Ana sayfa Donanım Akord Yapmaktan Sıkılanlara!

Akord Yapmaktan Sıkılanlara!

0

Hiç akordu bozulmayan ve hatta akordunu kendisi yapan bir gitarınız olsun istediniz mi? En az 20 yıldır varolan TransPerformance sistemi ve 2007″de piyasa çıkan Gibson Robot Gitar

  TransPerformance Gitar
TransPerformance temelde katı gövdeli bir elektrogitarın içine yerleştirilmiş, her biri bir tele bağlı 6 elektrik motorunu denetleyen küçük bir bilgisayardır. Bir düğmeye veya pedala basarak motorlar çalıştırılır ve tellerin gerginliği değiştirilir. Isı ve nem değişikliklerinden dolayı değişen akordu kendiliğinden düzeltir. çalışabilmesi için gitarın köprüsü ve tellerin takıldığı eşiğin değiştirilmesi gerekir fakat bu değişiklik tel değiştirmeyi zorlaştırmaz. TransPerformance gitarda kullanılacak tel kalınlığı ve tel yüksekliği fabrikada ayarlandığı için sipariş öncesi bildirilmesi gerekir. Montaj sırasında devrelerin ve mekanizmanın yerleştirileceği bölümden bir miktar ağaç kesilir. Ağacın tipine bağlı olarak gitarın ağırlığı yaklaşık 250 gram kadar artar.

Gitarın tüm akordunun yapılması 3-5 saniye, bir telin bir tam nota değişimi (2 perde) 1 saniye sürer. Tüm tellerin akordu aynı anda değiştirilebilir. Konser sırasında yanlışlıkla bir düğmeye basıp istenmeyen bir durum oluşmasını önlemek için “sahne” modu vardır.
Bu sistemde gitarın sesi hiç bir şekilde değiştirilmez veya modellenmez. TransPerformance gitarın manyetik ve elektronik ses sistemini etkilemez ve tamamen dışında tutar. Hiç bir şekilde manyetikler ile amplifikatör arasına girmediği için gitarın sesi, tonu ve tınısı değişmez.
 

Avantajları…
Gitarın her zaman akordunda kalması, çalarken akord değiştirebilme, başka gitar taşıma ve diğer gitara geçme sorununun azalması, sahnede akord kaçması ve bozulmasının yol açabileceği sıkıntı verici durumların önlenmesi, stüdyoda akord için harcanacak zaman ve dolayısıyla ödenecek ücretin azalması, akord değişimlerinin parçanın temposuna senkronize edilebilmesi ve neredeyse sınırsız akord değişimi olanaklarıyla beste yapmada yeni açılımlar, bu gitarın avantajları arasında yer alıyor.
TransPerformance sisteminin Les Paul veya Telecaster tipindeki bir gitara kurulum bedeli US$ 3.399. Stratocaster tipindeki bir gitara kurulum bedeli ise ek çalışma gerektirdiği için US$ 3.899. Gitarın kendi ücreti bu fiyata dahil değil. İstenirse TransPerformance Louisville, Colorado”daki Wildwood Guitars”dan gitar temin edebiliyor. Kurulum, kargo süresi hariç 6-8 hafta sürüyor. İsteğe bağlı aksesuarların fiyatlarına http://transperformance.com adresinden ulaşabilirsiniz.
İlk yapılan TransPerformance, açık akordları çok kullanan ve kendine özgü bir çok akordu olduğu bilinen Jimmy Page (Led Zeppelin), ikincisi Joe Perry (Aerosmith) tarafından kullanıldı. Diğer kullanıcılardan bazıları da şunlar: Graham Nash – Crosby/Stills/Nash/Young, Pat Metheny, Rich Robinson – The Black Crowes, Mick Fleetwood – Fleetwood Mac, Peter Buck – REM, Eddie Van Halen – Van Halen, Peter Frampton, Pete Townshend – The Who, Nile Rodgers – yapımcı.
 
üzerindeki kontrollerin İşlevleri
SEL Select: Aydınlatmalı LCD göstergedeki menü ve işlemlerin seçimi
END Menü sisteminde bir düzey geri gitme
INS Insert: Düzenleme yaparken araya akordlar ve boşluklar girme
DEL Delete: Düzenleme yaparken karakter(leri) silme
EDT Edit: Düzenleme moduna geçiş
CPY Copy: Bir akordu kullanıcı kütüphanesindeki herhangi bir yere koymak veya düzenlemek için kopyalama
TCH Touch-Up: Akordu değiştirme
OST On Screen Tuner: Aynı anda tüm 6 telin notalarını, oktavlarını ve yüzde değerlerini gösterme
 
Teknik özellikleri
Gibson Les Paul, Fender Telecaster ve Stratocaster tipindeki gitarlara takılabilir.
± %2 duyarlıktadır.
Tel başına 9 perdeye dek akord değiştirebilir.
Motor hızı ayarlanabilir. En yüksek hızda saniyede bir tam nota (iki perde) değiştirilebilir.
Akord sayısı; 6 tel, 12 nota x gitarın çalabildiği kadar oktav düşünülünce yaklaşık 230.000.
Bellek sığası (kapasite); 144 hazır akord ve 240 kullanıcı için ayırılmış alan vardır.
Güç kaynağı; 12 V DC, isteğe bağlı şarj edilebilir bataryalar.
Batarya süresi; 120 akord değişiminde 120 dakika.
Aksesuarlar; pedal, şarj edilebilir bataryalar, batarya şarj aygıtı, batarya tutucu.
1+1 yıl sınırlı garanti.    
Firmanın web sitesi:  transperformance.com
Demo filmi: www.youtube.com/watch?v=Nvf6OxAUtyE
 
 

 

 

  Gibson Robot Gitar

GOR olarak da bilinen Gibson Robot Gitar, Gibson’un Les Paul model gitarlarının bir alt sınıfı. Bunun sebebi sınırlı sayıdaki ilk serinin özel olarak Les Paul gövdesi kullanılarak üretilmiş olması. Şu an 4 ayrı türde Gibson Robot Gitar üretiliyor: Robot Les Paul Studio, Robot SG, Robot Flying V ve Robot Explorer. Chris Adams tarafından geliştirilen modelin en önemli özelliği içine yerleştirilmiş bir bilgisayar aracılığıyla kendisini akord edebilmesi. Gibson Robot Gitar kendisini akord edebilen ilk gitar değil fakat en modern ve gitarın özünü en az değiştiren model diyebiliriz. Bunun nedeni sistemin, örneğin TransPerformans Gitar gibi gövdeye monte edilmiş kam ve benzeri mekanizma kullanmaması.  SG ve LP Studio modellerin çeşitli renkleri var. Flying V ve Explorer sadece metalik kırmızı renkte üretiliyor. Fiyatları 1000 $’dan 3000 $’a kadar veya özel isteklere bağlı olarak daha fazla olabiliyor.

Sistemin kalbinde Ana Denetim Düğmesi (Master Control Knob, kısaca MCK) yer alıyor. İlk bakışta her iki manyetik için ayrı ayrı standart ses ve ton ayar düğmeleri görülüyor. Dikkatli baktığınızda köprü manyetiğinin ton düğmesinin aydınlatmalı olduğunu fark edebilirisniz. 

 

Burda tüm sistemi denetleyen bir it-çek (push-pull) pot olan MCK’dir. Normal (aşağıda) konumunda köprü manyetiğinin ton düzeyini ayarlamak için kullanılır. Yukarı çekildiğinde sistem çalışır ve kullanıma hazır duruma geçer. Gitarı hemen standart olarak (A440) akord eder. MCK çevirilerek 6 fabrika ön ayarı seçilebilir. Bu ayarların hepsi değiştirilebilir ve istenildiğinde fabrika ayarlarına geri dönülebilir. MCK üzerindeki led’ler bir telin akordunun yanlış olduğunu, tüm tellerin akordunda olduğunu ve burguların akord sırasında döndüğünü bile gösterir. Gitarın koma (intonation) ayarının yapılmasına rehberlik eder. Akord işlemi sonunda MCK üzerindeki ışıklar mavi yanıp söner. MCK bastırılarak gitar normal çalma konumuna alınır.
Robot Gitarın yeni ve benzeri olmayan, sistemin ana elemanlarından birisi olarak görev yapan bir Akord Denetim Köprüsü vardır. Bu geliştirilmiş bir Tune-o-Matic köprü olup özel eşikler sayesinde her telin ayrı ayrı akord değerini ölçer. Daha sonra her telden alınan sinyal denetim panelindeki denetim mikro işlemcisine gönderilir. Mikro işlemci sinyali saptaki işlemciye iletir. O da PowerHead kilitli akord burguları aracılığıyla telleri akord eder. Tailpiece’de her tel seramik bir yalıtıcının içinden geçer. Bu sayede elektriksel yalıtım sağlanır ve herhangi bir tel şasiye veya diğer bir tele dokunmaz. Tailpiece’in altında her telin sinyalini şerit kablo ile akord işlemcilerine ileten küçük bir elektronik devre vardır. Bu devre ve işlemciler birlikte çalışarak gitarın çeşitli noktalarından gelen bilgiyi işlerler ve tellerin akordunda kalmasını sağlarlar. 

Tellerin gerginliğini her biri bir akord burgularına bağlı olan başın arkasındaki elektrik motorları ayarlar. Bu burguların arasında Kafa Mikro İşlemcisi yer alır. Bu işlemci her bir telden gelen bilgiyi alıp işlemek ve onu ilgili PowerHead kilitli akord burgularına iletmekten sorumludur. Bu motorlu burgular kendilerine gelen sinyal uyarınca bir yöne dönüp teli akord ederler. Burgular motorla birlikte 46,5 gramdır. 49 gramlık normal bir Gotoh burgunun yanında hiç de ağır değildir. Gövdedeki işlemciyi sistemin beyni olarak nitelersek kafadaki işlemci ve motorlu burgular da kalbidir denilebilir.
Robot Les Paul gitarların bir başka farkı da ağırlık ve ton / tını dengelemesi için gövdenin çeşitli yerlerinde alttaki mauna açılmış boşluklardır.

Robot gitarın enerjisini şarj edilebilen bir lityum batarya sağlar. Bataryanın tam şarjı 90 dakika sürer ve yaklaşık 200 akord yapabilir. Şarj adaptörü gitarla birlikte verilir. Adaptör çıkışı standart 1/4 inç gitar jakıdır. Her hangi bir gitar kablosu adaptör çıkışı ile gitar girişi arasına bağlanarak gitar şarj edilebilir. Kablo ne kadar kısa olursa şarj o kadar çabuk olur. Şarj düzeyi MCK C konumuna alınarak denetlenebilir. Ledler 1 (en az) ile 10 (en yüksek) arasında bir değer gösterirler.
Sap abanoz kaplıdır. üzerinde 22 adet 12 inç yarıçapında orta / kalın, daha fazla dayanıklılık için nikel ve gümüş alaşımından yapılmış perde vardır.

Karşılaştırma

Her ne kadar elma ile armutları karşılaştırmıyor isek de bu iki sistemi kıyaslarken TransPerformance gitarın 20 yıl öncesinin teknolojisi olduğunu akılda tutmakta yarar var.
TransPerformance daha gelişkin teknik özellikleri, yüksek bellek ve erişim kapasitesi ile profesyonellere yönelik bir sistem olarak öne çıkıyor. Zaten 3400 ile 3900 dolar civarındaki bedelini her amatör müzik sevdalısı ödeyemez.
Robot gitar, 1000 doladan başlayan fiyatı ve göreli kullanım kolaylığı / pratikliği ile çekiciliğini artırıyor. 6 bellek kapasitesi çok değil fakat bunun gitarın üzerine fazladan bir düğme, vs. koymamak için yapıldığı anlaşılıyor. Normal bir Gibson Les Paul”un US$ 1000 den çok daha fazla olduğu göz önüne alınırsa alternatif ve / veya açık akordları da kullanmak isteyen amatör, profesyonel herkese sesleniyor.

Web sitesi:  www.gibson.com/robotguitar/index.html

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here