Ana sayfa Sektörden Ahmet Can Mocan”ın gözüyle “Beyaz Perde”

Ahmet Can Mocan”ın gözüyle “Beyaz Perde”

0

Genç fotoğrafçı Ahmet Can Mocan’ın ‘Beyaz Perde’ isimli sergisi, Epson sponsorluğunda fotoğrafseverlerle buluştu

Photoline: Photoline okurlarına Ahmet Can Mocan”ı tanıtarak başlamak istiyorum. Fotoğraf çekmeye nasıl başladınız? Bugün bulunduğunuz noktaya nasıl geldiniz?
Ahmet Can Mocan: Hatıralara çok önem veren bir aileden geliyorum. Dolayısıyla fotoğraf çocukluktan beri hayatımda olan bir olgu. 15 yaşımdayken profesyonel bir makine alarak başladım, üniversitede de fotoğraf, sinema ve televizyon okudum ve bu tutkumu geliştirerek devam ettim.

PL: En çok neyi fotoğraflamayı seviyorsunuz?
ACM: Her türlü insan fotoğrafı çekmeyi seviyorum. Belgesel ağırlıklı, yaşamın içinden anları fotoğraflamaya çalışıyorum. 

PL: Fotoğrafın sizin için özel bir tanımı var mı?
ACM: Fotoğraf gerçekleri yansıtan bir araçtır benim için. O sebeple belgesel tarzı tercih ediyorum.

 

 

PL: Fotoğrafta başarının anahtarı nedir?
ACM: Yetenek elbette ki gerekli ama çok çalışmak daha önemli bir etken. Sadece yetenek yeterli olmuyor. özellikle Türkiye’de.

PL: Fotoğraf sanatında Türkiye’deki eksiklikler neler?
ACM: En büyük eksiklik fotoğraf sanatının yeteri kadar tanınmıyor olması. ‹nsanların fotoğraf sanatı olarak baktıkları şey aslında fotoğraf sanatı değil. çok değerli fotoğrafçılarımız var ama çok bilinmiyor, gereken ilgiyi görmüyorlar. Seyirci eksikliği de bir sorun.

PL: Beyaz Perde sergisi ilgi çeken bir sergi, siz ilgiden memnun musunuz?
ACM: Sinema eğitimi aldığım için fotoğrafla sinemayı hamanlayabileceğim belgesel bir çalışma yapmak istiyordum. ünlü kişiler konu edildiği için belli bir ilgi göreceğini biliyordum elbette ama beklediğimden çok fazla ilgi gördü.

 

 

 

PL:
Projeye nasıl hazırlandınız?
ACM: çekim öncesi bir ön görüşme yaptık. çekim günü, mekan, kıyafetler, verilen pozlar itibariyle tamamen doğal gelişen çekimler gerçekleştirdik. Projede toplam 60 sanatçıyı fotoğrafladım.

PL: Fotoğraf çekerken en fazla kullandığınız ekipmanlar neler?
ACM: Ben 6×6 analog Hasselblad makine ile çekimlerimi yapıyorum. Dijital baskılarda Epson’ı tercih ediyorum. Bu sergimin tamamında fotoğraflarım Epson yazıcı ile basıldı.
 
PL: önümüzdeki dönemde projeleriniz, hedefleriniz neler?
ACM: Şu an senaryosunu hazırladığım bir sinema projesi üzerinde çalışıyorum. önümüzdeki dönemde bu proje üzerinde yoğunlaşacağım. Ayrıca yurtdışına açılmak için çeşitli projeler üzerinde çalışıyorum. örneğin bu sergim Ekim 2010’da Tokyo’da sergilenecek. 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here