Ana sayfa Haber “Akıllı Yanıtlama” üzerinde çalışan Google ekibi Android kullanıcılarını sevindirecek

“Akıllı Yanıtlama” üzerinde çalışan Google ekibi Android kullanıcılarını sevindirecek

0

Yazılan mesajlara otomatik öneriler üreten yapay zeka destekli teknoloji ‘Smart Reply (Akıllı Yanıtlama)’ ilk olarak Google’ın eposta sunucusunda 2 yıl kadar önce uygulamaya konulmuş, daha sonra Gmail’e, Project Fi kullanıcılarının Android mesajlarına ve Allo’ya da getirilmişti. Şimdi ise Google’ın kendi bünyesinde yenilikçi projeler üreten ve ‘incubator Area 120’ olarak adlandırılan bir ekip, ‘Smart Reply’ özelliğini diğer uygulamalara da getirmek için çalışmalar yapıyor. 

Adı sadece ‘Reply’ olan ve yeni duyurulan proje, ilk olarak Android kullanıcıları için yayınlanacak. 

Test kullanıcılarına eposta ile gönderilen Reply’ın duyurusu ile ilgili ekran görüntüleri, Reply özelliğinin Google Hangouts ve Android Mesajlar’da çalışma biçimini gösteriyor. Bu görüntülerde ‘Restoranda mısın?’ ya da ‘Ne zaman evde olabilirsin?’ gibi sorulara cevap önerisinde bulunulduğu görülüyor. 

önerilen cevaplarda doğru cevabın verilmesine yardımcı olacak şekilde, kullanıcının mevcut konumunun hesaba katıldığı görülüyor. 

Smart Replies özelliği kısıtlı da olsa Google tarafından Android kullanıcıların hizmetine sunulmuştu. Google geçtiğimiz ay yaptığı duyuruyla Project Fi kullanıcılarının akıllı telefonlarındaki Mesajlar uygulamasında ‘Smart Reply (Akıllı Cevap)’ özelliğinin hizmete girdiğini bildirmişti. Fakat bu özellik tüm Android Mesajlar kullanıcılarına henüz gönderilmedi. 

Diğer yandan Reply, sadece Google’ın kendi mesajlaşma uygulamalarına odaklanmıyor. 

Area 120 ekibinin yaptığı duyuruya göre Hangouts, Allo, WhatsApp, Facebook Messenger, Android Messages, Skype, Twitter DM’ler ve Slack’ de dahil olmak üzere bir dizi popüler sohbet uygulamalarında Reply özelliği için destek sunulması planlanıyor. 

Google bu deneyin üzerinde çalışılma aşamasında olduğunu doğrulamakla birlikte, Reply özelliğini geliştiren Area 120 üyelerinin kimler oldukları ya da özelliğin ne zaman uygulamaya gireceği gibi detaylarla ilgil ibilgi vermiyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here