Ana sayfa Haber Akıllı telefon hangi fikirle icat edildi?

Akıllı telefon hangi fikirle icat edildi?

0

Teknoloji, konu icatlar olduğunda şu kafasına elma düşünce yer çekimi kanunu hakkında zihninde LED ampüller yanan bilim adamı gibi fantastik tasarımcıların kol gezdiği bir gezegen. Her zaman tasarlayan, üreten zihinlerin açığa çıkardıkları kimi zaman devrim yaratırken bazıları da büyük “tasarımcının kişisel” bazdaki umutlarına karşın hasır altı ediliyor. Peki şu günümüzün akıl almaz temel gereksinimi akıllı telefonlar hangi ihtiyaçla ve hangi fikirle ortaya çıktı?
 

Muhtemelen Steve Jobs bir gün MacBook Air“ine bakıyordu ve dedi ki “bence bunu cebimde taşımalıyım!” Ve tasarımcıları harekete geçtiler, çizmeye başladılar, ilk Apple iPhone tasarımlarını aşağıda ve yanda görebilirsiniz. 

 

akıllı telefon

 

Ancak bu fikrin bazı alt anlamları da muhtemelen söz konusuydu. İnsanoğlu, teknolojiyi hayatı kolaylaştırmak için düşündü, örneğin mağaralardaki o ilk kömür kalem de bir teknoloji ürünüydü, ilk teknoloji ürünü de denebilir elbette. Amacı ise mağara insanının zihninden geçenleri aktarmasına ön ayak olmaktı, iletişim aracıydı hatta; ilk akıllı telefon oydu, tamam ileri gitmiş olabiliriz konumuza geri dönüyoruz.

 

 Büyük ve parlak bir ekranla başladı

 

 Akıllı telefon kavramı, büyük ve parlak bir ekranla başladı. Tıpkı bilgisayar ekranları gibi büyük ve parlak olmasının yanı sıra bir çerçeveye sahipti.

 

Böylelikle yanlarından kavrandığında kirlenmeyecekti. Bu çerçeve çeşitli renklerde olarak, akıllı telefona estetik boyutlar da kazandıracaktı. Elbette ekranın dokunmatik olması gerekiyordu, böylelikle akıllı telefon, insan zihniyle herhangi bir fiziksel butona gereksinim duymadan bütünleşecek, o ne derse, ne isterse uygulamaya koyacaktı. Uygulama demişken, herhalde uygulama mağazası fikri de böyle tesadüfi bir şekilde doğmuş olacak ki App Store ve ardından da Android Market adlı uygulama mağazaları doğdu.

 

akıllı telefon

 

Dokunulsun dendi!

Akıllı telefonun büyük ekranı, dokunmatik arayüzü derken müzik çalabilmesi, video izlenebilir bir yapıya sahip olması, bazı önemli bilgilerin kaydedilip saklanabileceği bir yapı sunması gibi özellikleri sayesinde gittikçe daha akıllı bir tasarıma bürünmesi kaçınılmaz bir sonuç olarak meydandaydı. Akıllı telefonların Steve Jobs”ın o ikonik fikriyle doğup doğmadığından emin değiliz ama sürecin gelişiminde Apple”ın şu anda aramızda bulunmayan efsanesinin fikirlerinin etkili olduğu bilinen bir gerçek.

 

Steve Jobs

Steve Jobs”ın Apple iPhone 3G ve sonrasında 3GS modellerinden itibaren hayat bulan iPhone 4, iPhone 4S ve iPhone 5 modellerinde hep aynı felsefeyi sunduğunu gördük. Ele sığan akıllı telefon. Bu felsefeyi uygulayan tek şirket ise Apple oldu, diğer teknoloji üreticileri Samsung, Sony, LTE, LG, Nokia, Huawei, BlackBerry, Acer ve diğerleri hep daha da büyüttüler ekranı. Ancak Apple”da bu form faktör asla üretime dönük tasarım fikirlerinde vücut bulmadı.

 

steve jobs

 

Büyür, daha da büyür…

Akıllı telefonun büyümesi, gittikçe artan daha bozuk göz semptomları için iyi bir çözüm olabilir evet, ama iPhone hala küçük. Gelecekte ise muhtemelen düşük miyoplu gözlere de hitap etmeye başlayacak. çünkü ortada bazı gerçekler var. örneğin  3″ün en popüleri olduğu “phablet” adlı akıllı telefon kategorisinde Asya ülkelerinde rekor satışlar yaşanıyor. Her yıl yüzde 200 oranında büyüyen segment, akıllı telefonların büyüme eğilimini hızlandıran etmenlerin başında geliyor. Genel olarak 5-inç ve üzeri ekranlar daha revaçta. Apple”ın iPhone serilerinde yeni versiyonlar için daha büyük ekran hazırlıklarında olduğu konuşuluyor, hatta bazı bulgular da bunu destekler nitelikte. örneğin Sharp”ın 2013 yazında Apple için daha ince ekranlar ürettiği ortaya çıkmıştı. Ancak iPhone 5S, daha ince bir ekranla gelmedi, demekki iPhone 6″da daha ince bir ekran karşımıza çıkabilir. Bununla beraber daha ince ekran, daha büyük bir akıllı telefon için temel gereksinim durumunda. İpuçları birleştiğinde ortaya şu çıkıyor: Evet, Apple büyütebilir.

 

3 milyar adetlik yıllık üretim

Akıllı telefon, Steve Jobs”ın MacBook Air dönüşümü olabileceği gibi alarmlı saatlerin melodilerinden hoşnutsuz Nokia yöneticilerinin de işi olabilir. Her nasıl ortaya çıktıysa çıksın, günümüzde akıllı telefonlar adeta
sudan farksız. İnsanlar akıllı telefonları olmadan dünyaya adım atamaz noktada ve bu durum çok daha ütopik bir boyuta doğru ilerliyor. Geçtiğimiz aylarda araştırma şirketi Gartner tarafından yayınlanan bir rapora göre 2013″te üretilen Android”li akıllı telefon sayısı 1.6 milyar adet seviyesinde. Bu rakamın her yıl +200 milyon
artacağı ve 2017″de 2.4 milyar adet düzeyine ulaşacağı araştırma sonucu olarak ortaya konulan bir very durumunda. Konu iOS”lu cihazlara geldiğinde de rakam 1.2 milyarı buluyor. Bilindiği üzere iOS”lu
cihazlar yalnızca iPhone”u kapsamıyor; iPad ve iPod touch”da bu kategorinin üyeleri arasında. Rakamın artış eğilimine karşın Android”I geçmesi zaten düşünülmiyor, düşünülmemeli. Düşünsenenize bir şirket(Apple) ve Android”li cihaz üreten yüzlerce şirket(Samsung, Sony, LG…) Bu arada Windows Phone ve BlackBerry 10″un durumunun “konuşmaya aslında çok da gerek yok” seviyesinde olduğunu da belirtelim.

 

 

Sonuç ve sonraki sayı

Sonuç olarak akıllı telefon üretim fikrinin doğuşundan günümüze katlanarak önemlendi. Dünya üzerinde 3.5 milyar insan günde 2 doların altında kazanıyor ve bizler bu oranı dikkate alarak akıllı telefon kullanabilir 3 milyar insanın var olduğu sonucundan yola çıkıyoruz(bebekler dahil) ve her yıl her insan 0,8 akıllı telefon düşecek şekilde üretim gerçekleşmeye devam edeceğe benziyor. Küresel bir yıkım, büyük bir facia, dünya savaşı, vb faktör ortaya çıkmadıkça akıllı telefonun yükselişi durmayacağa benziyor. önümüzdeki sayıda
bükülebilen ekranlı akıllı telefon merakına biraz dokunacağız. Neden bükülüyorlar ki? Cevapları aramak için sizleri bir ay sonra yeniden bu sayfalara bekliyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here