Ana sayfa Donanım Almanya Hatırası Xponent

Almanya Hatırası Xponent

0

Geçen ay “dagtekin & schachta” olarak ikinci albümümüzün tanıtımı için Avrupa turnesindeydik ve Almanya”da karşıma “M-Audio Torq Xponent” çıktı. Tabii hemen sizler için test ettim…
 

Benim felsefem her zaman “save the viniyl” dir ve biz her zaman plak ile çalıyoruz çünkü bana göre Dj”liğin ruhu burada saklıdır. Tabi bu fikir kişiden kişiye değişir zaten Dj”ler arasında sonsuza kader devam edecek tartışmalar yaşanıyor. O nedenle bu işin doğrusu yanlışı yoktur. Herkes istediği sistemi kullanır gibi bir sonuç çıkıyor ortaya. Her zaman plak ruhu vardır bende ama daha önce NI Traktor scratch edinmiştim. Onu da yanımdan ayırmam; zira onda biraz plak dokunuşu var ama nedense CD player”lara hiç alışamadım.
 
xponent
 
Biz viniyl ile çalıyoruz derken “dagtekin & schachta” grubundan bahsediyordum. Geçen ay ikinci albüm tanıtımı için “dagtekin & schachta” olarak Avrupa turnesindeydik ve Almanya”da ilk defa karşıma “M-Audio Torq Xponent” çıktı. Bizden önceki Dj bu sistemi kullandı. Kısa da olsa izleyebildim. Cihaz oldukça eğlenceli gözüküyordu. Gece ortamında da çok renkli ve havalı bir hali vardı. Dj çalarken neredeyse aynen plakta olduğu gibi müziğe dokunuyor gibiydi ama bu kendisinin şov yeteneğinden dolayı da olabilir tabi. Sahnede Dj”ler arasında hızlı geçiş olduğundan sistemi toplamaya vakit kalmıyordu.

 

Bu nedenle bizim çaldığımız süre boyunca “M-Audio Torq Xponent” sahnede kaldı ve ben de kurcalamaya zaman bulabildim. Bu tür sistemlere hemen ön yargı ile yaklaşır; “plastik oyuncak” der geçerdim. Gece bittikten sonra en kısa zamanda “M-Audio Torq Xponent” bulunan bir mağazaya gittim zira içimdeki merakı gidermem gerekiyordu. (M-Audi, daha önce X-Session Pro ve Torq Conectiv ile Dj dünyası için denemelerde bulunmuştu.) Nihayet “M-Audio Torq Xponent”i rahatsız edilmeden test edebileceğim bir yer buldum. İtiraf etmeliyim club dışında aydınlık ortamda da oldukça güzel bir görünüş sergiliyor. Fakat ilk görünüşte ne kadar sağlam görünse de plastik materyalden yapılması beni gerçekten hayal kırıklığına uğrattı (özelikle bu fiyata), zira bu tür cihazlar çok dayanıklı olmalılar çünkü hep yollarda olacaklardır,. İlk izlenimden sonra “M-Audio Torq Xponent” a adım adım bakalım ve bu gövdenin altında neler varmış görelim.
 
torq
 
Cihazın ince dizaynı hemen dikkat çekiyor. Göze ilk çarpan tabi ki scratchwheel”ler ve ışıklı düğmeler. 100 mm”lik pitch fadır”ları ise ona analog anlamda puan kazandırıyor.

M-Audio Torq Xponent, aslında iki parçalardan oluşuyor. Birinci parça Torg isimli program ikinci parça ise exponent isimli masanın üzerinde duran fiziksel controller. Xponent”in görevi Torg”da yüklü olan müzikleri kontrol etmek. Kontroller ise aynı zamanda 4 çıkışı olan bir audio arayüz. Bu arayüz, 16 Bit / 48 KHz çözünürlüğe sahip. Cihaz yüzey olarak 46×30 ebatlara sahip. Bu onu piyasadaki diğer rakiplerinden hemen bir adım öne çıkarıyor çünkü bildiğim kadarıyla kendi klasmanında en büyük controller. Böyle büyük yüzey sadece şov amaçlı değil. Aynı zamanda gerekli çünkü “M-Audio Torq Xponent” 18 pot”a, 5 fader”a, 4 led ekrana, 2 scratchwheel”a ve bir touchpad”e sahip. Bu kadar parametre için biraz daha büyük bile tasarlanabilirdi aslında, çünkü oldukça kompakt bir görünüşü var. Fakat tüm fonksiyonlar yüzey üzerinde oldukça mantıklı şekilde yerleştirilmiş. Bu yüzden insanın eli hemen alışıyor ve kolayca öğrenebiliyoruz.

 

Scratchwheel

Hemen dokunmatik, yani dokunma hassasiyeti olan scratchwheel”lara bakalım. Bir nevi sanal pikap sayılabilirler. Hemen altında 4 pot bulunuyor. Bunlar da Torg”da yüklenen efektleri kontrol ediyor. Torg”da oldukça pratik bir özelik var: Cubase plug in”leri. Efekt sektörünün altında transport bölümü var. Burada play, pause, loop gibi özellikleri görüyoruz. Bir de sekiz led”den oluşan progress meter bulunuyor. Bu da oldukça yararlı bir opsiyon. Bu metre sayesinde parçanın hangi yerinde olduğunuzu anlayabiliyorsunuz. Zaten yazılım ekranında parçanın her saniyesini görebiliyorsunuz ama donanımda böyle bir opsiyon olması, diğer modellere göre bir artı. Pitch fadır”ın yanında iki adet microtunung düğmesi var bu sayede deck”leri yarım ton transpoze edebiliyoruz.
 

m audio torq xponent
 
Controller…

Volume ve crossfader, şüphesiz ki controller”ın en önemli parçalarından biri. Bunlar pitch fader kadar uzun olmasa da kullanılan materyal yüzünden elde oldukça sağlam bir duygu bırakıyor. Volume fadır”larının hemen üzerinde 3 band EQ gözümüze çarpıyor; hem de “killswitches” özelliği ile.

Controller”ın en enteresan bölümlerinden birisi üst bölgedeki touchpad bu bölümü iki farklı şekilde kullanabiliyoruz. Alttaki tuşları mouse tuşları olarak kullandığınızda touchpad bildiğimiz mouse”dönüşüyor bu sayede programı kontrol edebiliyorsunuz, yada X/Y-Midi modunda kullanabiliyorsunuz. Bu durumda efektleri yönetebiliyorsunuz oldukça eğlenceli ve artisitik bir durum. Bu opsiyonu sadece torg ile değil midi learn fonksiyonu olan her software ile kullanabilirsiniz.

 

“M-Audio Torq Xponent”in arkasındaki bağlantılara baktığımızda bizi bekleyen sürprizler bulunuyor. ‹ki pedal bağlantısı ve expression, iki çift audio çıkış. Bir MIDI I/O sinyal gönderip almasının yanı sıra extern kaynaklara clock ile senkron hale gelebiliyor. Hırsızlığa karşı Kensington-Lock yine arka tarafta bulunuyor. Sanırım “M-Audio Torq Xponent” da en çok aradığım şey extern bir giriş, bir phono yada talkback girişi idi. Bu fiyat klasmanında bu girişlerin olmaması çok enteresan. üreticinin bu konuda ne düşündüğünü bilmek isterdim açıkçası. Bu sayede entegre olan audio arayüzü sınırlı kullanmış oluyoruz.

Bunun dışında Exponent controller, gayet iyi bir his uyandırıyor. Görünüş olarak oldukça gösterişli özellikle sahne esnasında ışıklandırılmış birimleri onu çok özel yapıyor, plastik materyalden yapılmasına rağmen ucuz değil tasarım harikası hissi veriyor.

Xponent”ın Ruhu Torq!

?imdi gelelim Xponent”in ruhuna yani Torq yazılımına. Xponent aslında Torq”un yeteneklerini sergilemesi için yaratılan bir donanım ama dediğimiz gibi MIDI learn fonksiyonu olan tüm programlarla kullanabilirsiniz. Fakat Torq için aynı şey geçerli değil zira Xponent olmadan çalışmak istemiyor. Bu da aslında mantıklı sayılır çünkü Xponent”i aldığınızda Torg da yanında geliyor. Zaten Xponent”i başka bir yazılım ile kullanmak çok mantıklı olmazdı çünkü tüm tasarım ve parametreleri, Torq”un özelliklerini en iyi şekilde kullanabilmek için geliştirilmiş. Torq bir mixing yazılımı olarak gerekli her şeyi bize sunuyor. Ekranda sanki donanımın bir kopyasını görüyoruz(Tüm parametreler burada görülüyor). Bu nedenle tüm performansı Xponent üzerinden yapabiliyoruz yani bilgisayara dokunmamız gerekmiyor. Eğer bazı opsiyonları değiştirmek istersek Xponent”ın üzerindeki touchpad ile bunu gerçekleştirebiliyoruz. Kullanılan parçalar hakkında oldukça detaylı bilgi, ekranda gözüküyor. Bir de wave penceresi var. Bunun sayesinde parçanın iniş çıkışlarını görsel olarak takip etmek mümkün. Bu wave göstergesi tek bir tuş ile tüm ekranı kaplıyor ve oldukça artistik bir ortam yaratabiliyor. QuickCue-Points noktaları hareket eden wave penceresinde görülebiliyor. Mix esnasında oldukça pratik bir durum. Hardware”daki led progress meter, Torq”daki wave penceresine entegre edilmiş ve son 30 saniyede devreye giriyor. Bu sayede devamlı ekrana bakmak zorunda kalmıyoruz.

 

Diğer özellikler

Torq içeriğini dışarıdan yada performans esnasında çalan müzikten yükleyebileceğimiz 16 slotlu bir sampler”a sahip. Tüm performansı kaydedebiliyoruz ve daha sonra tekrar kullanabiliyoruz. Snapshot sayesinde tüm controller ayarları da kaydedilebiliyor. Bpm meter hemen hemen her durumda çok iyi çalışıyor. Ama her bpm counter”da olduğu gibi d&b gibi radikal durumlarda kulaklarımıza güvenmek zorundayız. Ama bu durumda tap modu işimizi görüyor. Tempoyu tap ile belirleyebiliyoruz. Aslında hiçbir şeyi yanlış yapmak için şansımız yok.

Torq”daki başka yararlı fonksiyon ise auto gain, isminden de anlaşılacağı üzere çalınan parçaların farklı ses seviyelerini eşitliyor. Siz de miksinize konsantre olabiliyorsunuz. Torq ile gelen efektler oldukça başarılı. Bu efektleri zincir halinde kullanarak yaratıcı ve eğlenceli miksler yapmak mümkün. MP3, AIFF, WAV, WMA, Apple Losless ve AAC formatları destekliyor hatta iPod-kütüphanesini bile bağlayabilirsiniz. Bu durumda hemen touchpad sayesinde parçaları kontrol edip düzenleyebiliyoruz tabii bilgisayara dokunmadan.

Genel olarak baktığımızda Xponent ve Torq inanılmaz bir uyum içinde çalışıyorlar. Birçok pot ve düğmesi olan controller ilk etapta çok karışık gelmesine rağmen kuşbakışını hiç kaybetmiyoruz ve kısa sürede alışıyoruz. Ben Almanya”da cihazı test ederken aynı zamanda ‹stanbul”da Effective stüdyolarında Bülent Tunçay test etti. Onun fikirleri de aynı doğrultuda. Nihayetinde ortaya çıkan sonuç; eğer extern bir cihaz bağlamayacaksanız ille de metal gövde istemem diyorsanız ve birazda finansal açıdan rahatsanız şu sıralar ebat ve özellik açısından en iyi seçeneklerden birisi olduğunu söyleyebilirim. Türkiye distribütörü Compel. Fiyatı 799 USD civarında.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here