Ana sayfa Mobil Akıllı telefonunuzla tam 41 megapiksel fotoğraf çekin!

Akıllı telefonunuzla tam 41 megapiksel fotoğraf çekin!

0

FOTOĞRAF AŞIKLARI İçİN “CEPTE TAŞINIR” TEKNOLOJİ

Nokia 808 Pureview

Akıllı telefonlarda inovatif teknolojiler sürekli olarak daha ince, daha parlak ekran, daha iyi multimedya performansı şeklinde gelişirken konu fotoğraf olduğunda uzun zamandır gündemi sarsan bir gelişme karşımıza çıkmamıştı. Nokia Pureview 808″ün 41 megapiksel fotoğraf çekeceği haberi ajanslara düştüğünde ise yer yerinden oynadı. Cihaz, test merkezimize ulaştığında deklanşörler hareketlendi. Sonuçlara yazımızın devamında değineceğiz. Daha öncesinde ilk bakış ve ilk dokunuşun bıraktığı izlenime değiniyoruz. Nokia, yeni fotografik aygıtında yüksek zumlu kompakt bir fotoğraf makinesini feyz almış gibi görünüyor. Son derece kalın ve ağır ayrıca lens çıkıntısı, fazlasıyla iddialı bir kompakt fotoğraf makinesi imgesine doğru sizi taşıyor. Tutuluşu pek kolay değil. Ağır olması nedeniyle taşınması da zor. Ancak konu bunlar değil zaten. Cihazı satın alırken, “siz Nokia 808 Pureview ile fotoğraf çekmek istiyorsunuz. Hem de çok iyi fotoğraflar… Bu nedenle satın aldınız ve boyutlar sizi pek fazla ilgilendirmiyor” şeklindeki bir ana fikre ihtiyacınız var.
 

Nokia 808 Pureview
Ağırlık ve boyutları bir tarafa bırakıp ön yüzüne doğru yöneliyoruz. ön panel çok şık ve ekranın, 4-inç AMOLED ekranı bir yarı-tablet PC intibasına yatkın. Dokunduğunuzda hızlı bir şekilde tepki aldığınız ekranda pürüzsüz kullanım dikkat çekici. 16GB dahili depolama alanına sahip Pureview 808″de microSD hafıza kartı desteği de bulunuyor. Fotoğraf, müzik ve diğer verileriniz için bu haber son derece iyi. 1.3 GhZ işlemci kullanılan akıllı telefonda Symbian işletim sistemi bulunuyor. Android ve iOS”un çok daha iyi olduğu yönündeki genel kanılara inat Symbian beğenimizi kazandı. İkonlar diğerlerine göre belki daha fazla “2 boyutlu” ve daha pastel renklerde, aynı zamanda sevimli. Akıcı bir menü işleyişi var. Kullanım pürüzsüz ancak Android ve iOS”lu akıllı telefonlardan sonra kullanmaya başlayacaksanız cihazın işletim sistemine alışmak kısa bir süre alabilir. Asıl semptom ise Nokia Market. Hala Google Market ve App Store”a göre daha az uygulama barındıran Nokia Market”te bu sorun nasıl çözülür bilmiyoruz ama ekstra uygulama seçeneğiniz kısıtlı bir durumda.

 

Ve fotoğraf gücünü en sona bırakıyoruz. TIPA “En İyi Görüntüleme İnovasyonu”, Global Mobile Awards 2012 gibi prestijli ödüllere layık görülen cihazın 41-megapiksel fotoğraf çekimine olanak tanıyan sensörü, Carl Zeiss lensi, Xenon flash ve zoom özellikleri ile fotoğraf kalitesi adına haberler iyi. Düşük ışıkta daha iyisi yok. Normal şartlarda fotoğraf sonuçları tatmin edici. Fotoğraf özelliğinde kalite, Nokia 808 Pureview”in iddialı olduğu alan ve bir akıllı telefonun ulaştığı en üst düzeylerden birini uygun fiyata satın alabiliyorsunuz. Görüntünün çok farklı noktalarını croplayıp sosyal medya da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak hareketli anlarda Nokia 808″den daha iyi sonuçlar beklerdim. Video özelliğine geldiğimizde ise sonuçlar oldukça başarılı.
 
Beğenimizi kazanan bir özellik olarak fotoğraf albümünde çekilen fotoğraflar tarihlere ayrılıyor. Mesela 5 Ağustos”ta çektiğiniz fotoğraflara ulaşacaksınız, öncesinde 5 Ağustos 2012 yazılı bir widget sizi karşılıyor, sonrasında fotoğraflara göz atabiliyorsunuz. Diğer bir sevimli detay ise fotoğraf ve videoları zoom fonksiyonuyla tam ekran, ekranda film karesi gibi görmenizin yanı sıra bir takvim üzerinde de görüntüleyebilmeniz. Cihazda Dolby Digital Plus ses çıkışı özelliği var. Bu özellik yüksek ses sunumu anlamına geliyor. GPS, Micro USB ve HDMI arabirimleri, 3.5mm Nokia AV konektör ve Bluetooth cihazın diğer özelliklerinden. Bu arada paketinin de %100 doğayla dost olduğunu belirtelim!

 

Fiyatı: 1499 TL

Puan: 89

 

Artıları:
41 megapiksel çözünürlük
Düşük ışıkta fotoğraf
Geniş ekran

 

Eksiler:
Ağırlık ve boyutlar

www.nokia.com.tr
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here