Ana sayfa Haber Akıllı saat piyasasından haberler…

Akıllı saat piyasasından haberler…

0

Akıllı saat piyasasından haberler...

Akıllı saatler piyasaya çıkalı epey oldu ancak yeni yeni yaygınlaşıyorlar. Yaygınlaşırken de, her teknolojik gelişmede olduğu gibi kendine has toplumsal kurallar ve düzenlemeler getiriyorlar. Bunlardan ilki Londra üniversitesi’nden geldi. üniversite yönetimi, aldığı kararla “akıllı olma ihtimaline karşı” bundan sonra sınavlara saatle girilmesini yasakladı.

Bunun bir örneği de ülkemizde, öSYM’nin düzenlediği üniversite giriş sınavlarında yaşanıyor. 

 

Akıllı saat pazarına çok beklenen ürünü Apple Watch ile giriş yapıp ortalığı hareketlendiren ve rekabeti kızıştıran Apple’da ise gündem, hayatında hiç akıllı saat kullanmamış / kullanmayı düşünmemiş kişilere nasıl olup da Apple Watch satacakları… Bu sorun, aynen iPhone’un ilk piyasaya çıktığı dönemdeki soruna benziyor. Apple o zaman da hayatında hiç akıllı telefon kullanmamış / kullanmayacak kişileri hedef tahtasına oturtmuş ve neredeyse herkesi akıllı telefon sahibi yapmayı da başarmıştı.

Apple Watch demişken, saatin en büyük dezavantajlarından biri, su geçirmesi. Bu da el-yüz yıkama başta olmak üzere, kullanıcıların günlük hayatta bir çok şeye dikkat etmeleri anlamına geliyor. üreticiler de boş durmamış ve hemen eksiği görmüşler. Epik kod adlı bir kılıf, Apple Watch’i su geçirmez yapıyor. Yakında piyasaya çıkacak.

 

Akıllı saatler şimdilik gençleri ve teknoloji düşkünlerini hedef alıyor olsa da, ilginç girişimler ve hedeflemeler de yok değil. Kanega isimli akıllı saat de bunlardan biri. Kanega, yaşlılar için özel tasarlanmış bir akıllı saat. Eve dönmek için GPS destekli navigasyon, acil durumda tek tuşla çağrı, ilaç hatırlatıcısı gibi bir çok işlevi bulunan Kanega, Kickstarter‘da destek bekliyor.

 

Akıllı saat / bileklik pazarının yeni oyuncularından Noodoe ise rakibini Apple Watch olarak belirlemiş. 100 dolardan daha ucuza satılması planlanan Noodoe, parmaklara gerek duymadan bilek hareketleriyle kontrol edilebiliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here