Ana sayfa Mobil Alcatel-Lucent’tan 4G otomobil

Alcatel-Lucent’tan 4G otomobil

0

Alcatel-Lucent, otomobillere yönelik bağlantı çözümleriyle mobil genişbant uygulamalarının kapsamını genişletiyor. 

ng Connect üyeleriyle işbirliği yapan şirket, “LTE Bağlantılı Otomobil” konseptiyle, araçiçi genişbant deneyiminin geleceğini gözler önüne seriyor. 

Alcatel-Lucent, ng Connect Programı tarafından sunulan ve araçiçi genişbant bağlantının kullanıldığı “LTE Bağlantılı Otomobil” konseptinin geliştirilmesine katkıda bulunduğunu açıkladı. “LTE Bağlantılı Otomobil”, 4G / Long Term Evolution (LTE) mobil genişbant erişim teknolojisinin, otomobiller için günümüzün mevcut kablosuz teknolojileriyle mümkün olmayan bir dizi yeni uygulama ve hizmet sunmak üzere nasıl konumlandırıldığını gösteriyor. Diğer ng Connect üyesi şirketlerle yapılan işbirliğinin bir parçası olarak, Alcatel-Lucent, yeni ve güçlü bir mobil cihaz kategorisi yaratmak amacıyla, gelişmiş mobil genişbant, üçlü oyun ve çoklu ortam ağlar geliştirmedeki benzersiz uzmanlığından yararlandı.

Alcatel-Lucent, ng Connect Program aracılığıyla, yeniliği teşvik etmenin yolunu açıyor ve uçtan uca ağla entegre yeni uygulamaların yaratılmasına öncülük ediyor. Alcatel-Lucent, uygulama ve cihazlardan oluşan bu açık ekosistemi, uçtan uca LTE tüm IP ağıyla önceden entegre ve test ediyor. Esas itibariyle, Alcatel-Lucent, “LTE Bağlantılı Otomobil” konsept aracının “bağlantı” kısmını sağlıyor.
 

 

 

Gelişmekte olan LTE mobil genişbant ağ pazarının öncülerinden Alcatel-Lucent, sanal bir “tekerlek üzeri akıllı telefon” olan bu konsept aracın entegrasyonunda merkezi rol oynadı. örneğin, Alcatel-Lucent, geleneksel ev tabanlı hizmetlerle kolay entegrasyonu desteklemek için, bir LTE genişbant telsiz bağlantısını (bulut tabanlı çoklu ortam hizmetleri otomobilin içine kadar taşıyan) araçiçi WiFi ortamıyla birleştirdi. Alcatel-Lucent, aynı zamanda, otomobilin kablosuz ağlarının, gömülü sistemler alanında bir lider olan QNX Software Systems”ın sunduğu yerleşik işletim sistemiyle entegrasyonunun yönetilmesine yardım etti. Buna ek olarak, şirket, otomobilde bulunan çoklu ortam hizmetlerinin (mobil iletişim, çoklu oyunculu video oyunu, talep üzerine video ve benzeri) uçtan uca entegrasyonunu yönetti. Bu yetenekler, birleştirildiğinde, ağ bağlantılı bu konsept aracın, hem sürücüler hem de yolcular için, geniş kapsamlı navigasyon, kişisel güvenlik, araç sağlığı ve “eğlendirici bilgilendirme” (infotainment) hizmetleri sunmasını mümkün kılıyor. 

Alcatel-Lucent Gelişen Teknolojiler ve Ortamlar Başkan Yardımcısı Derek Kuhn, konuyu şöyle değerlendiriyor: “

Yüksek bant genişliğinin ve IP tabanlı kablosuz bağlantıların yaygın bir biçimde kullanılacağı 4G çağına yaklaştıkça servis sağlayıcılar ve müşterileri, bu ağların sunduğu yeni yeteneklerden faydalanmanın yaratıcı yollarını arayacaklar. LTE Bağlantılı Otomobil de bu yaratıcı yollardan biri  olarak mobil servis sağlayıcıların aboneleri için sundukları hizmet yelpazesini genişletecek. Alcatel-Lucent, neyin gerçekten mümkün olduğuna dair bir vizyona sahip ve bu vizyonun gelecekte bir gerçeğe dönüşmesi için farklı sektörlerdeki yaratıcı şirketlerin güçlü yanlarını destekliyor.
 

 

 

“LTE Bağlantılı Otomobil”, Alcatel-Lucent, Atlantic Records, QNX Software Systems, Toyota Motor Sales USA, chumby ve Kabillion işbirliğiyle geliştirildi. Her biri kendi sektöründe lider olan bu şirketler, gelişmiş çoklu teknoloji hizmetlerini desteklemek için gerekli çokyönlü “ekosistemleri” geliştirmede geniş deneyimi olan Alcatel-Lucent tarafından bir araya getirildi. Alcatel-Lucent”ın üçlü oyun ağ ve hizmetlerinin oluşturulmasında oynadığı öncü rol aracılığıyla kazandığı deneyim, yalnızca birkaç ayda tasarlanan ve üretilen “LTE Bağlantılı Otomobil” konsept aracının geliştirilmesinde doğrudan uygulandı. 

“LTE Bağlantılı Otomobil” konsepti, Alcatel-Lucent”ın Uygulama Geliştirme vizyonuyla bir gün gerçek olabilecek çok çeşitli gelişmiş son kullanıcı deneyimlerinin altını çiziyor. Söz konusu vizyon, servis sağlayıcı ağının güvenilir yeteneklerini webin açık yenilik özelliğiyle birleştiriyor. Açıklık ve servis zekasının bu birleşimi, servis sağlayıcılara, abone lokasyonu, tercihler ve diğer ilgili bilgileri, yeni servisler yaratılmasını teşvik etmek amacıyla, uygulama geliştiriciler ve içerik sağlayıcılar tarafından, bireysel abonelerin gizliliğini koruyacak biçimde ve güvenilir yollardan kullanılabilir hale getirme olanağı tanıyor. “LTE Bağlantılı Otomobil” projesi, Uygulama Geliştirme yaklaşımının pratikteki uygulamasına güzel bir örnek oluşturuyor.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here