Ana sayfa Donanım Allen&Heath ZED R16 Firewire Mixer

Allen&Heath ZED R16 Firewire Mixer

0

Karşınızda çok yakışıklı bir jön var: Allen&Heath ZED R16 Firewire Mixer. ZED R16, analog mikser kullanıcılarının yüzünü güldüren bir çok özelliği bünyesinde barındırırken, buna ilave olarak dijital terminalleri ve kaliteli DA/AD dönüştürücüleri ile dijital ortamda analog keyfiyle çalışmanızı sağlıyor.
 

Allen&Heath ZED R16 Firewire tasarlanırken en küçük ayrıntılar bile düşünülüp özenle yerleştirilmiş, bu mikseri hiç bir dijital bağlantı yapmadan, tamamen analog bir mikser gibi kullanabilirsiniz. Söz gelimi küçük bir pub’da beş ya da altı kişiden oluşan bir orkestrayı, gönül rahatlığı ile sahneye alıp her bir kanalda bulunan full parametrik EQ katını kullanarak müthiş tonlamalar yapabilirsiniz. Mikserin tüm mono kanalları müthiş mic preamp’lara sahip; hangi tip mikrofon kullanırsanız kullanın, mikrofonun özelliğinde bulunan tüm değerleri olduğu gibi size sunuyor. Bir de bunun üzerine o anda firewire ses kartı özelliği sayesinde hangi DAW programını kullanıyorsanız 16 kanal yüksek çözünürlükte kayıt yapabilir, hatta ve hatta kayıtlarınızı tekar dinleme esnasında yeniden analog olarak tonlayıp mix down yapabilirsiniz. Bu kadarı da çok lüks oldu diyorsanız daha durun… Ayrıca MIDI kontrol butonları ile her programla mükemmel uyumda çalışan DAW CONTROLER’a sahipsiniz. Bir eksi arıyorsanız, cihazın tek eksiği motorize fader’lara sahip olmayışı. Zaten o da olmamalıydı zira çünkü bu mikser analog görünümüne bürünmüş çok güzel bir ses kartı.
 
mixer
 
Mono Kanallar
Mono kanalların özelliklerine gelecek olursak: En üsten alta doğru ilerleyerek, XLR mic input altında balanslı line in, insert, 48V phantom güç desteği, -14db +60 db gain knob, 100hz HPF bulunuyor. EQ parametreleri ise HF 12khz frekansına – veya + 15db kazanç uyguluyor, High Mid frekans bandında etki alanını kontrol eden bant açısını 0,8 ile 6Q değerlerinde ihtiyacınıza göre geniş veya dar olarak seçebilirsiniz. 400hz ile 18khz arası oldukça geniş bir spektrumda dolaşmanız mümkün. Yine bu değerlere +15 veya -15 db kazanç uygulayabilirsiniz, LM frekans aralığı ise 18hz ile 1khz arasında seçim yapabilirsiniz. LF ise 60 hz frekansına ayarlı. çok detaylı işlem yapmanıza olanak tanıyan EQ katının hemen altında EQ’yu devreye alıp çıkarmanıza yarayan EQ in butonu bulunuyor, AUX yönlendirmeleri 4 adet. Bunların ilk ikisi pre pozisyonunda yer alırken kanalın ana faderı tarafından volümü kontrol ediliyor. Kalan ikisi ise post pozisyonunda sabit durumda. Sahne konumlandırmasına yarayan PAN panoroma knobunun hemen altında geçici sinyal kesme butonu kırmızı ledli MUTE var. Kulaklıktan dinleme butonu PFL aktif olunca sol tarafında sarı bir led ile sizi uyarıyor, kanalda sinyal olduğunu gösteren yeşil SIG ledi ve peak seviyesini gösteren bir de kırmızı HI ledi de cihaz üzerindeki yerini almış durumda. Seçtiğiniz kanalı stereo çıkışa yönlendiren L-R butonunun hemen altında klasik analog mikserlerde bulunmayan bu cihaza özgü butonlar cihazı dijital olarak kullandığınızda EQ – Insert -MIDI Fader gibi özelliklerin istenilen şekliyle hizmet verebilmesi için konumlandırılmış. Mesela bir kanalda tüm özellikleri aktif olarak kullanıyorken, diğer kanalda EQ kullanmayıp insert etmiş olduğunuz herhangi bir dinamik işlemciyi devreye alabiliyorsunuz. Ya da bu dinamik işlemden önce veya sonra EQ işlemi uygulatabiliyorsunuz ki bu özellik oldukça şık düşünülmüş.

 

Stereo kanallar
Evet geldik stereo kanallara; ilk ikisinde HF-LF olmak üzere 2 band EQ, pre AUX 1-2, balance ve level olmak üzere 6 adet knob bulunuyor. Bu ikilinin hemen altında PFL ve stereo çıkışa yönlendiren L-R butonu var… Oldukça yeterli, kalan son iki stereo kanalda ise sadece level knobları PFL ve L-R butonları bulunuyor, bu kanal genellikle FX Return için kullanılıyor olmalı. Hemen altında bulunan butonlar ise Stüdyo kayıt ortamında bulunan iki farklı monitöre, aux’lara yönlendirdiğniz sinyalleri ekleyebilmeniz için. Ayrıca bu özellik her analog mikserde bulunmayan bir özellik: Stüdyo monitörlerinizi mikser üzerinden yönetebiliyorsunuz. Dahili talkback mikrofonu ile aux kanalları veya stüdyo monitörlerine yönelerek kayıt esnasında stüdyodakilerle diyalog kurabiliyorsunuz. Tüm bu fonksiyonların haricinde bir de MIDI kontrol ünitesi var ki bu ünite DAW ile çalışırken eliniz ayağınız oluyor. ‹stediğiniz fonksiyona atama yapabileceğiniz 12 adet knob artı 8 adet butonun haricinde klasik DAW kontrolör olarak “Play, record, stop, ileri-geri sarma” gibi butonlar mevcut. Allen&Heath’in sitesinden kullandığınız DAW hangisi ise ona uygun map’i indirip atama yapma işlemleri için zaman kaybetmek zorunda da değilsiniz.
 
allen heath mixer
 
Bağlantılar
Master çıkışlar, aux çıkışları vb tüm analog terminaller çihazın ön sağ üst yüzeyinde bulunuyor, arka yüzeyde ise yanlızca power butonu ve dijital terminaller bulunuyor. 16 kanal ADAT protokolü giriş çıkış ve iki adet FireWire bağlantı terminalinin yanında bulunan dğümeler ile örnekleme hızını belirliyorsunuz. Tüm konvertörleri yeni nesil ve oldukça berrak, küçük veya orta ölçekli bir stüdyonun işlerini fazlasıyla görebilecek nitelikte..

Kullanım
Ben testlerimiz sırasında bu cihazı kullanarak 16 kanaldan oluşan bir parçayı tamamen analog olarak miksledim. Dijital mix down almış olmama ramen miksteki analog sıcaklığı müthiş derecede belirgin ve etkin. Bunun sebebi her kanalı ayrı ayrı ancak gerçek zamanlı olarak analog EQ’dan geçirip kayıt yapabilmiş olmam. çok keyif aldığımı itiraf etmeliyim.

Sonuç
Sonuç olarak birçok özelliği bir arada barındırıyor olmasına ramen hem çok güzel bir analog mikser, hem çok güzel bir ses kartı, hem de MIDI kontrol cihazı. Hangi özelliğini kullanırsanız kullanın size çalışma esnasında keyif, projenize de kalite vereceğinden şüpheniz olmasın. Altını çiziyorum, küçük veya orta ölçekli bir kayıt miks stüdyosu çalıştırıyorsanız veya ev stüdyonuzda reform yapmayı düşünüyorsanız bu cihaz tam size göre. Tüm işinizi çok basit ve sorunsuz biçimde hiç bir ek modüle ihtiyaç duymaksızın çözebilirsiniz. Yaptığı işe göre fiyatı inanılmaz derecede makul hatta çok uygun: 4029 USD + KDV

Cihazın Türkiye Distribütörü, Asimetrik Ses-Işık; farklı model ve çeşitler için plazalarını ziyaret edebilirsiniz. Ancak ZED R-16 modelini ve birkaç farklı Allen&Heath mikseri tek yetkili bayii Akalın Müzik’ten temin edebilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here