Ana sayfa Makale Akıllı şehirler: Dubai

Akıllı şehirler: Dubai

0

Dubai, Arap Yarımadası’nda Birleşik Arap Emirlikleri”ni (BAE) oluşturan yedi emirlikten birisi. BAE”nin en yüksek nüfusa ve Abu Dabi’den sonra ikinci en geniş yüzölçümüne (4,114 km²) sahip emirliği. Teknoloji kullanımı ile tanınan şehrin, robotik polis kuvvetlerinden sürücüsüz taksilere kadar, kullandığı en ilginç yeniliklerden bazılarını sunuyoruz.

 

Jetpack”li itfaiyeciler
Yangına karşı itfaiye ile savaş deyimi Dubai’de fazla bir anlam ifade etmiyor. Bunun yerine, yangına karşı jetpack’lerle mücadeleyi tercih ediyorlar. Martin Aircraft ile Dubai Sivil Savunma (DCD) arasındaki anlaşma sayesinde, şehrin geniş kıyı şeridi boyunca yangın söndürmek için 35 bin dolarlık su ile çalışan jetpack’ler kullanılıyor. Cihaz itfaiyecilerin yangınları söndürmek için daha iyi bir görüş açısı elde etmelerine ve trafikten kaçınmalarına izin veriyor.

 

Sürücüsüz dron taksiler
çoğu şehir normal sürücüsüz otomobilleri merakla beklerken, Dubai sürücüsüz uçan araçları devreye almakla meşgul. Geçen ay bir test uçuşu yapan Dubai’nin özerk Hava Taksi”si (AAT), dünyanın ilk “kendi kendine uçan taksi servisi” olarak tanımlandı. Ticari olarak piyasaya henüz sunulmamasına rağmen, 18-rotorlu uçan dron, 30 dakikadan daha uzun bir uçuş istemediğiniz sürece, çevre dostu, elektrikle çalışan, yarının nakliye çözümü olmayı vaat ediyor.

 

Geleceğin Oteli
Gelecek sene Dubai’ye bir gezi planlamak ve kalmak için yüksek teknolojiye sahip bir yer mi arıyorsunuz? Eğer öyleyse, Rosemont Five Star Hotel & Residences‘a bir göz atmak isteyebilirsiniz. Bu yazının yazıldığı tarihte halen inşaat halinde olan 450 odalı otel, üst düzey bir restoran, yapay plaj, dev akvaryum, sonsuzluk havuzu ve daha fazlasına sahip.

Otelin bu listeye girmesinin nedeni de, kamusal alanlarda dev 36 derecelik bilgisayarla üretilen yağmur ormanları ve resepsiyon masasındaki bir robot. Sanki geleceğe tatile çıkmışsınız gibi.

 

Gerçek yaşam Robocop”u

Dubai’nin en yeni kolluk görevlisi bir robot polis. İlk robot polis bu yaz tanıtıldı, canlı görüntüleri iletmek ve şüphelileri belirlemek için bir kamerası, suçları bildirmek ve soru sormak için kamu görevlileri tarafından kullanılabilen bir dokunmatik ekranı bulunuyor. Dubai polisinin Akıllı Hizmetler bölümüne göre, bu tip insan robotları 2030 yılına kadar yerel polis teşkilatının dörtte birini oluşturacak.

 

Sürücüsüz polis arabaları
Sadece sokakta insansı robot polislere sahip olmakla yetinmeyen Dubai, sürücüsüz polis arabalarını tanıtmak için OTSAW Digital adlı Singapurlu yeni bir şirketle bir anlaşma imzaladı. “Otomobiller” boyut olarak pedallı bir çocuk arabasına benziyorlar ve sadece 9.3 beygir gücünde en üst hıza çıkıyorlar, ancak daha büyük sürücüsüz otomobillerle aynı LIDAR ve algılama teknolojisine sahipler. En önemlisi, aranan kişilerin veya araçların veya sahipsiz şüpheli nesnelerin aranması için taşınabilir gözetim sistemleri gibi davranabiliyorlar.

 

Mega güneş enerjisi santrali
Geçen ay bir başka genişleme için sözleşme imzalayan Dubai Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park, sonunda 215 kilometrekarelik bir alanı kaplayarak dünyanın en büyük tek alanlı güneş parkı haline gelecek.

Sanki yeterince rekor kırıcı değilmiş gibi, yakında dünyanın 260 metre yüksekliğindeki en uzun güneş kulesi oluşturulacak. Bu kule, şehirdeki temiz enerji payını 2020 yılına kadar yüzde 7’ye, 2030 yılına kadar yüzde 25’e ve 2050 yılına kadar da yüzde 75’e çıkarmayı hedefleyen Dubai Temiz Enerji Stratejisi 2050’nin önemli bir bileşeni.

 

Dünyada Mars yaşamı
“Mars’ın yüzeyindeki yaşamı taklit etmek için uygulanabilir ve gerçekçi bir model” olarak sunulacak muazzam bir “uzay simülasyon kenti”nin inşa edilmesi planlanıyor.

135 milyon dolarlık bir bütçeyle oluşturulacak 17 bin metrekareye kadar uzanan bir alanla Mars Bilim Kenti, gerçek bir Mars kolonisi yaşam koşullarını mümkün olduğunca simüle edecek – tarım tekniklerini test etmek için seralar, güneş radyasyonunu bloke eden 3D baskılı duvarlar ve çok daha fazlası ile.

Hepsi, Birleşik Arap Emirlikleri’nin 2020’de ilk insansız aracını Mars’a göndermesi ve önümüzdeki yüzyılda bir koloni oluşturma planının bir parçası.

 

Var olan en yüksek bina

Dünyanın en yüksek gökdelenleri için dünya rekoru iddiasında bulunmaksızın Dubai”yi ne tür bir gelecek şehri bekliyor? Burç Halife 815m yüksekliği ile dünyanın ikinci en yüksek binasından 200m daha yüksek.

Blade Runner dünyasından doğrudan gelen harika bir neo-fütürizm örneği olan bina, lüks bir otel, gözlem güverteleri, daireler, şirket ofisleri, restoranlar, gözlemevleri ve dünyanın en yüksek gece kulübünü içeren, mühendislik açısından bir başyapıt. Yüksekliklerden korkmadığınız sürece mutlaka görülmesi gereken bir yer.

 

Plajda dronla sunulan buzlu kahve
Bazı bilimkurgu yazarları tarafından bize vaat edilen iyimser türde bir geleceği düşündüğünüzde, bu, sahilde uzanırken size buzlu bir kahve getirmek için gökten inen bir drondan daha ütopik gelebilir mi?

Bu, Costa’nın Jumeirah Beach Drive-Thru mağazasının, bu yılın başlarında Dubai’nin Kite Beach bölgesinde, adı Coffee-Copter olarak denediği bir şey. Bunun plajda kalıcı bir figür haline geleceğine dair bir garanti olmasa da, Dubai’de inovasyon adına bu bile deneniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here