Ana sayfa Yazılım Akıllı telefonlar güvenli mi?

Akıllı telefonlar güvenli mi?

0

Yapılan bir araştırmaya göre kullanıcıların %30″ u şifrelerini akıllı telefonlar üzerinde saklarken, yine büyük bir çoğunluğu banka hesaplarına erişim ve çevrimiçi ödemeler gerçekleştirmek gibi önem arz eden işlemleri tabletlerinden gerçekleştirmekte hiçbir sakınca görmüyor

Değerli verilerini mobil cihazlarında saklamayı tercih edenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Araştırma şirketi O+K Research tarafından Kaspersky Lab için yapılan bir araştırmaya göre, kullanıcıların %30″u, içinde sosyal ağ hesapları ve diğer çevrimiçi hizmetler için şifrelerin de bulunduğu gizli bilgilerini akıllı telefonlarında saklıyorlar. Dünya genelinde 11,000 kişinin katıldığı araştırma, akıllı telefon ve tablet kullanımındaki diğer trendlere de vurgu yapıyor.
 

Bilindiği üzere akıllı telefonların standart özellikleri, depolanmış bilginin en yaygın biçimlerini içeriyor; adres defteri, SMS arşivleri, vs. Bunların dışında akıllı telefon kullanıcılarının %50″si, mobil cihazlarını, kişisel fotoğraflarını ve videolarını depolamak için de kullandıklarını açıklıyor. Şaşırtıcı olan ise, katılımcıların %21″inin kredi kartı numaraları ya da banka hesabı erişim detayları gibi hassas bilgileri de akıllı telefonlarının hafızalarında saklıyor olması. Tablet bilgisayarlar söz konusu olduğunda bu oran daha da yükselerek, %28″e ulaşıyor. Bu sonuç aynı zamanda, kullanıcıların tablet bilgisayarları, akıllı telefonlarından farklı olarak klasik bir bilgisayar mantığıyla kullandıklarını da ortaya seriyor.

 

Aynı araştırma, mobil cihazların hangi diğer amaçlarla kullanıldığını gösteren rakamları da içeriyor. Mesela iPad kullanıcılarının %52″ si ve diğer tablet kullanıcılarının %51″i, cihazlarına çevrimiçi oynanabilen oyunlar yüklemeyi tercih ediyor. Modern akıllı telefon kullanıcılarının da telefonlarından oyun yükleme yüzdesi neredeyse aynı. Ancak söz konusu BlackBerry kullanıcıları olduğunda kural bozuluyor. BlackBerry kullanıcılarının sadece %34″ ü telefonlarını oyun oynamak için kullanıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here