Ana sayfa Donanım Akıllı Ev Eğlencesi

Akıllı Ev Eğlencesi

0

Evlerimize yerleşen akıllı teknolojiler
 

Evimize alabileceğimiz elektronik eğlence seçenekleri her geçen gün artıyor. Daha fazla teknoloji, daha geniş ürün yelpazesiyle bizleri karşılıyor. Haliyle teknolojiler de giderek artıyor. Bu aşamada ön plana çıkan üç teknolojiden söz edebiliriz; HD içerik, Stereoskopik 3D görüntüve internet bağlantısı içeren Smart TV”ler. Bu üç teknoloji hızla evlerimize dahil olurken, bizler de bu teknolojileri her geçen gün daha iyi tanımakta, ürünleri evlerimizin birer parçası haline getirmekteyiz. Bu “akıllı” teknolojiler de bizleri ortak bir sonuca ulaştırıyor: Akıllı Ev Eğlencesi.
 
akıllı teknolojiler
 
Akıllı Ev Nedir?
Akıllı ev eğlencesinden bahsetmeden önce akıllı ev kavramının sınırlarını iyi çizmek gerekir. Kimi teknoloji geliştiricilerinin “Smart Home” adını verdiği entegre teknoloji sistemleri mevcutken, kimi teknoloji meraklıları ise entegre olma koşulu bulundurmadan içerisinde multimedya sistemleri barındıran evlere “Akıllı Ev” adını koymaktadır. Günümüz teknolojileriyle donatılmış ev sinema sistemleri, içerisinde mutlaka HD içerik oynatabilen ve 3D özelliği olan bir televizyon, bir ses sistemi ve entegre veya değil bir müzik sistemi barındırmaktadır. 2011″de hızla yükselen bir trend ile gelen internet bağlantılı televizyon anlayışı, bu sistemde kendisine kalıcı bir yer edinmiştir. Böylece akıllı ev eğlencesi anlayışımızın başrolünü oynayan TV”ler, üç ortak özelliğe sahip olmuştur: HD içerik, 3D teknolojisi ve internet bağlantısı.

Akıllı ev eğlencesinin sınırları geniştir. Biraz önce tanımladığımız TV ve ses sistemlerine ek olarak, 3D destekli projektörler, media oynatıcıları, iPod istasyonları ve internet radyoları bu anlayışın içerisine dahil edilebilir. Diğer bir deyişle, “Akıllı Ev” anlayışı sadece TV ve ona bağlanan ürünlerle sınırlı değildir. Sınır, deyim yerindeyse sizin hayal gücünüz ile eş değerdir.

 

Smart TV

Samsung UA46D7000
Akıllı ev eğlencesi anlayışımızın başrolünde yer alan Smart TV”lerin en başarılı temsilcilerinden biri olan Samsung 7 serisi UA46D7000, 46 inç ekran boyutuyla salonlar için en ideal ekran çözümünü sunuyor. LED arka ışıklandırmalı bu TV, Samsung”un Smart Hub adını verdiği platform sayesinde internet dünyasını salonunuzun ortasına konumlandırıyor. Adobe Flash destekli internet tarayıcısı içeren bu TV, film izleme eylemini bile unutturabilecek yeteneklere sahip. USB bağlantısı sayesinde USB belleğinizdeki içerikleri hızlı bir şekilde TV”nize aktarabilir, müziklerinizi dinleyebilirsiniz. Ayrıca bilgisayar bağlantısı ile TV”yi monitör olarak bile kullanabilirsiniz.

   samsung
     
 sony   Sony KDL-55HX925
Stil tasarımlarıyla dikkatleri üzerine çeken Sony TV serisi, akıllı teknoloji anlayışını en iyi benimseyen TV seçeneklerini kullanıcılara sunmayı başarıyor. 55 inç ekran boyutu, salonunuzu dev bir sinema salonuna çevirecektir. LED arka ışıklandırması sayesinde enerji tasarrufu sağlayan TV, DLNA desteği sayesinde kablosuz olarak LAN”dan birçok veriyi TV”ye aktarmanıza olanak sağlıyor. Güçlü multimedya seçenekleri, Sony KDL-55HX925″i vazgeçilmez hale getirmektedir. 3D teknolojisi ise pazardaki en iyi 3D performanslarından birini sunuyor. Smart TV menülerinin biraz karışık olduğunu ise söylemeden geçemeyeceğiz.
     
Panasonic Viera VT30
Neoplasma teknolojisiyle plazma televizyon dünyasını yeniden şaha kaldırmayı amaçlayan Panasonic, Viera VT30 adlı ürünüyle birlikte daha önce bu sayfalarımıza konuk olmuştu. THX sertifikasına sahip televizyonun 600 Hz’de çalışan IFC PRO teknolojisi, Full HD deneyimini bir üst basamağa taşımayı başarıyor. Başarılı 3D görüntü performansına sahip televizyonun Viera Connect Smart TV özelliği, internet keyfini bizlere başarıyla yansıtıyor. Skype, Facebook gibi uygulamaları bulunan TV’nin internet tarayıcısına sahip olmaması ise biraz üzücü. Panasonic VT30 ile birlikte iki tane 3D Active Shutter gözlük geliyor.
   panasonic

 

3D Projektör

Epson Dreamio EH-TW6000W
40.000:1 kontrast oranıyla 3D projektör dünyasında kaliteli bir çözüm sunan Epson EH-TW6000W, keskin ve detaylı bir 2D görüntü deneyimini de ekrana yansıtmayı başarıyor. 300 inç”e kadar çıkan perde büyüklüğü, evinizi görsel bir şölen yuvası haline getirmeye aday. WirelessHD teknolojisi ise HD içeriği kablosuz bir şekilde cihazdan perdeye yansıtmayı başarıyor. üst düzey bir projektör olan Epson EH-TW6000W, 3D performansıyla da övgüyü hak ediyor.

   epson
     
 panasonic pt-ae7000   Panasonic PT-AE7000
Newtech Ocak sayısında yayınladığımız 3D projektör dosya konusunda Panasonic’in PT-AE5000 adlı ürünü yer alıyordu. Bu dosya konusunda ise farklı bir ürününe yer verelim istedik. PT-AE7000, 3D görüntü kalitesiyle parmak ısırtıyor. Ayrıca 2D kalitesi de üst düzeyde. Active Shutter gözlükle uyumlu çalışan ürünün dar açılarda bile perdedeki görüntüyü kaliteli göstermesi büyük avantaj. Uzun süreli seyirlerde Active Shutter’ın gözü biraz yorduğunu ise ekleyelim. Bunun dışında başarılı görüntü kalitesiyle PT-AE7000, gözlerimize bayram yaptırmayı başarıyor.
     
BenQ MS513
BenQ’nun M serisine eklediği MS513, 3D özelliğinin yanı sıra 2700 ANSI lümen parlaklığıyla da dikkatimizi çekmeyi başardı. 10.000:1 kontrast oranı, önemli ölçüde renk zenginliği sağlıyor. Yalnızca 2.4 kg ağırlığındaki ürün, SmartEco adındaki doğa dostu yapısıyla güç tüketiminde de kullanıcıların yüzlerini güldürmeyi başarıyor. Eco modda 25 desibel sese sahip ürün, normal modda 27 desibel sese çıkabiliyor. 720p’nin yanı sıra 1080i (interlaced) ve 1080p/60 gibi görüntü formatları sunan projektör, hızlı soğuma özelliğiyle de dikkat çekiyor.
   benq

 

Akıllı Kutular

Medya Oynatıcılar
Eğer televizyonunuz Smart TV özelliği içermiyorsa, üzülmenize hiç gerek yok. Bir televizyonu “Akıllı” hale getirmenin en kolay yollarından birini medya oynatıcılar sunuyor. Bu küçük ama ele avuca sığmaz oynatıcılar, dahili sabit sürücüleri sayesinde favori filmlerinize her an ulaşabilmenizi sağlıyor. Ayrıca USB girişleri sayesinde USB bellek üzerinden de film veya müzik dosyalarınıza ulaşabiliyorsunuz. üstelik artık birçok medya oynatıcının uzaktan kumandası mevcut. Ethernet ve DLNA destekli modellere sahip olan medya oynatıcılar, neredeyse tüm medya formatlarını destekliyor. Dijital video playback ile TV ya da projektöre önemli keyif katan bu oynatıcılar, ev sinema sistemlerinin yeni vazgeçilmez ürünü oluyor.

   medya oynatıcı
     
 oyun konsolları   Oyun Konsolları
Oyun konsolu deyip geçmeyin, piyasadaki oyun konsolları artık “Akıllı Ev Eğlencesi” anlayışının merkezindeki cihazlar haline geldi. Full HD görüntü destekleri, internet altyapıları ve multimedya özellikleriyle ön plana çıkan yeni nesil konsollar, hem hane halkına keyifli oyun anları yaşatıyor hem de multimedya dünyasını hane halkının ayaklarının altına getiriyor. özellikle internet altyapılı oyun oynama, “Akıllı Ev Eğlencesi” dünyasının gizli kahramanı olma özelliğine sahip dersek yanılmayız.
     
3D Blu-ray Oynatıcılar
Akıllı Ev Eğlencesinden bahsederiz de, 3D blu-ray oynatıcıları es geçer miyiz hiç? Piyasadaki birçok blu-ray oynatıcılar aynı zamanda medya oynatıcı özelliği de içeriyor. USB bellekler ile dilediğiniz medya dosyasını görüntüleyebileceğiniz 3D blu-ray oynatıcılar, Blu-ray’in Full HD destekli görüntü kalitesini 3D görüntü teknolojisiyle birleştiriyor ve ortaya büyüleyici görüntüler sunuyor. Bir akıllı evde 3D blu-ray sistemine ek olarak, ev sinema sistemi almayı ihmal etmeyin. Sony BDV-E380, Panasonic SC-BTT370, Samsung HT-D5100 gibi ev sinema sistemleri, evinizi daha da akıllı hale getirecektir.
   3d blu ray oynatıcılar

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here