Ana sayfa Mobil Akıllı telefonlarda kamera düellosu!

Akıllı telefonlarda kamera düellosu!

0
Arka aydınlatma LED”li flaş sisteminden Full HD video kaydına kadar pek çok özellikte birbirleriyle yarışan akıllı telefonlar, çekim kaliteleriyle de piyasadaki dijital fotoğraf makinalarıyla yarışacak hale geldi. Sosyal ağların etkisiyle de hızla yayılan fotoğraf ve video paylaşım çılgınlığı, her an yanımızda taşıdığımız telefonlarda, fotoğraf konusunun öneminin iyice artmasına neden oluyor. Biz de bu noktadan hareketle bir liste hazırladık ve ülkemizde yeni satışa sunulmuş Samsung Galaxy S4, HTC One, iPhone 5 ve Nokia Lumia 920″nin kamera performansını detayları ile test ettik.
 

 
Manzara modunda önümüzdeki aylara damgasını vuracak olan telefonu, parlak güneş ışığı altında fotoğraf çekim kalitesi için karşılaştırıyoruz. Telefonlarımızın ISO ve Beyaz ayarını otomatik moda aldık. Aynı açıdan çekim yapabilmek için tripodumuzu hazır hale getirdik ve hazırız.

Fotoğraflarda HTC One ile çekilen fotoğrafın daha doygun ve gerçekçi renklerde olduğunu görebiliyoruz.Nokia Lumia 920 ile çekilen dolgun ve canlı renklerdeki fotoğrafı rakiplerine oranla daha tatmin edici oldu. iPhone 5,netlik açısından ve detaylar açısından başarılı ancak biraz solgun renklerde fotoğraf çekiyor.Samsung”un ise doygunluk ve kontrast seviyesi dış çekim için başarılı. İlk testimizi başarıyla tamamlayan telefon Nokia Lumia 920.

 

Sıra geliyor akıllı telefonlarla çekilen fotoğrafları crop yaptığımız testimize.

Crop testinde en iyi sonucufotoğraf veren telefon hiç şüphesiz Samsung Galaxy S4 oluyor, yakaladığı ışık ve detaylarıcroplanmış görüntüye rağmen fotorğaf kalitesinden ödün vermiyor. HTC One”ın düşük megapixel”li kamerası olmasına rağmen, güçlü ve keskin bir görüntüyü sağlamış. Nokia”da ise gözle görülen oldukça rahatsız edici görüntü bozulması var. iPhone 5 ise soluk bir görüntüyle birlikte fotoğraflarda ufak görüntü bozulmasına rastlıyoruz.Crop testinin galibi Samsung Galaxy S4 oluyor.
 


 
Düşük ışıkta portre çekimini yapıyoruz. Tüm kamerların ISO ve beyaz denge ayarını mümkün olunan en düşük seviyeye ayarladık.

Düşük ışık portre çekim testimizde iPhone”un fotoğrafı en yüksek parlaklığı verirken. En koyu renk fotoğrafı sunan akıllı telefon ise HTC One oluyor. Samsung ve Nokia”nın fotoğrafları ise orjinal renklerinin dışına çıkarak maviye kaçık görüntü verirken. En canlı renklerde fotoğrafı çeken iPhone 5 kamerası ile portre fotoğraf çekimi testinin galibi oldu.

 

Bir diğer portre çekiminde kameraların standart oda ışığı altında ne derece başarı yakalayacağını, kontrast ve ışık detaylarına göz atıyoruz.

HTC One ile yakaladığımız kare diğer fotoğraflara oranla biraz daha koyu renkte. Diğer 3 cihaz ile çekilen fotoğrafda çok az kabul edilebilir derecede ışık patlaması mevcut. HTC One güneşli havada fotoğraf çekmek için elverişli bir cihaz olduğunu bizlere gösterdi.

Gece çekimi için tüm telefon kamerlarının aynı ışık seviyesinde çekim yapmasını sağlamak adına tüm fotoğrafları mümkün olduğunca vakit kaybetmeden çekmeye çalıştık. Bu sayese ortam koşullarını olabildiğince her kamera için eşit tuttuk.
 


 
En koyu renkteki fotoğraflar iPhone 5, Galaxy S4″ün merceklerinden çıkan fotoğraflar oluyor. HTC One, 564 ISO değeri ile düşük ISO da başarılı ve bozulma olmadan gece fotoğrafı pozlamasını yapmak için elverişli olduğunu ispat etti. iPhone 5, 800 ISO ayarında ama yine de koyu renkte fotoğraf çektiği görmüş olduk. Samsung Galaxy, S4 2000 ISO değerinde koyu renk fotoğraf çekiyor.Nokia Lumia 920, 640 ISO değeriile ışık ve renk konusunda gece fotoğraf çekim modunda en başarılı sonucu gerçekleştiren cihaz oldu.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here