Ana sayfa Donanım Akıllı Ev Teknolojileri

Akıllı Ev Teknolojileri

0

Yaşadığımız mekanlarda kullandığımız tüm donanımların, bir arada tek merkezden kontrolü ve hayatı kolaylaştırır. Birçok detayın, otomasyon sayesinde bizlere sunulduğu evlere akıllı ev denmektedir. Akıllı ev; kullanıcısına konfor, güvenlik ve kullanım maliyetleri tasarrufu sağlayan evlerdir. Bu kapsam standart donanımların otomasyonundan, evin kendisi için gereken enerji ve temiz su kaynağı oluşturmasına kadar geniş bir yelpaze içinde ele alınmaktadır. Nedir bu kullandığımız standart donanımların otomasyonu? Akıllı ev sistemleri günlük hayatımızda kullandığımız, evlerimizde standart ihtiyaçlar içerisinde yer alan aydınlatma, ısıtma-soğutma, güvenlik, eğlence, bahçe sulama sistemlerinin kontrolünü size gereksiz yere zaman kaybettirmeden tek merkezden sağlar. Sizin önceden verdiğiniz komutları, akıllı ev senaryolarını, uygulayarak yönetir.

 

 

Akıllı Ev Teknolojileri

 

Otomasyon teknolojisinin geldiği son noktada bina yönetim sistemleri, yalnızca rezidans gibi evleri ve binaları değil, her türlü yaşam alanını akıllı hale getirebilmek için bizlere imkan sunuyor. Artık tüm binalarda olduğu gibi evlerde de uygulanabilen akıllı ev otomasyon sistemleri; hem maliyet, hem de konfor açısından ciddi avantajlar sağlıyor. Böylece yaşam alanınızda ideal konfor şartları sağlanırken, rutin olarak tekrarlanan işlemler kendiliğinden gerçekleştiriliyor, arızalar ve tehlikeler önceden bildirilebiliyor. Tek seferlik yapacağınız bir harcama ile birlikte, hem konfora sahip olurken ileriye yönelik dönemde ısınmadan, aydınlanmaya her konuda büyük tasarruflar sağlayabiliyorsunuz.

 

 

Evlerde 5 yıldızlı otel konforu yasamak isteyenlere

örneğin; Akşam 8″de ışıklar yansın, 12″de kapansın. Işıklar yanınca odanın sıcaklığı 23 derece olsun. Sabah 8 olunca da sıcaklık 18 dereceye düşsün diyebilirsiniz. Ya da kapıya parmak izi okuyucusu koyuyorsunuz; kapıyı parmak iziyle çocuğunuz açıp içeri girdiğinde ışıklar gece saat 11.00`de sönsün, TV“lerde sadece belirlediğiniz kanallar, belirlediğiniz saatlerle sınırlı olmak üzere açılabilsin, mutfaktaki doğalgaz kapalı olsun, internette izin verdiğiniz haricindeki yerlere giremesin diyebiliyorsunuz. Siz neye müsaade ederseniz çocuk onu kullanabiliyor. İklim sensörü sayesinde hava durumuna göre evinize otomatik komutlar verebileceksiniz. Yani, “yağmur yağdığında ya da yoğun güneş ışığı vurduğunda panjurların kapanmasını, hava normale döndüğünde tekrar açılmasını” kodlayabileceksiniz. Akıllı evler için üretilecek senaryolarda sınır yok. İstediğinizi yapıyorsunuz.

 

 

Akıllı Ev Teknolojileri

 

Akıllı ev kullanıcısının film keyfi

Bir akşam evinizde oturmuş tek başınıza film izlerken kapınızın çaldığını düşünün. Sistem filmi durduruyor, ışıklarınız oturma odasında %30 evin girişinde ise %100 seviyesinde açılıyor. Evinizin önündeki kameradan alınan görüntüler televizyon ekranınıza yansıtılıyor. Telefonunuzu alıp kapıdaki kişiyle görüşüyorsunuz ve kapıyı sadece yanınızdaki cep telefonu üzerinden tek dokunuşla açıyorsunuz.

 

 

Sabah keyifle uyanmak.

Hava kararır kararmaz, akıllı ev sistemi dahilinde panjurlarınız otomatik olarak iner. Odanızı istenmeyen bakışlardan engeller ve rahatsız edici dış ışıklardan korur. Sabahları hoş bir ışık atmosferinde uyanmak için istediğiniz saatte ayarladığınız panjurlarınız yavaşça kalkacaktır. Bu sayede sabahleyin uyanmak oldukça hoş ve ışıltılı olacaktır. Tabii ki sıcak kahveniz tam istediğiniz gibi mutfakta sizi bekliyor olacak.

 

 

Akıllı Ev Teknolojileri

 

Tatildeyken kafanız rahat olsun

Tatili yılda bir kez her şeyden uzaklaşmak ve kafa dinlemek için yapıyoruz. Tatil esnasında görünürdeki her şeyi geride bırakıp rahatlayabilirsiniz. Akıllı ev uygulaması ile tercih edilen web kamerasını kendi sisteminize bağlayın ve dünyanın her yerinden evinizi denetleme imkânından faydalanın. Akıllı telefonunuz veya Tablet PC uygulaması ile bağlı cihazınızın durum sorgulamasını yapabilirsiniz.

 

 

Akıllı Ev Uygulaması sadece hayatı kolaylaştırmak ile kalmıyor.

Enerji tüketiminin azaltılması
Enerji verimliliğinin arttırılması
Enerji yönetimi ve tasarrufunda sürdürülebilirliğin sağlanması
Dağıtık enerji üretiminin kontrol yeteneğinin arttırılması
İletim kayıplarının azaltılması
Enerji iletiminde işletme masraflarının azaltılması
çevresel olumsuzlukların azaltılması
Son kullanıcı için kaynak güvenliğinin arttırılması amaçlanmaktadır.

 

Akıllı Ev Teknolojileri

 

 

Akıllı ev sistemleri kullanıcılarına ne gibi özellikler sunuyor?

Aydınlatma Kontrolünü
Isıtma, Soğutma Kontrolünü
Perde, Panjur Kontrolünü
Hırsız alarm, Yangın algılama gibi Güvenlik Sistemlerinin kontrolünü
İnterkom (Görüntülü Diafon) sistemlerinin kontrolü.
Evinizin Access (giriş-çıkış) güvenliğinin kontrolünü
Kamera sisteminin Kontrolünü
Multimedya Kontrolünü
Enerji sistemlerinin kontrolünü
İstediğiniz yerden kolayca yapabilme imkanını sunuyor.

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here