Ana sayfa Haber Akıllı Telefon Üreticileri Türkiye Yatırımlarını Artırabilir

Akıllı Telefon Üreticileri Türkiye Yatırımlarını Artırabilir

0
akıllı telefon üreticileri Türkiye

Sanayi ve Teknoloji Bakanı tarafından yapılan açıklamalara göre, akıllı telefon üreticileri Türkiye yatırımlarını artıracak. Hadi gelin konuyla ilgili tüm detaylara birlikte bakalım.

Her geçen gün hızla büyüyen akıllı telefon sektörü, daha çok Çin merkezliydi. Zaten akıllı telefon şirketlerinin çoğunlukla Çinli olması buradan kaynaklanıyor. Hem üretim hem de tüketim potansiyeli yüksek olduğu için büyük bir pazar haline gelmişti.

Apple, Samsung, Xiaomi ve diğer büyük firmaların Türkiye ile ilgili ortaya çıkan talepleri aslında benzer diyebiliriz. Çin’de işgücünün düşük olması ve stratejik bir konumda yer alması onu önemli hale getiriyordu. Aynı şekilde Türkiye de hem jeopolitik konumu hem de iş gücünün çok pahalı olması nedeniyle tercihlerde ilk sıralarda yer alıyor.

Akıllı telefon üreticileri Türkiye konusunda kararını verdi

İlk olarak Oppo yatırım kararı almıştı. Bu firmanın hem Avrupa pazarına yakın olmak hem de Türkiye’de mevcut potansiyelini artırmak için yeni hamleler yaptığı zaten biliniyordu. Şimdi ise ona daha başka şirketler katılmaya başladı.

akıllı telefon üreticileri Türkiye

Sanayi ve Teknoloji Bakanı tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye’de yatırım yapmayı düşünüyorlar. Dün Çinli bir firmamız ilan etti. Türkiye’ye bir üretim tesisi kuracaklar. Bununla ilgili uzunca bir süredir görüşüyorduk. Yatırımı nerede yapacağına dair planlar hazır. 2021 içerisinde yatırımlarını yapıp Türkiye’de akıllı telefon üretmek istiyorlar. Bunun gibi başka firmalarla görüşmelerimiz sürüyor. ” ifadelerine yer verildi.

Genel olarak bakıldığında, Türkiye yatırım konusunda oldukça avantajlı bir konumda yer alıyor. Özellikle Avrupa pazarına açılmak isteyen firmalar, Türkiye’de yatırımlarını artırmayı umuyor. Sizce akıllı telefon şirketleri daha başka hangi nedenlerle Türkiye’de yatırım yapmak istiyor?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here