Ana sayfa Haber Akıllı telefonun yeter fotoğraf makineni evde bırak

Akıllı telefonun yeter fotoğraf makineni evde bırak

0

çok değil on sene önce amatör bir fotoğraf makinası almak istediğimizde elektronik ürünler satan mağazaların kompakt fotoğraf makinası standına uğramamız gerekiyordu. Şimdi ise akıllı telefon dünyasının kralları ardı ardına çıkardıkları üst model telefonlarında Dslr kalitesine yaklaşan özellikte kameralar kullanıyorlar. Bu dosyamızda artık neredeyse amatör ve yarı-profesyonel makinalarınızı aratmayacak özellikte kameralara sahip akıllı telefonlarını mercek altına alıyoruz.

Galaxy K Zoom

Daha önce Samsung, Galaxy S4 Zoom modeliyle tanıştığımız optik kameralı telefonun yerine Samsung Galaxy K Zoom S5 kasası kullanmakta ve daha hafif bir formla karşımızda.

Galaxy K Zoom, bir kompakt lensli kamera kadar optik yakınlaştırma yapabiliyor. Optik Zoom, hedefteki görüntüyü büyütmez ona fiziksel olarak yakınlaşır. Böylelikle çekeceğiniz nesneye yakınlaşma yaptığınızda nesne daha keskin ve kaliteli gözükecektir. Fotoğraf çekeceğiniz zaman ekranda pozisyonlarınızı ayarlamanız için iki kutu çıkıyor. Birisi çekeceğiniz alanı veya nesneyi odaklamak için, diğeri de çekeceğiniz çerçevenin içinde pozlama yapmak için bulunuyor. Pozlama kutucuğunu ekranın karanlık noktasına getirirseniz cihaz otomatikmen Diyaframı açıyor, ISO”yu arttırıyor. Ya da tam tersi alanda çok fazla ışık varsa ekranda karanlık noktayı seçip, pozlamayı düşürebilirsiniz.

Galaxy K Zoom, 20.7 Megapiksel çözünürlüğünde sensöre sahip. 1/2.3 inç büyüklüğünde BSI CMOS sensör kullanan cihaz gücünü 10 x, 24-240 mm F3.1-6.3 zoom lensten alıyor. Samsung”un üst düzey bütün telefonlarda olan yaratıcı modlar. Galaxy K Zoom da tabiki daha efektif olarak kullanılabiliyor. örneğin Sanal Tur uygulaması özellikle çok hoş. Panaromik çekim gibi yine hareket ederek fotoğraf çekmeniz isteniyor ancak gideceğiniz yerler Google Maps uygulamasının Street wiew uygulmasında karşımıza çıkan oklarla belirleniyor. Müzelerin ve bazı kuruluşların internet sitelerinde gördüğümüz sanal turun aynısı bir anlamda. Geziye gittiğimizde favori mekanlarımızı bu şekildeçekip aylar, seneler sonra aynı yerleri sanal tur ile gezmek çok güzel bir deneyim. 2014 Oscar töreninin sunucusu Ellen Degeneres, törenin bir bölümünde Hollywood ünlülüleriyle selfie çektirdikten bütün dünyada trend olan selfie çekim tarzı telefonların özelliklerine de etki etmiş durumda. KZoom”da ön kamerayla 2.2 Megapiksellik kalite sizi kesmezse arka kamerayla herhangi bir tuşa basmaksızın özçekiminizi gerçekleştirebilirsiniz. çekim modlarından Selfie modu bunu yapmanıza imkan veriyor. Selfie ya da normal çekimde sonradan yapacağınız güzelleştirme efektini çekerken aktif edebilir, şiddetini ayarlayabilirsiniz.

Devamı diğer sayfada: HTC Desire Eye, Lumia 1020, Selfie Telefonları…

 

Nokia Lumia 1020

2013′ün temmuz ayında tanıtılan Nokia Lumia 1020 41 megapiksellik kamerası ve büyük sensörü ile Galaxy S4 Zoom gibi kamera-telefon karışımı bir cihaz taşımak istemeyen kullanıcıların seçimi haline gelmişti.

Lumia 1020′nin en iddalı olduğu konu. 41 MP (38 MP efektif, 7152 x 5368 piksel) kameraya sahip, Carl Zeiss lens kullanıyor, otomatik ve manuel olarak odaklama seçeneği mevcut ve oldukça büyük Xenon flaşlara sahip. Pure view adını verdiği bir fotoğraf kalitesi teknolojisi kullanan Lumia 1020 1080p video çekebiliyor ve ek olarak küçük kardeşi olan 2mp”lik ön kamerası da mevcut.

Lumia 1020″de 41 megapiksel sensör var, ancak kare sensöre rağmen yuvarlak lenslerin getirdiği kısıtlama nedeniyle yapılan ayarlara göre 34 ya da 38 megapiksel tam çözünürlükte fotoğraflar çekiliyor. Ancak telefon aynı karelerin 5 megapiksel çözünürlüklü versiyonlarını da kaydediyor. Sonuç olarak Lumia 1020″nin deklanşör tuşuna bastığınızda biri yüksek biri düşük çözünürlüklü olmak üzere aynı kareden iki tane oluşturuluyor. Düşük çözünürlüklü olan genellikle sosyal ağ veya e-posta üzerinden paylaşım için kullanılıyor. Nokia, bu düşük çözünürlüklü versiyonun oluşturulmasında kullanılan  yöntemi “super pixel” olarak adlandırıyor. Sonuç olarak Nokia”nın aşırı örneklemeyle, bir pikselin bilgilerinin oluşturulması için komşu piksellerdeki bilgilerin de kullanıldığı yöntemle oluşturulduğu bu düşük çözünürlüklü fotoğraflar da yüksek çözünürlüklü fotoğraflardaki kadar detayı daha küçük dosya boyutlarında sunmayı başarıyor. Tabii ki, bu “super pixel” karelere yakınlaştırma yapıldığında detayların kaybolmaya başladığını görüyoruz. çekilen karelerin yüksek çözünürlüklü versiyonlarına ait dosyalara ulaşmak için Lumia 1020″yi bilgisayara bağlamanız gerekiyor.

Selfie Telefonları

HTC Desire Eye

Selfie dünya çağında o kadar popüler olduki sırf selfie çekmek için telefon üreticileri ön kamerası gelişmiş telefonlar piyasaya sürmeye başladı. HTC Desire Eye”da bunlardan biri

Bir çift 13 megapiksellik kamerayla gelen telefon, daha önceki telefonlarda denenmemiş bir şey yaparak iki tarafında da aynı çözünürlükte sensöre yer veriyor. Bu şekilde selfie çekimleri hem daha kaliteli oluyor hem de çekimini daha kolay hale getiriyor.

Teknik olarak önde (f/2.2 açıklık oranı ve 20mm lens) hem de arkada 13MP (f/2.0 açıklık oranı ve 28mm lens) değerde kameralar bulunuyor. İki kameranın da flash ışıkları var ve ikisi de 1080p çekimler yapabiliyor. HTC, son dönemin popüler akımı öz çekim fotoğraflar için büyük bir adım atmış oluyor.

Nokia Lumia 735

çok yakında Nokia olarak değil, Microsoft logosu altında görmeye başlayacağımız Lumia’lar arasına yeni katılan Lumia 735, selfie odaklı bir cep telefonu. ön kamerası tam 5.0 megapiksel olan telefon, böylece gerçekten harika selfie’ler çekebiliyor. Telefonun buna özel olarak geliştirilen Lumia Selfie uygulamasıyla beraber geldiğini de söyleyelim. Bu uygulama sayesinde çok şık selfie’ler çekebiliyorsunuz. Bu uygulamanın diğer bir özelliği ise arka kamerayı da selfie işine dahil etmek. Otomatik Selfie modunu aktifleştirdiğinizde, arka kamerayı kullanarak da selfie’ler çekmek oldukça kolaylaşıyor. Yüzünüzü gördüğü anda odaklanan ve otomatik olarak fotoğrafı çekebilen bu uygulama, ayrıca elbette ön kamerada kullanabileceğiniz bir zamanlayıcı da sunuyor. Yine Lumia Selfie uygulamasını kullanarak çektiğiniz fotoğraflara şık efektler de ekleyebiliyorsunuz

Devamı diğer sayfada..

 

iPhone 6

Pikseli düşük, fotoğraf kalitesi büyük

iPhone 6 ile anlıyoruz ki fotoğraf özelliği ile ön plana çıkan kameralar arasındaki yarışta megapiksellerin çok da önemi yok.

DxOMark adındaki endüstri standardı benchmark testlerinden geçen iPhone 6 ve 6 Plus’ın kameraları, gerçek hayat testleriyle birlikte DxO Labs tarafından şimdiye kadarki en yüksek puan olan 82 puanı almayı başardı. Samsung Galaxy S5 ve 20.7 megapiksel kameralı Sony Xperia Z3, 79 puanla 8MP kameralı iPhone 6 modellerinin hemen arkasında yer aldı. Karşılaştırabilmeniz için iPhone 4’ün sadece 50 puan alabildiğini  de söyleyelim.

iPhone 6 ile 6 Plus arasındaki kamera farkı?

DxO, iPhone 6 ve 6 Plus’ın kameraları arasında çok küçük bir farkın olduğunu, 6 Plus’ın çip-üstünde-aşama-algılama-pikselleri işlevi sayesinde daha hızlı otomatik odaklanabildiğini ve optik görsel sabitleme özelliğine sahip olduğunu söylüyor. Toplamda çok iyi bir exposure değerine sahip iPhone 6 kameraları, hem düşük, hem de yüksek aydınlatma koşullarında çok iyi bir otomatik odaklanma performansı, iyi renk işleme sunuyor. Detaylar hem iç, hem de dış mekanlarda son derece iyi.

 

Samsung Galaxy S5

Samsung Galaxy S5 modelinde 16 Megapiksel çözünürlüğe sahip otofokuslu, çift LED flaşlı ve gelişmiş HDR fotoğraf çekim yeteneğine sahip bir kameraya yer veriyor.

Fotoğraf çekim hızı oldukça yüksek Bu kamera ile 4K çözünürlükte 30 kare/saniye hızında 1080p video çekerken ise  60FPS hızında videolar çekmek mümkün. Kamera sensöründe bulunan ISOCELL teknolojisi pikselleri izole ederek daha fazla ışık almasını sağlıyor ve düşük ışıkta en iyi görüntü kalitesini veriyor.

1/2.5 inçlik sensör ve 1.1 mikron piksel büyüklüğü yanında 0.3 saniyede odaklanma süresi sektörde bir ilk. ön kısımda da 2MP kamera yer alıyor ve 1080p video çekim imkanın tanıyor. Arka kamerada dikkat çekici bir diğer özellik ise seçilebilir odaklama özelliği. Ekranda istediğiniz yere dokunarak hızlıca odaklama yapabiliyor arka plan bulanıklaştırma işlemini kolayca yapabiliyorsunuz.

Galaxy S5 in kamerası sadece 0.3 saniyede odaklama yapıyor.  Yani fotoğraflarınızı çekerken çok daha hızlı bir şekilde odaklamayı beklemeden çekebilirsiniz desek yerinde olur.

Devamı diğer sayfada

 

Sony Xperia Z3

Her 6 ayda bir çok az farklılıklarla üst düzey Xperia serisini yenileyen Sony”nin Z3″e gelirken kamerayı değiştirmediğini tahmin ediyor olabilirsiniz. Eski Xperia Z serisi modellerinde de gördüğümüz kendi Exmor RS sensörünü kullanan Sony, Xperia Z3″te de 20.7 MP arka kamera tercihine sadık kalmış.

Yine de bu durum, bir akıllı telefonda görebileceğiniz en iyi kamera donanımına sahip olan Xperia serisi telefonların en yensinde hiçbir değişiklik yapılmadığı anlamına gelmiyor. Xperia Z3, yeni 25mm geniş açı lense sahip, yani çektiğiniz fotoğraflara daha fazla alan sığdırabileceksiniz. Ek olarak bir akıllı telefonda görülebilecek en yüksek değer olan 12800 ISO değeri de, teoride düşük ışıklı ortamlarda yapılan çekimlerde kaliteyi arttırıyor.

Kamerada görülebilecek diğer yenilikler ise Akıllı Aktif Mod ile SteadyShot özelliği ve Face in, Multi-camera ve Sound Photo gibi yeni uygulamalar. Z3″ün kamerasının diğer akıllı telefonlar düşünüldüğünde gayet etkileyici olduğunu da belirtelim.

Telefonun ön kamerası da yine kaliteli bir değer olarak göreceğimiz 2.2 MP çözünürlükte fotoğraf çekebiliyor.

Sony Xperia Z3″ün kamera uygulaması içinde Sound Photo, AR eğlence, çoklu kamera, Kendine çevir gibi özel modlar da bulunuyor. AR eğlence modu sayesinde sanal nesneler kullanarak fotoğraf ve videolarınıza eğlence katabilir, çoklu kamera ile tek bir ekranda aynı manzarayı farklı açılardan, birden fazla Xperia telefonu kullanarak çekebilirsiniz. Kendine çevir modu ise ön ve arka kameraları birlikte kullanarak fotoğraf çekimi yapmayı mümkün kılıyor. Live on YouTube modu da Xperia Z3 ile YouTube”da canlı yayın yapmaya olanak sağlıyor.

Devam: LG G3 ve Camera Grip…

 

LG G3

LG G3″ün arka yüzünde 4:3 oranında 13 MP, 16:9 oranında 10 MP fotoğraf çekebilen bir kamera bulunuyor. Bu kamera ile 720p, 1080p ve 4K (2160p) çözünürlüklerinde video çekmek de mümkün. Arka kamera ayrıca 120fps, ağır çekim videolar çekmeye de olanak sağlıyor.

Kağıt üstünde oldukça tatmin edici olan bu detaylar, bazen ufak hayal kırıklığı yaratan deneyimlere dönüşebiliyor. Telefonun çok renkli, büyük ekranında çekilen fotoğraflar güzel görünebiliyor. Kimileri için ekranın canlı görüntüsü oldukça cezbedici de olabiliyor. Ancak günün farklı saatlerinde, çok aydınlıktan akşam karanlığına kadar farklı ışık koşullarında kapalı ve açık alanda çektiğimiz tüm fotoğrafların kaliteleri değişiyor.

Bu arada LG G2“nin kamera uygulamasında fotoğraf çekerken detaylı ayarlamalar yapmak mümkündü. G3″de ise flaşı açıp kapatma ve HDR modunu açıp kapatma dışında hiçbir ayar bulunmuyor. ISO, EV, white balance (beyaz dengesi) gibi ayarlar olmadığı gibi, “sahne seçimi” gibi hazır çekim modları da yok.

LG G3″ün de 2.1 megapikselik ön kamerasında selfie için hazırlanmış üç farklı özelliği var: Gesture Shot (el hareketiyle çekim), ön kamera flaşı (yazılım) ve ses komutuyla çekim.

Dxomark sensör/lens testi yapan bir uygulama. Burada son dönem akıllı telefonlarının kamera performansları sıralanmış durumda.

Camera Grip

Lumia 1020 ile opsiyonel olarak sunulan Camera Grip adlı aksesuar, bu akıllı telefonu bir fotoğraf makinesi gibi kullanmanıza izin veriyor, ayrıca barındırdığı ek pil sayesinde Lumia 1020 ile yapacağınız çekim miktarını artırıyor. Barındırdığı kabzası sayesinde Lumia 1020 rahatça tutulurken üst bölümde yer alan deklanşör tuşu da dijital fotoğraf makinesi veya küçük bir aynasız kamera hissini daha fazla elde etmeyi sağlıyor.

Video tarafında bu telefonun da 1080p Full HD kayıt yapabildiğini görüyoruz. Bu alanda da üç dikkat çekici özellik bulunuyor. Bunlardan bir tanesi olan aşırı örnekleme sayesinde renkler daha canlı ve doğru görünüyor. Fotoğraf çekimi sırasında bir hayli işe yarayan optik görüntü sabitleme özelliği video çekimlerinde de fazlasıyla işe yarıyor, el titremelerinin etkisini azaltmayı veya yürürken bile durağan karelerin yakalanmasını sağlıyor

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here