Ana sayfa Ürün İnceleme Alcatel 3

Alcatel 3

Orta fiyat seviyelerinde, amiral gemisi ürünleri andıran güvenlik özellikleri var.

0

TCL Communication, 170’ten fazla ülkede Alcatel markası altında geniş çeşitlilikteki mobil ve internet ürünleri tasarlayan, geliştiren, pazarlayan, küresel ölçekte hizmet veren ve 2016 itibariyle 11. en büyük telefon üreticisi konumundadır. TCL Communication tarafından lisansla kullanılan ticari bir markası olan Alcatel, sahip olduğu sade, kişisel, otantik ve eğlenceli yaklaşımla 2000 sonrası doğanlar ve Z Jenerasyonu tüketicilerine hitap ediyor.  Özellikle amiral gemisi telefonların özellikleri gibi fiyatlarının da artması beraberinde ucuz telefonlara kendi pazarlarını yaratmalarını sağladı ve Alcatel de bu yarışın içinde kendine orta kesimlerde bir yer bulmuş durumda.

Ülkemizde de satışa sunulan Alcatel 3’ün öncelikle çok şık bir telefon olduğunu söylemeliyiz. Spektrum Mavi adını verdiği rengini incelediğimiz telefon tek elle kullanıma çok müsait bir büyüklükte. Oldukça parlak ve şık bir arka yüzeye sahip olan Alcatel 3, maalesef bu yüzeyde parmak izi kalmasını engellememiş. Fakat markanın telefona ait şık kılıflarının olduğunu da hatırlatalım. 5.5” 720×1440 piksel çözünürlükteki uygun fiyatlı Alcatel 3, en azından tasarım olarak benzerlerinden ayrılıyor diyebiliriz. 2.5D kıvrımlı ekran kenarları ile kavraması çok kolaylaşan telefon, güvenlik özellikleri ile de amiral gemilerini andırıyor. Arka kısımda kameranın altına konumlandırdığı parmak izi okuyucusu ve yüz tanıma özelliği, Alcatel 3’ün güvenlik ile ilgili güncel tüm teknolojileri verimli bir şekilde kullandığını gösteriyor. Parmak izi okuyucusu bir amiral gemisi hızında olmasa da oldukça verimli diyebiliriz. Yüz tanıma teknolojisi konusunda Alcatel’in yaptığı teknik açıklamaya göre 106 noktadan ve 30° açıda yüz görseli tarayabiliyor. Testlerimizde ufak bir gecikme ile de olsa verimli çalıştığını söyleyebiliriz.

İşlemci ile başlayarak teknik verilerine bakacak olursak telefon Mediatek 6739 4 çekirdekli bir işlemci kullanıyor. Kamera özellikleri ise, önde 8MP yazsa da aslında kameranın gerçek sensörü 5MP çözünürlüğe ve f/2.4 diyafram açıklığa sahip. Bu çözünürlükte kayıt edilen bilginin yazılım yoluyla yükseltmesi ile (interpolarizasyon) 8MP’lik bir görüntü oluşturuluyor. Arka kamera da aynı şekilde 13MP f2.0 diyaframlı gerçek çözünürlükte kaydettiği bilgiyi işleyerek 16MP çözünürlükte kaydediyor. İki kameranın da flaşa sahip olduğunu da söyleyelim. Video oynatma ve kaydetme konusundaki maharetinden de bahsedecek olursak 1080p çözünürlükte ve saniyede 30 kare video kaydettiğini belirtelim. Yaptığımız düşük ışıktaki video çekim testlerinde en ufak bir açı değişiminde odaklamanın bozulduğunu ve yeniden odaklamanın biraz zaman aldığını gördük. Fotoğraf içinse böyle bir gecikmenin olmadığını, hatta oldukça hızlı odakladığını da söylemeliyiz. Alcatel belki de bu sorunu bir yazılım güncellemesi ile çözebilir gibi duruyor.

Kutudan Android  8.1 ile çıkarak bir çok telefondan daha güncel bir yazılım kullanan Alcatel 3, 5V, 1A değerlerinde bir şarj adaptörü ile geliyor. 3000mAh çıkarılamaz bir pil ile Mikro Usb çıkış kullanan telefonun, kulaklık çıkışı telefonun üst kısmında bulunuyor ve kutudan basit bir kulaklık da çıkıyor. 16GB dahili hafıza, 2GB RAM’e sahip telefon micro sd kart ile 128GB kart hafızasını destekliyor. Bu haliyle uygun fiyatlı, şık bir telefona sahip olmak isteyen kullanıcılara orta seviye bir donanım sunan Alcatel 3 bu segmentteki alıcıları tatmin edecek gibi görünüyor.

Fiyatı:  1,199 TL

Artıları:

  • Tasarımı
  • Güvenlik özellikleri
  • Android 8.1

Eksileri:

  • Düşük RAM
  • Giriş sınıfı kamera

Yazı: Kemal Metin


Bu yazı, Newtech dergisinin Ekim ayı sayısından alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here