Ana sayfa Haber “Ahşap Anadolu” Sergisi: Ersin Alok

“Ahşap Anadolu” Sergisi: Ersin Alok

0

Fotoğrafçı Ersin Alok”un, 18-31 Mart 2012 tarihleri arasında, Mendel University in Brno”da bir sergisi gerçekleşecek

Alok bu sergisinde Karadeniz Bölgesi”nin Batı–Doğu eksenindeki dağlık arazisinde ahşap yapılaşmanın karakteristik özelliklerini gösteren nadir koleksiyonu izleyiciye sunmaktadır. Türkiye’den İstanbul Ticaret üniversitesi’nin katıldığı ayrıca Bulgaristan, Avusturya, çek Cumhuriyeti, Litvanya ve Finlandiya’daki üniversitelerden temsilcilerin de katıldığı çalışmada İTİCü İç Mimarlık ve çevre Tasarımı Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencilerinden oluşan ekip, sunumlarının ve verecekleri derslerin yanı sıra, jüri üyeliği gibi görevler de üslenmektedirler.
 
Ersin Alok”un hazırladığı “Ahşap Anadolu” temalı bu fotoğraf sergisi Kuzey Anadolu Dağları -batıdan doğuya Köroğlu Dağları, Ilgaz, Küre Dağları, Canik Dağları, Köse, Giresun Dağları, Doğu Karadeniz Dağları, Mescit Dağı, Yalnızçam Dağları, Tecer, Mercan, Allahuekber Dağları, Palandöken Dağları- ile Doğu Anadolu Dağlarını birleştiren doğrultunun içindeki dağ köylerinin konut, köprü gibi yaşam alanlarında ahşap mimari uygulamaların yer aldığı görsellerden oluşmaktadır. Serginin özelliği ahşap payandalar, ahşap taşıyıcı hatıllar ve kavilyalı geçmelerle çivi kullanılmadan inşa edilen yapılardan geliyor.
 
Ahşap yüksek taşıma gücüne sahip bir malzemedir. Diğer malzemelere göre daha hafif olması, uygulama kolaylığı, maliyeti, ısı yalıtımı gibi önemli özellikleri nedeniyle çağımızın çevre ve enerji sorunlarının çözümüne katkıda bulunacak en uygun malzemelerden biri olduğu düşünülebilir. Bilinenin aksine ahşap kullanmak ormanların yaşamasını sağlar. Daha çok ahşap kullanan ülkelerde orman alanlarının hiç azalmaması bunun bir göstergesidir. Bu düşünceler doğrultusunda Otantik Türk mimarisinde ahşabın yerini ve uygulamalarını anlatan “”Ahşap Anadolu “” sergisi izleyiciye sunulmuştur.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here