Ana sayfa Makale Alacakaranlık Mavisi

Alacakaranlık Mavisi

0

Son dönemde ülkemizin geçtiği zor koşullardan esinlenerek biraz duygusal bir konu seçmeyi istedim. Bu duygusallığı da işin soğuk tarafından anlatmak geldi içimden doğal olarak. Umarım sıcak günler yakındadır, ve bir an evvel insanlarımızı ısıtır.
 

Zor bir renk mavi; soğuk olarak tanımlanan renkler listesinde birinci sırada yer alan bir renk. “Beyaz Dengesi” söz konusu olduğunda çoğu zaman Mavi”yi ısıtmak için sarı tabanlı yazılım filtreleri kullanılır. Gölgede ışık mavi tabanlıdır örneğin, onu sarı ile ısıtmak gerekir ki çekeceğimiz fotoğraf yeterince canlı ve doğal renklere sahip olsun. Elbette konumuz beyaz dengesi değil, o nedenle bu konuda çok detaylı yazmayacağım.

Son dönemde ülkemizin geçtiği zor koşullardan esinlenerek biraz duygusal bir konu seçmeyi istedim. Bu duygusallığı da işin soğuk tarafından anlatmak geldi içimden doğal olarak. Mavi soğuk bir renk evet. Zor koşullar nedense soğuk ile paralel oluşuyor sanırım. Soğuk zorluyor bizleri, soğuk afetlerle beraber daha da ağırlaşıyor. Umarım sıcak günler yakındadır ve bir an evvel insanlarımızı ısıtır.
 

çekim teknikleri
 
Elbette görsel anlamda soğuk renkler tek başına kullanıldığında çekilen kareye doğal bir hüzün etkisi eklenir. Ancak fotoğraf karşıtlıklar platformunda oluştuğuna göre, soğuk renkleri, diğer yandan bakarsak, sıcak renkleri güçlendirmek için de kullanabiliriz. Buradan haraketle, gece çekimlerinde kullanmaya gayret ettiğimiz “Alacakaranlık Mavisi” konusunu işlemeye gayret edeceğim. Ancak Alacakaranlık mavisini kullanırken onu aynı zamanda ısıtabileceğimiz sarı tabanlı renkleri de ihmal etmemeye çalışacağım.

 

Teknik olarak aslında çoğumuzun bildiği birkaç önemli noktayı tekrarlamak gerekirse şunları kısaca söyleyebiliriz:

(1) Zamanlama: Gün doğumundan evvel veya gün batımından hemen sonraki kısa zaman dilimlerinde gökyüzünde oluşan o muhteşem mavi rengi fon olarak kullanıp az ışık mimari çekimlerimizi daha renkli hale getirebiliriz. Elbette mevsim önemli bir belirleyicidir bu noktada. örneğin yaz dönümlerinde gün batımının ardından kızıl rengin bitimiyle başlayan mavi gökyüzü yaklaşık 20-25 dakika kadar sürer. önce doğu yönü alacakaranlık mavisine ulaşır, daha sonra da batı yönü. Buradan hareketle arkası doğuya bakan bir mimari eserin fotoğrafı önce, arkası batıya bakan bir eserin ise sonra çekmek şeklinde yapacağımız bir planlamayla aynı akşamda birkaç ayrı alanda Alacakaranlık Mavisi”ni yakalamak mümkün olabilir. Kış mevsimlerinde ise bu süre neredeyse 5 dakikaya kadar bile inebilir.
 

ışık teknikleri
 
(2) çekim Tekniği: Bu tür çekimlerde az ışıktan ve uzun pozlamadan bahsettiğimize göre muhakkak sehpa kullanmalıyız. Ayrıca titremeyi iyice sıfıra yaklaştırmak için varsa kablolu deklanşör ya da uzaktan kumanda, ya da en azından geciktirmeli çekim ile deklanşöre bastığımız anda değil de biz makinemizden koptuktan biraz zaman sonra pozlamanın başlamasını sağlamalıyız. Unutmamalıyız, az ışık çekimlerinde titreme riski çok artar ve sehpa ile çekseniz bile makinenizin en ufacık bir sallantısı çektiğiniz karenin çöp olmasına neden olur.

 

(3) Işık ölçümü: En önemli kararlardan birisi hangi ışık değerine göre çekim yapacağımızdır. İnsan eliyle yapılan aydınlatmalar genelde spot türü bir noktadan başlayan ve yayılan bir ışık sağladığı için ölçümü daha da zordur. Bu nedenle erken zamanda çekmemiz önem kazanır. Yani gün batar batmaz başlayan “erken alacakaranlık mavisi” işimizi ışık okuma konusunda kolaylaştırır. çünkü hala gökyüzünden konumuzun üzerine gelen ışık sadece spot aydınlatma değil daha homojen bir aydınlatma sağlamaktadır. Genelde asıl referans değerimiz aydınlatmalara yakın olan yüzey bölgeleridir. Gökyüzünden gelen ışık ise geri kalan alanların aydınlanmasını sağlar.
 
fotoğraf zamanlama
 
özetlemek gerekirse, mevsime bağlı olarak gün batımı saatleri değiştiği için gün batımının hemen ardından ya da gün doğmadan hemen evvel gökyüzünde mavi renk hakimken yapılan çekimlerde daha renkli karelere ulaşmamız mümkündür. önemli olan, zamanı kaçırmamak, çekim zamanından önce tripodumuz üzerinde kadrajımızı hazırlamış halde beklemek, ve çekim esnasında makinemizi titretmemeye özel önem göstermektir. Alacakaranlık mavisini, ziyaret edeceğiniz mekânlarda boş geçmemenizi öneririm. Yeter ki mekânda güzel aydınlatılmış alanları gündüz gezinizde belirleyin. Unutmayın, bir kentin fotografik anlatımı sadece gündüz çekilen karelerle sağlanmaz. Gece, özellikle de alacakaranlık mavisinde çekeceğiniz kareler size anlatımda büyük destek sunar.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here