Ana sayfa Haber Akıllı termometre gazino sahiplerinin başını yaktı

Akıllı termometre gazino sahiplerinin başını yaktı

1

Akıllı ampuller, ev gereçleri ve termometreler gibi cihazlar insan hayatını, özellikle de işyerlerini büyük oranda rahatlatıcı özelliğe sahipler. Bununla birlikte IoT olarak bilinen “Nesnelerin İnterneti” olarak Türkçe”ye tercüme ettiğimiz cihazların varlığı, kurumların siber saldırılara açık kapı bırakmalarına da neden olabiliyor.

Darktrace adlı siber güvenlik firmasının yöneticisi Nicole Eagan Perşembe günü yaptığı bir açıklamada, bir gazinonun lobisine yerleştirilen ve akvaryum suyunun sıcaklığını gözlemleyen akıllı termometreyi hedef alan siber saldırganların, gazinonun veri tabanına ulaşmayı başararak bilgi çaldıklarını söyledi.

Eagan yaptığı açıklamada “Saldırganlar termometreyi ağ üzerinde bir basamak olarak kullandılar. Böylece bir ruletin veri tabanına ulaşan saldırganlar, veri tabanından edindikleri bilgileri ağ üzerinden termostata aktarıp, bulut servise ilettiler” dedi.

Ele geçirilen veri tabanında adı verilmeyen gazinoya yatırım yapanların yanında diğer özel detaylara da erişilmiş olabileceği düşünülüyor. Eagan”ın da panelde belirttiği üzere internete bağlı akıllı cihazların sayısındaki artış, insanları siber saldırılara daha açık hale getiriyor. Bu saldırı bizim için bir sürpriz olmamakla birlikte, akıllı cihazların kullanımının beraberinde getirdiği riskler için güzel bir örnek olma özelliği taşıyor.

Bu tip cihazlar oldukça temel amaçlara yönelik olarak üretildikleri için genellikle tipik WPA2 Wi-Fi protokolü ile birlikte gelen güvenlik tedbirlerinin dışında ekstra güvenlik kısıtlamaları taşımıyorlar. Her ne kadar üreticiler bu cihazları daha güvenli hale getirmek için çalışma yapıyor olsalar da, IoT cihazlar üzerinden saldırılar düzenleyen siber saldırganlardan bütünsel anlamda korunma noktasına erişmemiz için önümüzde daha uzun bir yol var gibi görünüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here