Ana sayfa Haber Akıllı bisikletler

Akıllı bisikletler

0

Akıllı bisikletler

Vanhawks Valour

Bir Kickstarter projesi olan konsept bisiklet, sürüş güvenliğine ağırlık vermiş. Karbon fiber gövdeli bisiklet, sensörlerle donatılmış ve en ufak bir tehlikede sürücüsünü uyarıyor. Kör noktaları, çukurları, arkadan yaklaşan araçları tespit edebilen bisiklet, tümsekleri de algılıyor. Eğer çalınırsa sahibine mesajla konumunu bildiriyor, gideceğiniz noktayı girdiğinizde en güvenli ve kestirme rotayı kendisi hesaplayarak, gidonundaki LED oklarla döneceğiniz zaman sizi uyararak yönlendiriyor. 1049 Kanada doları (yaklaşık 2000 TL).

Akıllı bisikletler

Samsung Smart Bike

Henüz prototip aşamasındaki bisiklet, Samsung ile Giovanni Pelizzoli işbirliğinin sonucu. Alüminyum gövdeli bisiklet, Samsung akıllı telefonu adeta bir “yol bilgisayarı” olarak kullanıyor. Bisikletin yanlarındaki lazerler, güvenli birsürüş için yol çizerken, selenin arkasındaki kamera da dikiz aynası görevi görüyor.

Akıllı bisikletler

Gi Bike

Yine bir Kickstarter projesi olan Gi Bike, hem akıllı, hem elektrikli. Tek şarjla 64 kilometre gidebilen bisiklet, eğer elektrikli olarak kullanılırsa saatte 25 kilometre hıza erişebiliyor. Ancak manuel olarak kullanmanızda bir hız ya da mesafe sınırı yok elbette. Gi Bile, pedallarını kaç kere çevirdiğinizi, motor ve frenlerin durumunu, kısacası bir çok detay veriyi de ölçerek size bildiriyor. Tek dezavantajı 17 kiloluk ağırlığı ve 3990 dolarlık fiyatı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here