Ana sayfa Donanım AIO bilgisayarlar her yerde!

AIO bilgisayarlar her yerde!

0

Piyasadaki en iyiler, en cazip seçenekler…
 

Masaüstü bilgisayar ortamı günden güne yapısını değiştiriyor. Artık önemli olan sadece bir adet bilgisayar kasası ve kasa etrafındaki donanım parçalarının kalitesi değil, tek bir yerde toplanmış bilgisayar parçaları ve bu parçaların birbirleriyle uyumlu bir şekilde çalışabilmeyi başararak, en stabil ve güçlü performansı gösterebilmesi de benzer şekilde önem kazandı.
 
aio pcler
 
Bu tür bilgisayar ürünlerine artık All-in-one (AIO), yani “Hepsi bir yerde” bilgisayarlar deniyor. Bilgisayar üreticileri de artık en az bir AIO bilgisayar ürününe sahip. AIO bilgisayarlar da teknolojik özellik ve kullanıcıya sundukları ek özellikler açısından farklılaşabiliyor. Bize de bu ürünleri inceleyip, sizlerle paylaşmak kalıyor.

 

Acer Aspire Z5763
Acer’ın AIO (all in one) bilgisayar sektöründe, Z3 ve Z5 adında iki farklı modeli ve bu her iki modelin kendi alt modelleri bulunuyor. Bizim dosya konumuza misafir olan model ise, Z5 serisine ait Z5763. Ev eğlencesi odaklı bir yapıya sahip olan Z5, multimedya dünyasına sağladığı katkılarla bu amacını başarıyla yerine getiriyor. Müzik ve filmleri kaliteli bir şekilde gösterebilen, güçlü ses çıkışı sayesinde başarılı ses iletimi sağlayan Z5, dahili bir dijital TV tuner da içermeyi ihmal etmiyor. Cihazda Blu-ray ve 3D desteği mevcut (3D desteği sadece bu Z5763’te mevcut). Gözlük de cihazla birlikte geliyor.
  acer aspire z5763
23 inç’lik dokunmatik ekrana sahip olan AIO bilgisayarda görüntü kalitesi hayli yüksek. Renk zenginliği konusunda lider olmasa da, siyahların çok başarılı ve derin göründüğünü söylemek gerek. Ayrıca beyaz renk derinliği de son derece tatminkar. Acer, Clear.fi desteği ile Z5763’ün, evinizin multimedya merkezi olmasına da olanak sağlıyor. Clear.fi ile tüm multimedya paylaşımlarınızı tek bir noktada topluyor ve Acer ürünleriyle evin her yerinden bu merkeze erişebiliyorsunuz. Performans konusunda Z5763, tatminkar bir çizgide seyrediyor. Nvidia GeForce GT435M grafik yongaseti, grafik çözümü olarak sisteme eklenmiş durumda. 4 GB belleğe eşlik eden işlemci ise, 3.1 GHz’de çalışan i3-2100. özellikle fiyat/performans konusunda başarılı bir tablo çizdiğini söylemeliyiz.
 
apple imac 21.5   Apple iMac 21.5
AIO bilgisayarlardan bahsederken Apple’ın iMac’inden bahsetmezsek olmaz. Bu sektörde belki de öncü sayılabilecek ve AIO dünyasını kullanıcıya bu kadar pratik aktarabilen ilk ürün olan iMac serisi, 21.5 inç modeliyle dosya konumuza misafir oluyor. Ayrıca iMac, Windows ve Apple fanlarının da kılıçları kuşanıp birbirleriyle hararetli bir tartışma içerisine girmesinde önemli rol oynuyor. Yeni iMac, Mac OS X 10.7 Lion ile birlikte geliyor. Bu işletim sistemi, iMac için özel optimize edilmiş olup, özellikle performans konusunda neredeyse rakipsiz bir tablo çiziyor. Fakat tabii ki iMac’te de çeşitli eksiklikler mevcut.
Halihazırda piyasada bulunan birçok AIO bilgisayarın aksine iMac’te blu-ray ya da USB 3.0 desteği bulmanız pek olası değil. iMac, USB 3.0 yerine Thunderbolt giriş içeriyor (Thunderbolt – USB 3.0 detaylı karşılaştırmasını bu sayıda bulabilirsiniz). Thunderbolt, saniyede 10 gigabit veri taşımaya olanak sağlıyor. iMac dokunmatik ekrana sahip değil. Fakat kendisine özel Magic Mouse barındırıyor. çoklu dokunma konusunda da Magic Trackpad’e güvenebilirsiniz. Bu iMac modeli 2.5 GHz hızında i5-2500 işlemci barındırıyor. Ayrıca cihazın 2.7 GHz’lik versiyonu da piyasada bulunabiliyor. 4 GB belleğin yanı sıra, 500 GB da depolama alanı sistemde mevcut.

 

ASUS ET2400XVT
AIO bilgisayar sektöründe piyasaya sürdüğü ET2400XVT ile adından söz ettiren Asus, bu AIO bilgisayarı ile performans canavarlarını da bünyesinde toplamayı amaçlıyor. Güçlü bir donanım listesine sahip olan ürün, 23.6 inç dokunmatik ekranı da bünyesinde barındırıyor. Nvidia’nın 3D görüntü teknolojisini, active shutter gözlük ile birlikte kullanıcıya sunuyor olması ise 3D meraklılarının da gözünün bu bilgisayarda olmasını sağlıyor. Cihazda iki adet USB 3.0, dört adet de USB 2.0 girişi bulunuyor. 6 GB DDR3 belleğe ek olarak dört çekirdekli i7-740QM işlemci, performansı en üst seviyeye taşıyor. Cihazda blu-ray sürücü ile birlikte 1 TB da depolama alanı bulunuyor.
  asus et2400xvt
Tüm bu özellikler ile birlikte Asus ET2400XVT, performans konusunda adeta rakipsiz olduğunun altını çiziyor. ET2400XVT’ın dört çekirdekli işlemcisi 1.73 GHz’de çalışıyor ve Intel’in Core ailesinin ilk nesil üyesi olma özelliği taşıyor. Turbo Boost ve Hyper-threading teknolojilerini barındıran işlemcinin, Core ailesinin ikinci nesil üyelerinin yanında yavaş kaldığı bir gerçek. Fakat ET2400XVT, diğer donanımsal güçleri sayesinde bu açığını kapamayı başarıyor. 3D konusunda başarılı bir performans gösteren Asus ET2400XVT, bu güçlü yapısı sayesinde piyasadaki en güçlü AIO bilgisayarlardan birini de kullanıcıların huzuruna sunmuş oluyor.
 
sony vaio vpc l22z1e   Sony Vaio VPC-L22Z1E
Teknoloji ile ilgili bir alanda rekabet olur da Sony bu alanda piyasaya ürün sürmez mi? Ender de olsa el sürmediği alanlar var. Fakat AIO bilgisayar kesinlikle bu alanlardan biri değil. VPC-L22Z1E ve VPC-J21L8E adlı iki ürünle AIO bilgisayar sektörüne giriş yapan Sony, VPC-L22Z1E ile deyim yerindeyse sınırları zorluyor. 3D ve blu-ray teknolojilerini başarılı bir şekilde bir noktada toplamayı başarabilen ürün, multimedya konusunda da neredeyse rakipsiz olduğunu ilan ediyor. 
2.2 GHz’de çalışan Core i7-2670QM dört çekirdekli işlemciye sahip olan ürün, Turbo Boost teknolojisi sayesinde 3.1 GHz’deymiş gibi çalışabiliyor. 1 TB depolama alanı, ürüne hacim kazandırıyor. öte yandan sistemde 8 GB bellek ve Nvidia’nın GT540M grafik kartı mevcut. 1 GB da video bellek, cihazdaki yerini alıyor. 24 inç ekrana sahip olan Sony Vaio VPC-L22Z1E, 3D konusunda da hayli başarılı bir çizgi tutturmayı başarmış. Piyasada donanımsal özellik bakımından güçlü seyreden VPC-L22Z1E’nin HD görüntü kalitesi, deyim yerindeyse cilalı 24 inç ekranıyla birlikte oldukça başarılı bir uyum yakalamış diyebiliriz.

 

Lenovo ThinkCentre Edge 91Z
AIO bilgisayar dünyasında yer alan bir diğer isim Lenovo. Firmanın bu yeni AIO bilgisayarı, şık ve ince tasarımıyla ilk bakışta dikketleri üzerine çekmeyi başarıyor. Intel Core i5 işlemci ailesi kullanan AIO bilgisayarın 1 TB depolama alanı bulunuyor. Bilgisayarın ekran büyüklüğü ise 21.5 inç ve Full HD LED. 4 GB belleğe sahip olan ürün ile birlikte Windows 7 Home Premium 64-bit de geliyor. Lenovo’nun güçlü AIO bilgisayarı, performansıyla güçlü uygulamaları da rahatlıkla çalıştırabileceğini belli ediyor. Altının çizilmesi gereken bir diğer konu ise 1 TB depolama alanı.
  lenovo thinkcentre edge 91z
Tıpkı Sony Vaio AIO bilgisayar gibi Lenovo Edge 91Z de bu konuda kullanıcıya bol bir alan sunuyor. Burada dilediğiniz HD filmleri gönül rahatlığıyla depolayabilir, müzik arşivinizi geniş geniş kullanabilir, yüksek boş alan gerektiren işlemleri hiçbir sorun ile karşılaşmadan kullanabilirsiniz.
 
hp touchsmart 520   HP TouchSmart 520
23 inç ekranıyla AIO bilgisayar sektöründe dev ekranlı ürünler kategorisinde yer alan TouchSmart 520, 1080p destekli Full HD ekranıyla kullanıcılara kaliteli ekran deneyimi yaşatmayı amaçlıyor. HP Touchsmart’ın rakiplerinden bir farkı ise, ses teknolojisi. Sesleri Beats Audio teknolojisine teslim eden HP, bu sayede yüksek kalite ses deneyimini de kullanıcıya sunmayı başarıyor. Rakiplerinden farklı olarak bir de AMD 4 çekirdekli işlemci barındırıyor olması ise, AMD hayranlarını sevindirecektir. Dokunmatik ekranı sayesinde fare-klavye etkileşimini zorunlu kılmayan HP TouchSmart 520, aynı zamanda HP AIO bilgisayar serisinin de en üst düzey modeli olma özelliği taşıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here