Ana sayfa Haber Akıllı telefonlarla daha iyi fotoğraf çekebilmenin 6 yolu

Akıllı telefonlarla daha iyi fotoğraf çekebilmenin 6 yolu

0

Bu etkileyici fotoğrafların tümü akıllı telefonlarla çekildi. Artık seviye son derece yukarda ve mobil fotoğrafçılık, gelişen işlemciler, kamera sensörleri ve lensler sayesinde hiç olmadığı kadar -profesyonel kaliteye- ulaşmış durumda.

Geçtiğimiz aylarda Apple CEO”su Tim Cook”un Super Bowl”da çektiği bulanık fotoğraf çok konuşulmuştu. Kendisi fotoğrafı çeken cihazı üreten şirketin CEO”su olması dolayısıyla baya dalga konusu olmuştu. Biz bu konuda Apple”ın başındaki ismin üzerine fazla gitmiyoruz. O heyecanla anı yakalamak istemiş ve eli kayıvermiş. Olur böyle şeyler…

Bu yazımızda akıllı telefonlarla nasıl daha kaliteli fotoğraflar çekebileceğinizi anlatacağız. Okuyacaklarınız kimileri için oldukça temel bilgiler ve basit fotoğraf tricklerinden öteye gitmeyecektir, ama görüyoruz ki çevremizde güzel bir manzarayı bilinçsizce fotoğraflayan birçok insan var. Bu nedenle bu yazıyı yazma gereği duyduk. Şunu da belirtmeden geçmeyelim, bugün telefonların dijital kameraları doğru kullanıldığında neler yapılabileceğini teknoloji şirketlerinin (Samsung, LG, vb) yayınladıkları galerilerinden görebiliyoruz. Burada okuyacaklarınızı herhangi bir telefon için dikkate alınabilirsiniz…

1- Mümkünse düşük ışık çekimlerinde kameranızı sabitleyin

özellikle düşük ışık çekimlerinde kumlanmayı minimuma indirmek için telefonunuzu mümkün olduğunca sabitlemek çok daha kaliteli görüntüler elde etmenizi sağlayacaktır. Bu sabitlemeyi taşıması oldukça kolay olan mini tripodlarla yapabileceğiniz gibi düz bir zemin ya da çeşitli objelerle de desteklemeniz mümkün.

2- Deklanşör için ses tuşlarını kullanın

özellikle acemi kullanıcıların gözden kaçırdığı en önemli özelliklerden biri. Malum çoğu cihazdaki ses tuşlarını deklanşör niyetine kullanabiliyoruz. Zor bir pozisyonda fotoğraf çekerken elimizi ekrana götürmek bize sıkıntılar yaşatabiliyor ve ufak bir titreme sonucu kötü fotoğraflar keyfimizi kaçırabiliyor. Bunu minimuma indirmek için ise basit bir şekilde ses tuşlarını kullanarak hem kendinize eziyet etmemiş oluyorsunuz hem de daha kaliteli fotoğraflar elde ediyorsunuz. Ses tuşlarını unutmayın!

3- HDR”ı açık bırakın

HDR yani High Dynamic Range telefonla çekilen fotoğraflar için hayli önemli bir rol oynuyor. Fotoğraf çekerken ışık çok önemlidir, HDR ise fotoğraflarınızdaki ışık dengelerini ayarlayıp aydınlık ve karanlık noktaların daha net gözükmesini sağlayan bir ayar.

Basitçe örnek verecek olursak HDR sayesinde fotoğraflarınızdaki aydınlık kısımlar daha çok beyeza kayarken karanlık kısımlar daha koyuya doğru meyleder. HDR ile çekim yaptığınızda telefonunuz en iyi sonucu verebilmek için arka planda birden çok çekim yapar ve size fotoğrafın aydınlık ayarının en optimize edilmiş halini sunar. Bu nedenle HDR çekimler normal çekimlerden azıcık daha uzun sürebilir. HDR ayarını açık tutmak iPhone, Galaxy S7 gibi cihazlarla güzel fotoğraflar çekmek isteyenler için olmazsa olmazlardan.

4- Flaşı kapalı tutun

Fotoğraf çekimlerinde flaş kullanmak elbette ki bir hata değil. özellikle düşük ışık çekimlerinde flaş oldukça işimiz düşebiliyor. Yine de ayarını otomatikte bıraktığınız zaman telefonunuz bazen ortam ışığını yanlış algılayabiliyor ve kullanmaması gereken yerde kullanıyor. Fazla ışık da fotoğrafınızı olumsuz etkiliyor.

Bizim önerimiz flaşı her zaman için kapalı tutun. Eğer gerçekten ihtiyacınız olduğu bir an gelirse o zaman açıp tekrar kapatabilirsiniz. Kapalı tutmak ister istemez gün içerisinde yaptığınız onlarca çekime olumlu yansıyacaktır.

5- Işığın geldiği yöne dikkat edin

İster profesyonel bir makinayla isterse iPhone ile fotoğraf çekiyor olun, dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biridir ışık. Mesela ışığın ana kaynağı fotoğraf çektiğiniz nesnenin tam arkasından geliyorsa çektiğiniz fotoğraf bir şeye benzemeyecektir ve nesne karanlıkta kalacaktır. Buna ters ışık diyoruz. Bu nedenle güzel fotoğraflar çekmek için ilk önce ışığın kaynağını belirlemeli ve ona uygun bir açıyla çekiminizi yapmalısınız.

6- Tüm açıları değerlendirin

Yukarıda bahsettiğimiz gibi uygun bir ışık seviyesinin bulunduğu açıdan fotoğraf çekmek önemli, ama ışığın geldiği yön yaratıcılığınızı kısıtlamasın. Bazen fotoğraf çekmek istediğiniz kişinin ya da nesnenin öyle bir açısını yakalarsınız ki ortaya defalarca bakmak isteyeceğiniz bir fotoğraf çıkar. Işık yetersiz kalsa bile piyasada bulunan birçok fotoğraf düzenleyici araçla eserinizi eşsiz bir hale getirebilirsiniz. Bu nedenle bir şeyin fotoğrafını çekmeden önce birçok farklı açıyı değerlendirin.

7- Mesafeyi iyi ayarlayın

Fotoğrafını çekmek isteyeceğiniz şeye göre dikkat etmeniz gereken mesafe ayarı değişir. Mesela bir insanı burnunun dibinden fotoğraflamak pek iyi bir fikir olmayabilir. Bulunduğunuz konumun ve fotoğrafını çekeceğiniz şeyin değişkenlerini dikkate alarak uygun bir mesafa ayarlamak size güzel sonuçlar verecektir.

8- Arka plan ve ön planı iyi değerlendirin

Fotoğraf çekerken belki de en dikkat edilmeyen hususlardan birisi. örneğin çok beğendiğiniz bir nesneyi fotoğrafladınız ama arka plandaki küfürlü duvar yazısını farketmediniz ve fotoğrafınızın kalitesi otomatikman düştü. Bazen bu tür şeyleri fotoğraf düzenleyici araçlarla halledebilsekte fotoğraf çekmeden önce bunlara dikkat etmek sizi bir nebze olsun rahatlacaktır.

9- Anı yakalayın gitsin!

Bu maddeleri falan sıraladık ama bazı anlar vardır ki açıymış, ışıkmış, dengeymiş pek fazla düşünme şansınız yoktur. Bu nedenle her ne kadar mükemmel gözükmeyecek olsa bile o anı ölümsüzleştirmek için basın deklanşöre gitsin. Tıpkı Tim Cook”un Super Bowl”da yaptığı gibi.

 

Daha güzel fotoğraflar çekmeniz dileğiyle…

Yazar:  Tahsin özyer @Newtech dergisi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here