Ana sayfa Makale Akıllı telefon değiştirmenin olumlu sonuçları

Akıllı telefon değiştirmenin olumlu sonuçları

0

Mobil teknolojinin son birkaç yıldaki yükselişi ile birlikte akıllı telefon kullanmak olmazsa olmaz durumuna geldi. çok sayıda tüketici elektroniği şirketi akıllı telefon konusunda cezbedici modellerle gelirken Türkiye”de yeni modellere ilgi de her geçen gün daha fazla artıyor. Artık akıllı telefonlar her kesimden ve her yaştan kimsenin cebinde. 250 TL civarı fiyat etiketleri ile başlayan fiyatları altın kaplama özellikli pahalı/lüks ve belki de biraz uç modeller gözardı edildiğinde 2500 TL civarına kadar ulaşıyor. Tüketicilerse teknolojinin hızına yetişmek için mevcut cihazını yenilmeye daha fazla yönelim gösteriyorlar. Bu noktada “yenilemenin” çok sayıda olumlu etkisi bulunuyor.

Akıllı telefonlarda tüm şirketler birbirleri ile kıyasıya bir rekabert içerisindeler. İşletim sistemi Android olan çok sayıda akıllı telefon, Windows Phone işletim sistemli modeller, hibrit işletim sistemli az sayıda cihaz ve elbette iOS işletim sistemli iPhone modelleri amansız bir yarışın içindeler. Akıllı telefon yenilerken çok yüksek bir oranda teknoloji özellikleri daha iyi olan, güncel versiyonlar tercih ediliyor. Türkiye“de akıllı telefon kullanım süresi dünya üzerindeki birçok ülkeye göre hayli fazla, bu nedenle değişimlerle beraber yeni cihazlarda önemli geliştirmeler kendini gösteriyor.

Daha fazla hız

Teknoloji özellikleri geliştirilmiş yeni akıllı telefon beraberinde en genel özelliği ile “daha hızlı” cihazlar söz konusu. Bu durum, önceki modeline kıyasla çok daha akıcı bir işletim sistemi deneyimi, uygulamalar arasındaki geçişlerden tutun da bir dosyanın kaydedilmesi, internet üzerinden gönderimi gibi faktörler daha hızlı oluyor. Bu durum, dönüşü olmayan bir şekilde insanları güncel modele hızla adapte ediyor. Eski model ve eski modelin içerisinde bulunduğu kategoriler bir daha dönülmemek üzere terk edilirken, yeni modelle beraber kullanıcı hem vakitten tasarruf ediyor hem de kullanım keyfi artıyor. iPhone 4“ten iPhone 6“ya geçiş yapan bir kullanıcının yaşayacağı hız deneyimi tahmin edebiliyor musunuz? Emin olun, sonuçlar yüzleri güldürecektir.

Büyük ekrana yönelim

Akıllı telefon kullanımında olmazsa olmaz noktalar var. örneğin sosyal ağlarda gezinmek önemli. Türkiye”de internet erişimine sahip telefon kullanan her 20 kişiden 19″u Facebook kullanıcısı olduğu düşünülürse boyutlar daha net şekilde açığa çıkıyor. Oyunlar da her geçen gün daha cezbedici. iOS uygulama mağazası, Android ve Windows Phone mağazalarında binlerce oyun deyim yerindeyse harikulade. Bu oyunlarla oynamanın en güzel yanı ise elbette büyük ekranlı akıllı telefonlar.

Daha fazla detay ve elbette daha net bir oyun deneyimi anlamına geliyor büyük ekran. Sosyal medya için de durum aynı. İnternet kullanımından tutun da video izleme gibi kullanım şekillerine kadar her açıdan önem taşıyor büyük ekrana sahip modeller. İşte bu noktada, özellikle gençler arasında büyük ekranlı modellere eğilim yüksek seviyelerde. Elbette büyük ekranın sağladığı memnuniyet hissi de. Tam bu noktada 5.5 inçlik iPhone 6 Plus ve 4.7 inçlik iPhone 6 şüphesiz en iyi seçenekler konumunda. Büyük ekranlı bir modele terfi etmek istiyorsanız her iki modele de mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Sosyal medyalaşma

Şüphesiz Türkiye”deki en önemli trendlerin başında selfie geliyor. Fotoğrafların çeşitli efektlerle hazırlanıp Instagram”a yüklenmesi, videoların Vine”da, Facebook”ta en güzel anların arkadaşlarla paylaşılması derken fotoğraf ve video her geçen gün daha fazla önem kazanıyor. Yeni bir akıllı telefonda beklenen en önemli özelliklerin başında ise sahip olduğu kameranın başarısı geliyor. Kamera lenslerinin gelişmiş yapısı, cihazın flaşa sahip olup olmadığı gibi özellikler ise yenilenen modelde mutlaka olması beklenen özelliklerden. Bu, yeni modele terfi eden kullanıcının daha iyi kameraya sahip bir model kullanacağı anlamına da geliyor.

Kamera özellikleri düşük olan bir akıllı telefon yerine daha iyi kameraya sahip modellere yönelim de ülkemizde bir hayli yüksek. Sosyal medyanın gördüğü ilgiyle paralel olan bu durum ile birlikte tüketiciler daha fazla fotoğraf çekiyor ve sosyal ağlarda daha fazla paylaşımda bulunuyorlar. Yeni akıllı telefonuyla birlikte kullanıcılar, adeta sosyal medyaya daha çok yöneliyor. İnternet üzerinden daha fazla sosyalleşiyorlar.

Peki özgüvene etkileri neler? Sonraki sayfaya tıklayınız…

 

özgüvene katma değer

Kalın bir akıllı telefonunuz mu var? Kenarları eskimeye yüz tutmuş, ekranı çiziklerle dolu… Bu tür bir modelin çevrenizde yaratacağı etkiyi düşünün; çevrenizdeki kimseler bunu hiç ama hiç önemseme de siz yine de zaman zaman rahatsızlığa düşebilirsiniz. Belki de hassas bir yapınız var ve biraz da takıntılısınız… Güncel bir modelle birlikte eski modelin kullanımın çevredekiler üzerinde yarattığı olumsuz bakış açısı değiştiğine inananların sayısı oldukça fazla. Bu durum, yeni cihazıyla çok daha mutlu bireylerin ortaya çıkması anlamı taşıyabiliyor. Tartışmalı bir konu olmakla birlikte şu yorumu da eklemek doğru olacak, kişisel özelliklerle birlikte bazı kesimler yeni telefonuyla dışarıda oluşan etkiyi önemserken bir diğer kişi umursamayabilir.

Batarya konusu

Akıllı telefonu yenilemenin en önemli nedenlerinden biri de pil dayanıklılığı konusuyla ilgili. Bir yıldan fazla süredir kullanılan akıllı telefonlarda iyiden iyiye başgösteren bataryanın daha çabuk bitmesi sendromu, ikinci yıla yaklaşılırken kendini artık bolca belli ediyor. Bu durumda yedek batarya, şarj cihazının sürekli taşınması, 2000-3000mAh”lık taşınabilir ve akıllı telefonu bir kablo vasıtasıyla şarj edebilir aygıtlar tercih edilebiliyor. Ancak bunların her biri “birbirinden sıkıcı” taşınması lazımlar durumda oluyor. Artık durum çekilmez hal aldığında ise akıllı telefonun bataryasının ya da tamamen kendisnin değişimi gündeme gelebiliyor.  Bu noktada Türkiye”de yeni akıllı telefona yönelim oldukça yüksek. Elbette yenilenen akıllı telefonla birlikte herhangi bir can sıkınıcı olmaksızın daha uzun kullanım süreleri de beraberinde gelmekte. Sonuç olarak daha mutlu ve daha mobil bireyler anlamına da geliyor, yenilenen model.

Sonuç

En genel hatlarıyla akıllı telefon değiştirmenin olumlu etkilerine değindik. Bunların hepsi, herkes üzerinden görülmeyebilir; ancak genel olarak etkilerin bu şekilde olduğu söylenebilir. Siz de akıllı telefonunuzdan memnun değilseniz değiştirin! Mutlu olun! Mutlu günler…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here