Ana sayfa Haber Alibaba Şirketinden Üzücü Haber

Alibaba Şirketinden Üzücü Haber

0

The New York Times gazetesinin Cuma akşamı haberine göre; Alibaba şirketinin kurucu ortağı olan Jack Ma, Çin’in en zengin ve en başarılı işletmelerinin birinden emekliye ayrılacak. 53 yaşında olan Ma; 1999’da Alibaba’ya başladı ve Çin vatandaşlarının çevrimiçi malları nasıl satın aldığını ve ödeme yaptığını şekillendirmede önemli bir rol oynadı. Şirkette % 6,4 hisseye sahip ve ona net olarak 40 milyar dolardan fazla miktar kalıyor.

Alibaba, Jack Ma
Alibaba, Jack Ma

Büyük ölçüde Çin’in Amazon’u olarak görülen Alibaba; 2003 yılında doğrudan tüketiciye pazar yeri olan Taobao’nun lansmanı ile agresif bir şekilde büyümeye başlasa da, çevrimiçi bir iş-ticaret pazarı olarak başladı. Bulut bilişim ve diğer sektörlerin geniş bir yelpazesi ve online ödeme ürünü olan Alipay ile, kendisini günlük hizmet sağlayıcısı olarak gösterdi. Şirketin ayrıca; Çin’in Twitter benzeri sosyal medya platformu Weibo’da da büyük payı var.

Peki Ali Baba Yönetim Kurulundaki Ma’nın Yerine Kim Geçecek

Ma şimdi; 2013 yılında David Zhang’ın CEO rolünü devretmiş olduğu Alibaba’nın yönetim kurulu başkanı olarak çalışıyor ve şu anda Alibaba’nın finanse ettiği bağlı kuruluşu olan Ali Malay’ı ve şu an finans hizmetleri olan Ant Financial’i kontrol ediyor. NYT; Zhang’ın, Ma’nın görevlerinin büyük bir mirasçısı olduğunu bildiriyor. Ma, Çinli milyarder işadamlarının neslinden birisi haline gelmesi ve üstelik bunu genç yaşta yapması gibi ilklere sahip olmasına rağmen; “Öğretmen Ma olarak bilinen Çin’de, ve yardımsever kolu olan Ma Vakfı’nda çok saygı duyulan bir isim. Bu platform daha çok kırsal kesimdeki Çinli öğrenciler için birçok teşvik sağlıyor. Tüm bu nedenlerden dolayı MA, yalnızca bir milyarder değil; aynı zamanda eğitim gönüllüsü olarak da ülke çapında tanınıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here