Ana sayfa Haber Alcatel 5 yeni telefon ve 2 Android Oreo tablet duyurdu

Alcatel 5 yeni telefon ve 2 Android Oreo tablet duyurdu

0

Alcatel bu yılın Mobil Dünya Kongresi’ne çok sayıda telefonla giriş yapıyor. Bugün itibariyle 3 yeni seri telefon tanıtımı yapan firma, toplamda 5 telefonun duyurusunu yapmış oluyor. Tüm modellerin fiyatları yaklaşık 283$’ın altında. Telefonlardan biri ilk Android Go telefon olma özelliğine sahip. Alcatel, tüm bunların ötesinde Android Oreo işletim sistemi üzerinde çalışan iki tablet duyurusunu da yaptı.

Düşük seviye telefon üreticisi olarak tanınan Alcatel, son yıllarda bu modellerin biraz daha ön plana çıkması için bazı girişimlerde bulunarak, satın alınabilir olmalarını sağlamaya çalıştı. Bugün açıklanan beş modelin genelinde öne çıkacak özellikler bulunduğunu söylemek zor olmakla birlikte, çift kamera ve 18:9 oranında ekran gibi yüksek teknolojili telefonlardan devşirme bazı özelliklerin bulunduğunu söyleyebiliriz. Alcatel bu telefonlar için ‘Simganic’ adını verdiği yeni bir tasarım dilini de terminolojiye kazandırıyor. 

Modellere gelecek olursak:

ALCATEL 5: 

Yeni Alcatel 5 Serisi’ndeki ilk ürün olan cihaz, yüksek teknolojili olmaktan çok uzak olmakla birlikte, firmanın bugün duyurduğu en kaliteli telefon. 5.7 inç, 1440 x 720 çözünürlüğünde ekran, octa-core MediaTek işlemci, bir adet USB-C girişi, Android Oreo ve yüz tanıma özelliği ile birlikte tek bir kamera bulunuyor cihazda. Bu ay çıkacak olan cihazın yurtdışı fiyatı 229.99€.

ALCATEL 3, 3X VE 3V

Bu modeller, benzer görünüm ve özelliklere sahip modeller. Fakat her birinin boyu farklı. 3 modelinin 5.5 inç 1440 x 720 çözünürlükte, 3X modelinin 5.7 inç 1440 x 720 çözünürlükte, 3V modelinin ise 6 inç 2K çözünürlükte ekranı bulunuyor. Hepsinin işlemcisi quad-core MediaTek ve yüz tanıma özelliği de bulunuyor (ama tabii Apple’ın Face ID’si gibi fantastik ve güvenilir bir teknoloji değil). Tüm modellerde aynı zamanda Micro USB ile şarj özelliği de bulunuyor. 

Bu noktada tuhaf bazı aykırılıklara şahit oluyoruz. 3X ve 3V’nin portre modu kullanabilen çift arka kamerası bulunuyor ama 3 modelinde bu yok. Ve nedense sadece 3 ve 3V modelleri Android Oreo üzerinde çalışıyorlar; 3X ise Nougat işletim sistemine sahip. Neden? Bilmiyoruz. Fiyatları ise 3’ün 150€, 3X’in 180€ ve 3V’nin 190€. Modellerin çıkış tarihleri bugünle gelecek ay arasında olmak üzere planlandı. 

ALCATEL 1X

Alcatel’in yeni 1 Serisindeki ilk cihazı olan 1X’ de garip bir model. İsim itibariyle tek bir telefon modeli olmakla birlikte, oldukça büyük farklılıklarda birden çok varyantı bulunuyor modelin. 1X’in bir çok modeli Android Go üzerinde çalışıyor; Google’ın düşük teknolojili donanımlar için tasarlanan hafif Android versiyonu. Fakat bir model full Android Oreo üzerinde çalışıyor. Bazı modellerde çift SIM kart girişi bulunurken, bazılarında tek giriş yer alıyor. Hatta öyle ki, telefonun bazı seçkin versiyonlarında parmak izi okuyucusu bile yok. Bu modellerde Alcatel’in ‘Face Key’ adını verdiği otorizassyon yöntemini kullanmak durumundasınız. Fiyatlar ise tek SIM girişli versiyonlar için 100€ iken, çift SIM girişli versiyonlar için 110€ olarak belirlenmiş. Telefonun çıkışı Nisan ayı olarak planlanmış. 

ALCATEL 1T 7 VE 1T 10

Alcatel aynı zamanda 8.1 Oreo üzerinde çalışan ucuz iki adet tablet de çıkarıyor. 1T 7 ve 1T 10 modellerinin her ikisi de quad-core MediaTek işlemci kullanan, 1GB RAM’e sahip düşük seviye tabletler. Yukarıda dile getirdiğimiz tüm telefonlar gibi bu tabletlerde de uzun yıllardır artık standart haline gelmiş olan 802.11ac Wİ-Fİ desteği bulunmuyor. Tabletler arasındaki en önemli özellik, ekran boyutları: 7 modelinin 7inç 1024×600 ekranı bulunurken, 10 modelininse 10inç 1280×800 ekranı bulunuyor. Her iki model de bahar döneminde 70€ ve 100€ fiyat etiketiyle çıkacak.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here