Ana sayfa Haber Akıllı cihazlar zihinsel kapasitemizi azaltıyor mu?

Akıllı cihazlar zihinsel kapasitemizi azaltıyor mu?

0

ABD’deki Texas üniversitesi’nden bilim insanları, akıllı telefonların yakında tutulmasının zihinsel kapasiteyi azalttığını iddia ediyor. 

BBC’nin haberine göre, araştırmacılar 800 akıllı telefon kullanıcısına yaptıkları deneylerle telefonların insanlar üzerindeki etkisini inceledi. Deneye katılanlardan bilgisayarda bir dizi testten geçmeleri istendi. Katılımcıların iyi puan almaları için konsantrasyonlarının tam olması gerekiyordu.

Testler ile zihinsel kapasite, yani beynin belli bir zamanda verileri tutma ve işleme becerisi ölçüldü. Katılımcılara akıllı telefonlarını ya ters yüz olarak masanın üstüne, ya da ceplerine, çantalarına veya başka bir odaya koymaları istendi. Bu arada telefonlar sessize alındı.

 

Araştırma sonucu, telefonlarını başka bir odaya koyan katılımcıların, masanın üstüne koyanlara oranla çok daha iyi performans gösterdikleri görüldü. Bu grup, telefonlarını ceplerine ya da çantalarına koyanlardan da kısmen daha iyi performans gösterdi.

Texas üniversitesi’nden araştırmacı Adrian Ward, “Bilinçli zihin o sırada akıllı telefonunuzu düşünmüyor ama bir şeyi düşünmemek için gereken süreç, bilişsel kaynaklarınızdan bir bölümünü kullanıyor. Bir bakıma beyin göçü gerçekleşiyor. Katılımcıların dikkati telefonlarına gelen bildirimler yüzünden dağılmadı. Telefonlarının varlığı bile zihinsel kapasitelerini zayıflatmaya yetti” diyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here