Ana sayfa Makale “Akıllı aydınlatmalar” hangi konularda fark oluşturuyor?

“Akıllı aydınlatmalar” hangi konularda fark oluşturuyor?

0

Aydınlatma bir evin oldukça faydalı bir parçasıdır. üzerinde çok düşünmememize rağmen günlük olarak sürekli kullanırız. Ancak ışığın görünüşünü ve daha faydalı olacak şekilde işlevini geliştirebileceğimiz çeşitli yollar vardır. Bunların çoğunun uygulanması oldukça ucuza mal olur ve kolaydır. LED ampuller kullanmayı deneyin LED ampuller belki de şu an kullanmakta olduğunuz akkor ampullerden daha etkilidirler. En büyük yararlarından biri enerji ve para tasarrufu sağlamasıdır. Bir LED ampul seçtiğinizde, onun ışığının ayarlanabilir olduğundan emin olun. Renk sıcaklığının ayarlanmasına izin verilen LED”leri kullanmaya değer. Bir LED ampulün renk sıcaklığının değiştirilebilmesi, odanın görünümünü oldukça etkileyecektir. Akıllı ampuller kullanmaya başlayın Akıllı bir ampul (bir çok LED ampul bu kategoriye girer) telefondaki bir uygulamadan kontrol edilebilir. Dolayısıyla, enerji tasarrufunun yanı sıra, aydınlatma üzerinde daha fazla kontrol sahibi olursunuz. örneğin evinize girerken duvarda düğmeyi aramak yerine, içerir girerken bir mobil uygulamadaki düğmeye dokunarak akıllı bir ampulü yakabilirsiniz. Renkli LED ampuller de ekleyin Philips birkaç yıl önce renk çılgınlığını başlatmıştı. O zamandan beri insanlar renkli aydınlatmayı eğlenceli bir yenilik olarak görmeye başladılar. Renkli aydınlatma, ruh halimizi etkileyebilir, sağlıklı olmamıza yardım edebilir, ayrıca evimizin mimarisini ve tasarımını öne çıkarabilir. çoğu renkli ampuller akıllıdır da, bu da bir mobil uygulamadan renk seçebileceğiniz anlamına geliyor. Dimmer anahtarlar takın Işığı yüzde 25 kısmak elektrik maliyetini yüzde 20 oranında azaltabilir.

Aydınlatmanın biraz daha yumuşak olduğunda daha iyi göründüğünden bahsetmiyoruz bile. Doğru dimmer”i seçtiğinizden emin olmak için ampul türünü (LED, Akkor, CFL) ve ampulün gücünü watt olarak bilmeniz gerekir. Yapmanız gereken diğer seçimler: Dimmer duvar plakasının rengi ve dimmer”in tipi (çubuk, palet veya düğme). Ayrıca bazı dimmer”lar, ışıkları otomatik olarak en sevdiğiniz seviyeye ayarlamak gibi gelişmiş özelliklere de sahiptirler. Ek modüller için lambalar Buraya kadar çoğu önerimiz vidalama şeklinde takılan ampullere yönelik idi. Aydınlatmayı yenilerken ayrıca zemin ve masa lambaları eklemeyi de unutmayın. Bu ek modüller basit bir uzaktan kumanda ile çalıştırılabilirler. Işıkları bu şekilde açıp kapatabilir ve farklı yoğunluk seviyelerine göre ayarlayabilirsiniz. Hareket algılayıcıları ekleyin Tavan veya duvara monte edilen bu basit cihazlar (bir dimmer anahtarına yerleştirilmiş olanlarını da bulabilirsiniz) tam olarak beklediğiniz şeyi yapıyorlar: Hareket algılandığında ışıkları açıyorlar ve hareket durduğunda kapatıyorlar. Bir oda boşaltıldıktan sonra ışıkların kapanma durumunu ve gecikme süresini genellikle ayarlayabilirsiniz. Hareket sensörleri, ışıkların yanlışlıkla açık bırakılıp çıkıldığı tuvalet gibi yerler için idealdirler. Ayrıca bir kapı açıldığında ışığın yanması için bunları kablosuz olarak da yerleştirebilirsiniz.

Zamanlayıcı kullanın (astronomikleri iyidir) Dahili bir zamanlayıcıya (timer) sahip bir dimmer anahtarı, ışıkları istediğiniz zamanlarda açıp kapayabilir: örneğin saat 07:00″de açar ve 08:00″de kapatır. Belirlediğiniz bir programı izleyen ışıklar, bir süredir örneğin tatile çıktığınızda evde birileri varmış gibi bir izlenim vermek için kullanılmaya başlandı. Ayrıca güneşin yerel olarak doğuşuna ve batışına göre ışıkları açıp kapayan veya öngörülemeyen durumlarda çalışan (güvenlik amacıyla kullanım için daha iyidirler) zamanlayıcılar da vardır. Işık algılayıcıları ekleyin Yeterli günışığı varsa ışığı açmak için bir neden yoktur. Bazı anahtarlar, sadece eğer odada yeterince günışığı yoksa ışığın açılmasına izin veren bir ışık algılayıcısı içerirler. Elle idare edilen bir düğme, bu özelliği devre dışı bırakarak ışıkları normal bir şekilde açmanıza izin verir. Mizansen oluşturun Var olan ışık anahtarlarının yerine takılan tuş takımları var. Bu tuş takımının her bir düğmesi, ışığın seviyesini belirlemek için kolaylıkla programlanabiliyor.

Programlama temelde şu şekilde yapılıyor: Bir odanın ışıklarını istediğiniz gibi ayarlıyorsunuz ve tuş takımındaki bir düğmeye basıyorsunuz, daha sonra o düğmeye tekrar bastığınızda sistem ayarlarınızı hatırlıyor. Akıllı bir aydınlatma sistemi kurun Kablosuz sistemler, aydınlatma kontrolünün tüm avantajlarını bir araya getiriyorlar. Bu özelliklerin hepsi size cazip geliyorsa, komple bir aydınlatma kontrol sistemi kurmak isteyebilirsiniz. Evinizin ışıklarını uzaktan izleyebilir ve yönetebilir, mizansenler ve programlar yaratabilir, onları hareketlere ve zamana göre otomatikleştirebilir, çalışmalarını diğer cihazlarla (motorlu pencere panjuru, termostat gibi) senkronize edebilirsiniz. Sesinizi kullanın Bu başından beri bahsettiğimiz seçeneklerin bir çoğu sesli komutlarla kontrol edilebilirler. İster Amazon Alexa, Google Asistant”ı isterseniz de Apple Siri”yi kullanın, ses kontrolü artık daha uygun ve güvenilir hale geldi. Ayrıca elleriniz doluyken evinizin ışıklarını yakmak için çok uygun bir yoldur (mutfakta yemek yaparken veya bilgisayarınızda çalışırken de aynı şekilde uygundur).

 Kış günlerinin karanlığında evinizi doğru bir şekilde aydınlatmak ruh halinizi de iyileştirecektir. Bilim yapay ve doğal ışığın insanın ruh halini etkileyebileceğini söylüyor. Diğer taraftan bir evin görünümü, güvenliği ve enerji verimliliği açısından da akıllı aydınlatma önemli.

Burada ruh halinizi desteklemek için evin çeşitli bölümlerinin nasıl aydınlatılması gerektiğini işleyeceğiz. Bir odanın dekorasyonunda aydınlatma önemli bir husustur. Aydınlatmanın tonu ve yoğunluğu odanın tonunu ve onu nasıl kullanacağınızı belirler. Araştırmalar, gördüğümüz şeylerin neredeyse yüzde 90″ının biz farkında olmadan duygulara ve ruh hallerine dönüştüğünü gösteriyor. Şimdi evimizin çeşitli bölümleri için neler yapabileceğimize bir bakalım. Hol Hol gün boyu, dışarının aydınlığından içeri girdiğinizde yadırgamayacağınız yeterlilikte bir aydınlıkta olmalı. İnsanlar daha aydınlık alanlarda kendilerini daha rahat hissederler. Burada gece akıllı bir aydınlatma ile sanat eserleri öne çıkarılmalı. Bu bir odak noktası oluşturur ve evin geri kalanının tonunu da ayarlar.

 İyi aydınlatılmış bir oturma odası daha mutlu olmanızı sağlarken, beyaz tonlu bir ışık da sakinliğe davet eder. Daha karanlık bir aydınlatma şeması, dramatik bir his uyandırabilir. Aynı zamanda rahat konuşma akışını teşvik eder ve gevşeme sağlar. Yemek odası Parlak aydınlatma güneşli bir günü andırır, sonuçta kendimizi daha az aç hissederiz, daha sosyal, daha neşeli ve daha dikkatli oluruz. Ayrıca sohbeti daha canlı bir hale getirir. Daha loş, daha yumuşak bir aydınlatma ise, size ateşin önünde zaman geçirilen uzun kış gecelerini hatırlatır. Samimi bir yemek hissi uyandırır.

 Yumuşak bir ışıkla aydınlatılmış yatak odası, vücudumuzun saatiyle uyumlu bir şekilde çalışır, vücudun melatonin seviyesinin yükselmesine ve uykuya hazırlanmasına izin verir. Daha loş bir oda, rahatlamamıza ve gevşememize yardımcı olur. öte yandan daha fazla ışık melatonin seviyelerini azaltacak ve bizi zihinsel olarak aktif tutacaktır. Bu, sabah uyanmamız gerektiğinde yararlıdır. çalışma odası Işık çok sert ise, sizi endişeli ve gergin yapabilir. Bu nedenle oda iyi aydınlatılmış olmalı ve ışık da mutlaka yumuşak olmalı. Günışığı benzeri, orta seviyede sarı bir ortam ışığı, sakin ve verimli bir zihni destekler. Bahçe Bahçenin iyi aydınlatılması, dışarda daha fazla zaman geçirmenize ve günün hangi saati olursa olsun rahatlamanıza izin verir. Yeşil veya mavi tonlardaki ışıklar doğal renkler sağlar, gölgelerle birlikte, eğer ortam da su da varsa, bir amfi hissi uyandırır. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here