Ana sayfa Haber Akıllı telefonlarda hangi materyal daha sağlam?

Akıllı telefonlarda hangi materyal daha sağlam?

0

 

Akıllı telefonlar üretilmeye başlandığından bugüne, materyalleri hakkında farklı görüşler var. üreticiler plastikte ısrarcı olsalar da, kullanıcılar üreticilerden metal karışımların daha sağlam olduğu ön yargısıyla birlikte metal malzemeli akıllı telefon istiyorlar. Bu konuda en fazla eleştirilen firma ise Samsung. Türkiye’de genel olarak “plastik üreticisi” olarak adlandırılan Samsung‘un ısrarcı olduğu plastik materyal, sağlamlık konusunda metali katlar ve cebe koyar. Technotoday’de bulunan çoğu akıllı telefon haberinde de belirtiyorum, plastik darbelere metale oranla daha büyük direnç gösteriyor.

Zaman zaman bahsettiğim metal – plastik farkıyla ilgili en basit örneklerden biri metalin ana özelliği olan metal yorgunluğu. Akıllı telefonlarda kullanılan metal karışımlar, metal yorgunluğuna somut olarak neden olabilecek kadar yoğun metal barındırmasa da, yorgunluk açısından karışım olarak da sıkıntıları var. Metalin darbeleri hafızasına alması, darbeyi emme yeteneği bulundurmaması metalin avantajlarından sayılabilir. Bu sebeple plastik karışım, metalden daha dayanıklı bir materyaldir. üstelik üreticiler cihazların pil kapağı üzerinde uyguladığı kavisler de darbeleri kısmi olarak almasını ve darbeyi bütün olarak almasını engelliyor. Plastik materyal 2013 itibariyle çok fazla değişiklik gösterdi. 2013 öncesine kadar, plastik dünya için tehlikeli bir materyal iken, sağlık açısından metalin açık ara gerisindeydi. Fakat üreticiler plastiğin masraflarından kaçınmak için geri dönüştürülebilir plastikler üretmesiyle bu sorun da kısmen azalmış oldu.

Yeni nesil plastikler çok daha değişiklik gösterecek. Yeni nesil plastikler ağaç gibi şekil alabilir, silikon gibi gevşeyebilir ve bunun gibi farklı davranışlarda bulunabilecek. Böylece ekonomik olmasıyla birlikte daha da dayanıklı olacak.  

Metal mi daha sağlam, yoksa plastik mi?

Bu tartışma artık Neşeli Günler filminden akıllarda en çok kalıcı sahnelerden birini hatırlatıyor. 

“Sirkeee

“Limooon”

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here