Ana sayfa Donanım Akıllı telefonlarda standart 8 çekirdekli

Akıllı telefonlarda standart 8 çekirdekli

0

Akıllı telefon üretiminde, phablet kavramı geliştikçe ve phablet cihazlar “ekstra” değil ana akım olmaya başlaması ile beraber, altyapı ve donanım üreticileri bu konuda radikal kararlar almaya hazırlanıyor. Adobe, Qualcomm, MediaTek, Intel gibi üreticiler 2015 itibariyle işlemci ve diğer altyapı desteklerini gözden geçirecekler. Bunun nedeni, üreticilerin artık 5.5″ altında cihaz üretmek istememeleri. Lenovo, Asus, Sony gibi tablet ve notebook üreticilerinin de daha fazla akıllı telefon üretimine önem vermeleriyle bu niyet anlaşılıyor. 

Bu konuda özellikle Adobe oldukça kararlı ve net. Apple, iPhone 6’yı tanıtmadan önce, Adobe çok önemli bir uyarı yapmıştı, “5.0inç’ten düşük ekranlı cihaz üretilirse, iPhone‘ların sonu olur” demişti. Bu uyarıyı Adobe, sadece Apple‘a değil diğer akıllı telefon üreticilerine de yapmıştı. İnternet ve internet medyasının tavan seviyeye ulaşması, ekran boyutlarında büyük değişiklikler getirdi. Görünüşe göre, artık 5″den küçük son cihaz iPhone 6 olacak. 

Yapılan değişiklikler, ekran boyutlarında kalmayacak ve üreticiler, donanım destekçilerinden standart olarak 8 çekirdekli işlemci isteyecekler. Bunun nedeni, uygulama yazılımcılarına ve geliştiricilere yeterli desteği vermek. Daha fazla uygulama, daha fazla “public” uygulama, daha fazla internet tarayıcısı; akıllı telefon üreticilerinin cihazlarında görmek istedikleri durum. Elbette, bunlara üreticilerin ısrarla akıllı telefonlarıyla tanıtmak istedikleri yeni nesil görüntü teknolojileri de 8 çekirdekli işlemci ısrarındaki nedenlerin biri.

Tabletlerin sonu, gerçek phabletler şimdi piyasaya çıkıyor…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here