Ana sayfa Donanım Akıllı telefonlar artık birer anahtar

Akıllı telefonlar artık birer anahtar

0

Noke isimli bir uygulama, uygulamaya özel olarak geliştirilmiş bir kilit ile uyumlu çalışarak kilitli eşyalarınızı artık daha güvenli hale getiriyor. Noke (no key) uygulaması, hem iOS cihazlarla hem de Android cihazlarla çalışıyor. Akıllı telefonların Bluetooth ve telefon üzerinde yer alan sensörler aracılığıyla çalışan program, şimdilik Padlock isimli bir kilit sistemi ile çalışsa da ev kapılarında da denenmeye başlandı. 

Normal yollarla asla açılamayan kilit ek olarak, su geçirmezlik ve uzun süre pil kullanımı özelliği ile de dikkat çekiyor. Ayrıca, akıllı telefonunuzu yanınıza almayı unutursanız Padlock’un özel şifreleme sistemi ile kendinizi tanıtıp kiliti güvenli bir şekilde açabiliyorsunuz. Noke’un geliştiricileri, kilit arayüzünde ve kilit sisteminde geliştirdikleri şifreleme dili nedeni ile sistemin hack’lenmesinin oldukça güç olduğunu savunuyorlar.

 

 

 

Kickstarter uygulaması olarak başlayan sistem, 100 bin dolarlık bir Kickstarter bütçesine ihtiyaç duyuyor, kampanyanın bitiş tarihine 30 gün kala 60 bin dolar toplamış durumda. Sistemin geliştiricileri, cihaz başına maliyeti olarak 59 dolar gibi bir fiyat düşünüyorlar. Noke ile ilgili 2015 yılı içerisinde firmalara sunumlar gerçekleşmesi planlanıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here