Ana sayfa İnternet Akıllı camlarla tanışın

Akıllı camlarla tanışın

0

Akıllı televizyonlara, bilgisayarlara ve telefonlara bakarken aradaki saydam bir maddeden ibaret olan camların kendisi de artık “akıllanıyor”

“Akıllı Ev” konseptinin günümüzde giderek kendinden söz ettirmeye başladığının farkındaydık. Ev dahilindeki çeşitli otomasyon sistemleri ve elektronik eşyalarının birbirlerinden haberdar olmasını sağlayan teknolojilerine pencere camları da katılıyor.
 

Isı ve ışığı engelleyebilen bir kaplama tekniği geliştiren ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuarı’nda çalışan bilim insanları bu yeni teknolojiyle camı kaplayan materyale uygulanan voltajla cam üzerinde bir tepki oluşturuyor. Kışların daha sıcak, yazların da daha serin geçmesinde oldukça etkili olacak olan bu akıllı camları kullanıcılar istediklerinde kendileri kontrol edebilirken, hava değişimlerine göre otomatik olarak da değişme özellikleri var.

Nanoteknolojinin getirdiği olanaklardan yararlanılan akıllı camların toplamdaki açma-kapama ömrü 2 bin. Camı kaplayan materyal ısıyı engellemede yüzde 50, ışığı engellemede ise yüzde 70 verimle çalışıyor.

Henüz çok yeni bir teknoloji olduğu için yüksek bir maliyetle satışa sunulması şaşırtıcı olmayacak olan bu akıllı camların gelecekteki akıllı evlerde oldukça sıradan bir teknolojiye dönüşmesi bekleniyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here