Ana sayfa Donanım Akıllı kilit tehlikesi: Hacklemek sadece 10 saniye sürdü!

Akıllı kilit tehlikesi: Hacklemek sadece 10 saniye sürdü!

Akıllı kilitler malesef hala en ucuz 'akılsız' kilitler kadar güvenli değil.

0

Son zamanlarda ortaya çıkan akıllı kilitlerdeki tehlike her geçen gün daha fazla kanıta sahip oluyor. Parmak izi okuyuculu asma kilit TappLock, Indiegogo’da başarılı bir destekleme dönemi geçirdikten sonra satışa çıkan akıllı kilit sadece 10 saniyede hackleniyor. Aynı kilit fiziksel olarak ise 30 saniyede açılabiliyor.

Fiziksel olarak 30 saniye, sanal olarak 10 saniye!

Görsel: Tapp

YouTuber JerryRigEverything tarafından kanıtlandığı üzere sadece bir GoPro tutucu yardımıyla 30 saniye içinde açılarak etkisiz hale getirilebiliyor. Bu kadar kolay bir şekilde açılan bir kilitten ana amacını yerine getiriyor diye bahsetmek sanıyoruz ki doğru olmaz. Fiziksel test başarısız geçince siber güvenlik firması PenTest Partners da işe el attı. Sanal olarak kilidi aşmayı hedefleyen firma, maalesef herhangi bir güvenlik önlemiyle karşılaşmadı. Firmanın açıklamasına göre ihtiyaç duyulan tek şey cihazın Bluetooth Low Energy MAC adresi. Bu MAC adresini ise kilit kendi etrafına zaten açık açık yayınlıyor. Aynı firma işin yazılımsal kısmıyla yetinmeyip bir de fiziksel test yaptı. Bu fiziksel testte de cepte ya da çantada taşınabilecek boyda bir demir kesme makası ile kilit kolayca kırılabildi.

Sonuca geldiğimizde, akıllı kilitlerin güvenilirliğinde şimdilik bazı sorunlar var. Bu sorunlar çözülene dek herkese tavsiyemiz bu tür ürünlerden uzak durmaları yönünde. Bu güvenlik açıklarını merak edenler için kaynak bağlantıları ve alttaki video yeterli olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here