Ana sayfa İnternet Akıllı saatler

Akıllı saatler

0

Gelecek yıllara damga vurması beklenen giyilebilir teknolojiler, akıllı saatlerle birlikte son derece popüler hale geldi. Sony”nin ardından, Samsung”un geçtiğimiz ay Berlin”de tanıttığı Galaxy Gear akıllı saat modeli ile akıllı telefonların kullanım alışkanlığı tamamen değiştirmeye hazırlanıyor. Akıllı telefonlar, mini akıllı telefonlar, phabletler derken şimdi sıra geldi akıllı saatlere. Akıllı saatlerin ne gibi özellikleri var, gerçekten hayatımızın içerisinde olması gerekli mi?

 

 

Sektördeki bir açık mı? Yoksa sadece Phablet sınıfında ürün kullananların işine yarayacak bir oyuncak mı? İşte sorularınızın cevabı burada!

 

Pebble SmartWatch

Pebble akıllı saatler ile sosyal ağdaki gelişmeler anında kolunuzda.İlk gördüğümüz günden beri videosu internet dünyasında fenomen olan akıllı saat Pebble,artık resmen satışa sunuldu. Pebble Smart Watch hızla gelişen teknoloji dünyası ile akıllı aygıtların ne kadar daha küçülüp, hayatımızı ne ölçüde kolaylaştırabileceğinin ilk örneği olmayı başardı. Pebble Smart Watch”ın ilginç bir hikayesi var. Cihazın üreticileri bir internet projesinde, cihazı gerçek hayata geçirip üretimini yapabilmek adına hazırladıkları yaratıcı video ile cihazı çok başarılı bir şekilde site bağışçılarının beğenisine sundular.

 

Bağış toplanmaya başlandığında cihazı üretmek için gerekli miktar 100.000$”ı çok kısa bir süre içerisinde elde ettiler ve sadece bununla kalmadılar. Bu proje siteye bağış yapan kişiler tarafından o kadar çok beğenilmiş olmalı ki, gerekli bağış miktarının toplanmasının ardından Akıllı Saate olan desteklerini kesmediler ve üreticilerine 10.000.000$”ın üzerinde uçuk bir bağış yaparak,ürünü ne kadar çok sevdiklerini göstermiş oldular. Milyar dolarlık teknoloji firmalarının bugün çıkardığı akıllı saatlerin atası olarak Pebble Smart Watch”ı gösterirsek sanırım hata etmiş olmayız.

Şimdi sizlere kullanışlı ve akıllı saatin yeteneklerinden bahsedelim. Eğer ki arayan kişi sizin için önemli değilse, gelen aramaları görmek için çantanızı karıştırmanıza gerek yok. Arayanın kim olduğunu Pebble Smart Watch”ınızın ekranında görebilirsiniz. Gelen elektronik postalarınızı, kısa mesajlarınızı , iMessage”larınızı (sadece iOS) takvim uyarılarınızı , facebook ve twitter mesajlarınızı hava durumu uyarılarına kadar çoğu şeyi sadece akıllı saatinizin ekranına bakarak görebiliyorsunuz. 7 gün ve üstünde pil ömrü bulunan saat suya dayanaklı. Pebble Smart Watch Bluetooth ile bağlantı kuran bir teknolojiye sahip olduğu için telefon pilini günde %5-10 oranında daha hızlı tüketeceğinin bilgisini sizlere verelim. Pebble Smart Watch şu an için iPhone 3GS, 4, 4S, 5 veya iPod Touch iOS 5 ve iOS 6 ile Android  4.0 ve üstü işletim sistemine sahip cihazlarla kusursuz çalışıyor. Blackberry ve Windows işletim sistemine sahip telefonlar ile şu an için çalışmadığını hatırlatalım. 150$”lık fiyatı ve 3 ayrı renk seçeneği ile satışa sunulan Pebble Smart Watch analog ve digital saat gibi çeşitli ekran temaları ve uygulamalarıyla birlikte gittiğiniz yere göre size ayak uydurmasını da biliyor.

 

I’m Watch

I”m Watch piyasadaki ilk akıllı saat.
Bu yazın başında ülkemizde satışa sunulan I”m Watch, şimdi güçlü rakiplerine karşı güç savaşı veriyor. özetle sizlere i”m Watch ile neler yapabiliyoruz bundan bahsedelim. i’m Watch”ı Bluetooth yoluyla akıllı telefonunuza bağlandıktan sonra; arama, SMS, email, Facebook, Twitter, Instagram, müzik gibi ihtiyacınız olan her türlü uygulamayı her an bileğimizde taşıyabiliyoruz.

 

i”m Watch ile cep telefonunuz cebinizdeyken arayan kişinin ismini ve numarasını sadece saatinize bakarak görebiliyorsunuz ve gelen aramalara saatiniz üzerinden cevap verebiliyorsunuz. Aynı şekilde arama yapmak içinde i”m Watch saatinizi kullanarak telefonunuzu cebinizden çıkarmadan istediğiniz kişinin numarasını arayabiliyorsunuz. Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal paylaşım sitelerinde arkadaşlarınız tarafından paylaşılan fotoğraf veya durumları i”m Watch üzerinden beğenebiliyorsunuz.

 

i”m Watch”ı ilk kez kullanmak için internet üzerinden basit 1-2 adımlık bir işlem yapmanız gerekiyor. Akıllı saatinizi internet üzerinde yer alan bir sisteme kaydedip daha sonrasında gerekli sosyal medya hesaplarınızın login bilgilerini yazarak tüm bildirimleri akıllı saatinizle yönlendirip aradaki bağlantıyı yapıyorsunuz.

 

i’m Watch, sağlığınız ile de sizinle yakından ilgileniyor kalori sayımı yapabiliyor ayrıca entegre Bluetooth teknolojisiyle, kalp atış hızı monitörüne, pedometrelere ve diğer alıcılara bağlayarak tüm vücut hareketlerinizi akıllı saatinizin ekranında görebiliyorsunuz.

Cihazı teknik özelliklerine göz atacak olursak. Cihazda 128 MB, RAM (bellek) bir saat için oldukça yeterli, aynı şekilde 4GB”lık flash belleğini USB ara kablosuyla bilgisayarınıza bağlayıp şarj ederken bir yandan da şarkılarınızı veya fotoğraflarınızı depolayabilirsiniz. Cihazın 1.54″ inçlik renkli TFT ekranı yer alıyor ağırlığı ise 100 gr”ın altında. Yer verilen IMX233 kod adlı işlemcisi ise zaman zaman ufak tepkimede sorunlar yaşasada i”m Watch yazılımı sürekli olarak dışarıdan gelen update”ler sayesinde kendini güncel tutmayı başarıyor.

 

Samsung Galaxy Gear

En hafifi ve yeteneklisi Galaxy Gear.
Geçtiğimiz aylarda Berlin’de düzenlenen etkinlikte tanıtılan Galaxy Gear, Galaxy Note 3 başta olmak üzere Galaxy Note 10.1, Android 4.3 güncellemesini alacak olan Galaxy S4 ve S3 gibi modellerle birlikte çalışan akıllı bir saat. Samsung Galaxy Gear, akıllı saatler arasında en son üretildi. ürünün diğer akıllı saatlere göre tasarımının çok daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

 

üzerinde bulunan 1.63″ inçlik Super AMOLED ekranı ile cihaz 330 x 300 piksel çözünürlükte ve cihazın işlemci hızı 800 MHz. 512 MB RAM modülü bulunan ürün aynı zamanda 4 GB dahili depolama kapasitesi sunuyor. 1.9 Mega piksel dahili kamerası ve 315 mAh batarya kapasitesi gibi özelliklere sahip olan cihazın yurtdışı satış fiyatı 299 dolar. Cihazın telefonla senkronize bir şekilde çalışabilme, uygulama yükleme gibi özellikleri bulunuyor. Fotoğraf ve video da çekebiliyor

.

Büyük ekran telefon özellikle Phablet kullananların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak üretilen Samsung Galaxy Gear ile telefonunuzu cebinizden veya çantanızdan çıkarmadan gelen tüm bildirimleri, aramaları ve sosyal medya hesaplarındaki güncellemerikontrol etmenizi sağlayan gerçek akıllı saat deneyimini yaşatıyor. Beyaz, turuncu, gri, siyah, pembe ve yeşil renk seçenekleri ile birlikte kollarınıza sarılmak için bekliyor. Galaxy Gear, 73 Gram ağırlığında ve bu ağırlığı ile birlikte aslında rakiplerinin bir adım önüne geçiyor. Diğer akıllı saatler Samsung Galaxy Gear”a oranla daha ağır.

 

Sony SmartWatch 2

Spot: Su geçirmez ilk akıllı saat SmartWatch 2SmartWatch 2 birçok akıllı saatin yapamadığını yapıyor, pil süresi olarak tek şarj ile 3-4 gün çalışan uzun süre kullanım avantajı sağlayan bir akıllı saati kullanıcıların beğenisine sunuyor. Su ve toz geçirmez olan saatin ekranı 1,6 inç boyutunca ve NFC, Bluetooth bağlantı özelliklerine sahip. SmartWatch 2″nin şu an için işlemcisi bilinmiyor. 220 x 176 ekran çözünürlüğü sunan cihazın ağırlığı yaklaşık 122,5 gram. Yurtdışında fiyat olarak 262 dolar civarında satılacak olacak ürün, akıllı saat pazarında büyük markaların günden güne yeni modellerini çıkaracağının habercisi gibi. Gövdesi alüminyum olan ürün Android 4,0 ve sonrası sürümü ile çalışıyor. Galaxy Gear”ın aksine Sony SmartWatch 2″de kamera ve video kayıt gibi özellikler bulunmuyor. 122 gr ağırlığındaki SmartWatch 2, Samsung Gear haricinde diğer rakiplerine oranla aynı ağırlıklarda. Son dönem su geçirmezlik modasının dışına çıkmayan Sony, akıllı saati içinde IP57 sertifikasını alarak su geçirmezlik onayından geçmiş olduğunu hatırlatalım. Bir çift Xperia akıllı telefonunuz ve Sony SmartWatch 2″niz var ise sulu şakalar artık size vız gelir.

Sony SmartWatch 2 ile bakalım şimdi saatiniz bileğinizde takılıyken telefonunuzun ne gibi özelliklerini kullanabiliyorsunuz. SmartWatch 2 ile birlikte çağrı cevaplama, reddetme, sessize alma ve ses ayarlama, cevapsız çağrı bildirimleri, SMS/MMS, elektronik postalarınız, Facebook, Twitter bildirimleri, müzik ileri geri, durdurma, ses yükseltme/azaltma, takvim gibi neredeyse tüm temel kullanım özelliklerini akıllı saatinizle yapabiliyorsunuz.

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here