Ana sayfa Haber Alpine Cenevre Otomobil Fuarı”nda tekrar doğuyor!

Alpine Cenevre Otomobil Fuarı”nda tekrar doğuyor!

0

Alpine, Cenevre Otomobil Fuarı”nda ilk seri üretim otomobili olan A110″un ilk gösterimini gerçekleştiriyor.

Alpine”in hafiflik, çeviklik ve performans şeklinde özetlenebilecek zamansız ilkelerini bir araya getiren iki koltuklu bu spor coupé, A110 “Berlinette” modelinin gerçek anlamda ruhunu taşıyor. A110, Dieppe”deki Alpine fabrikasında üretiliyor ve Avrupa”da 2017″nin sonlarında pazara sunuluyor olacak. İngiltere ve Japonya”da ise 2018″den itibaren satışa sunulacak.

Alpine, spor otomobili segmentinde tek bir taahhüdü yerine getirmek üzere geri dönüyor: Sürüş Keyfi!

 

A110 sadece 1080 kg”lık boş ağırlığı (opsiyonlar hariç) ile kelimenin tam anlamıyla ultra-hafif. Otomobilin kompakt boyutları (4178mm uzunluk, 1798mm genişlik ve 1252mm yükseklik), optimal ağırlık dağılımı (%44 ön/ %56% arka) ve düşük ağırlık merkezi sayesinde üst düzeyde ataklık elde edildi. özellikle de Alpine”in nam saldığı 60″larda ve 70″lerde dağ yollarını tırmanırken gösterdiği ataklık işte bu sayede sağlandı.

 

Alpine”in kütlesi de aracın merkezi etrafında toplandı: örneğin yakıt deposu ön aksın arkasında ve motor da arka aksın önünde konumlandırıldı. Böylelikle sürücü kendisini otomobille adeta tek vücut gibi hissedebiliyor.

 

A110, Renault-Nissan ortaklığı tarafından ortaklaşa geliştirilen 4 silindirli, 1.8 litrelik ve turbo şarjlı yepyeni bir motorla donatıldı. Alpine ve Renault Sport mühendisleri bu motoru Alpin”e özel hale getirdiler: bu amaç doğrultusunda özel hava girişi, turbu şarj, egzoz sistemi ve motor ayarı kullanıldı. Motorun maksimum gücü 185kW/252PS ve maksimum tork değeri de 320Nm. Tüm bu değerler sadece 1080 kg”lık boş ağırlığı ile bir araya geldiğinde A110″un 4.3 kg/PS”lik kusursuz güç/ağırlık oranı (233PS/t) ortaya çıkıyor. Böylelikle de 0 – 100 km/saat hızlanması sadece 4.5 saniye sürüyor.

Motor 7 vitesli, yaş kavramalı Getrag DCT şanzımanla eşleştirildi. Dişli oranları da Alpine”in her zaman optimum performans göstermesi bakımından özel olarak ayarlandı.

A110“da üç farklı sürüş modu bulunuyor (Normal, Spor, Pist). Bu modlarda motor ve şanzıman ayarları, direksiyon, ESC, egzoz sesi ve sürücü göstergeleri ilgili sürüş koşuluna (ve tabii ki sürücünün ruh haline) uygun biçimde adapte ediliyor.

Araçta rüzgâr tünelinde denenip test edilen yarış otomobillerine benzer biçimde bir düz zemin kullanıldı.

Aracın ön kısmındaki bir birinden bağımsız dört adet full LED gündüz sürüş ışıkları ve kaputun merkezi “omurgası” açık bir şekilde Alpine DNA”sını gözler önüne seriyor.

Otomobilin yan profili tasarımın verimliliğini gösteriyor: teknik parçaların etrafını sıkıca saran gövde bir yandan aracın ayak izini en aza indirirken öte yandan performansı en üst düzeye taşıyor.

Arkada ise “X” biçimli LED kuyruk lambaları ve dinamik sinyal lambaları otomobile son derece modern bir görüntü katıyor. Yatık ve aracı saran arka cam ise Alpine”in geçmiş modellerini anımsatıyor.

A110“un iç mekânında ise minimalist, hafif bir tasarımla birlikte konforlu bir sürüş pozisyonu hemen göze çarpıyor. Pürüzsüz doğal işlenmiş deri, yapısal alüminyum ve karbon lifi gibi kaliteli malzemeler sürücüye ve yolcuya üst düzey sürüş keyfi vaat ediyor.

A110 günlük hayatta kullanılmaya uygun olduğu gibi pistlerde kullanılmaya da elverişli.

Alpine A110 Première Edition sayılı üretilmiş bir limited edition versiyonu ve sadece bin 955 adet üretilecek. Bin 955 rakamı Jean Redele”nin Alpine”i lanse ettiği yıla gönderme yapıyor.

Alpine Première Edition için öngörülen fiyat:

Fransa”da 58.500 Euro

İsviçre”de 64.000 İsviçre Frangı

A110″un tasarım ve mühendislik işleri Fransa”da Renault Grubu”nun Guyancourt”daki Technocentre”ında ve Renault Sport”un Les Ulis”deki mühendislik merkezinde gerçekleştirildi.

Bütün A110″lar Dieppe”deki Alpine fabrikasında üretilecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here