Ana sayfa Haber Akıllı mikrofon : Amazon Echo

Akıllı mikrofon : Amazon Echo

1

Amazon ilginç bir “akıllı” ürün piyasay sundu. Echo ismi verilen cihaz, 24 saat internete bağlı bir akıllı hoparlör ve mikrofon.

Aslında ürünün temelinde Siri benzeri bir yapay zeka ve asistan mantığı yatıyor. Echo‘nun mikrofonu sürekli açık ve sürekli olarak evinizi dinliyor, sizin verdiğiniz komutları anlıyor ve örneğin müzik çalıyor ya da sorunuza cevağ veriyor.

Bu şekilde anlık olarak haberleri, hava durumunu, trafik durumunu, borsa ve döviz bilgilerini edinebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, yüksek sesle Echo‘ya bunu sormak. Herhangi bir tuşa basmanıza da gerek yok, Echo bunu anlayacaktır. Ya da ne dinlemek istediğinizi söylediğinizde, anında sizin için çalmaya başlayacak.

Amazon Echo aynı zamanda iOS ve Android cihazlarla da uyumlu çalışacak, böylece ona verdiğiniz sesli komutlarla, bu cihazları da yönetebileceksiniz.

Amazon Echo kısa bir süreliğine 99 dolar, daha sonra ise 199 dolara satılacak.

Cihazın en büyük handikapı ise, sürekli olarak açık olan ve odayı dinleyen mikrofonun, aynı zamanda internete de bağlı olmasıyla, kişisel gizliliğin tehlikeye düşüp düşmeyeceği… Bazı kimseler haklı olarak, bunun kendi ellerimizle evimizin içine bir dinleme cihazı yerleştirmek olduğunu söylüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here