Akıllı şehirler: Denver

Tasarruf, temizlik, trafiği azaltma ve kent yaşamını iyileştirmek için teknolojiyi nasıl kullanıyorlar?

Tokyo'nun dışında Panasonic’in eski fabrikasının üzerine kurulmuş olan Japon kenti Fujisawa'da olan bitenden bahsetmeden Denver'da neler olduğunu konuşamayız. Buradaki 600 ev ve 400 apartman depreme dayanıklı şekilde tasarlanmış, tümü güneş panelleri ile donatılmış ve hepsi akıllı şebekeye bağlanmış durumda. Fujisawa'yı bu hale getirmek on yıl sürmüş, ancak Panasonic önceden kurulmuş bir şehri kullanarak onu ABD'de yeniden üretmek istedi ve bunun için Denver’ı seçti.

Denver’da ne var? 
Panasonic yöneticileri, ABD genelinde 25, 30 şehri taradıklarını, bir iş modeli oluşturmak ve tekrarlanabilirlik için plan yapmaya çalıştıklarını söylüyorlar. Ancak Denver’daki liderler Panasonic'e, yeni teknolojileri uygularken geri adım atmama ve destek olma sözü vermişler. Hükümet yardımcı olsa da Panasonic'i Denver'a getiren tek etken bu değil. Havaalanının yakınında, banliyö tren hattının ikinci son durağı Peña İstasyonu bulunmakta. Şu anda Google Maps’de de görünüyor ve Denver Uluslararası Havaalanı'ndan yaklaşık 10 mil uzaklıkta. Panasonic ve iş ortaklarının geliştirmeyi planladığı 400 dönümlük bu alan, belediyenin bir parçası olmakla birlikte tipik süreçlere tabi değil. Panasonic, "Arazi yatırımcısı olduğumuz gerçeği nedeniyle, yeni ve gelişmekte olan teknolojiler üzerinde tetikleyici kabiliyetimiz var" diyor.  Panasonic, 18 ay teklifleri beklemek zorunda kalmadan Colorado'nun ilk mikro şebekesini, akıllı sokak lambalarını kurmuş ve Colorado eyaletindeki Ulaşım Departmanı ile otobanda sürücüsüz araçları test etmek için bir anlaşma imzalamış. 

Kent ayrıca bazı hizmetleri otomatikleştirmenin yollarını da bulmuş. Denver şehrinin web sitesine girerseniz, otopark biletlerini ödemekten, evde beslenen hayvanları sahiplenmeye ve eğlence merkezi saatlerini kontrol etmeye kadar, online olarak yapabileceğiniz işlerin bir listesini görürsünüz. Denver, şehir hizmetlerini tek elden sunan bir mobil uygulama olan Pocketgov'u başlatmış. Pocketgov'la şehir sakinleri, karların kürenmesi, sokağın süpürülmesi, çöp hizmetleri ve daha başka şeyler gibi hayati şehir hizmetleri hakkında bilgi alabiliyor, sorunları bildirebiliyor ve soru sorabiliyorlar. Denver'ın merkezinde dolaşırsanız, etkileşimli kiosk’leri görürsünüz - ancak yapabildikleri her şeyi fark etmeyebilirsiniz. Arayüzü, bir cep telefonunu anımsatıyor. Bulunduğunuz yerde size yol tarifi verebiliyor, sizin için çektiği selfie’yi gönderebiliyor ve size gerçek zamanlı tren verilerini sunabiliyor.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER