Ana sayfa İnternet Ah be Steve Jobs, sen şimdi oralarda…

Ah be Steve Jobs, sen şimdi oralarda…

0
Büyük bir heyecanla beklenen Jobs filmi isminden de tahmin edileceği üzere dünyanın en büyük şirketlerinden Apple’ın yaratıcısı Steve Jobs’u bilinen ve bilinmeyen yönleriyle konu alan bir film.
 

Filmin yönetmen koltuğunda kariyerinde pek de büyük yapıtları olmayan Amerikalı yönetmen yazar Joshua Michael Stern’i görüyoruz. Kanaatimce yönetmen Joshua fazla detaya girmeden yüzeysel olarak Steve Jobs’u anlatmaya çalışmış. Ama konu edindiğiniz kişi dünyanın en yaratıcı insanlarından biri olunca doğal olarak beklentiniz de büyük oluyor. Filmin beklentilerin oldukça uzağında olduğunu belirtmeliyim zira benim gibi hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz…
 

Filmde Steve Jobs karakteri olarak karşımıza Ashton Kutcher çıkıyor. Genç oyuncu rolüne çok çalıştığını ve böyle bir insanı canlandıracağı için de çok heyecanlı olduğunu daha önceki bir röportajında belirtmiş. Ancak ne yazık ki bu heyecanı ve çalışkanlığı filmi kurtarmaya yetmemiş. O da tabiri caizse rolün ağırlığı altında biraz ezilmiş. Bazı sahnelerde (Jobs’un yürüyüşü, mimikler vb.) taklide kaçan hareketlerini çok yapay bulduğumu itiraf etmeliyim.
 

Büyük beklentilerle gittiğim için olsa gerek film bende beklediğim etkiyi yaratmadı. Steve Jobs’un inişler ve çıkışlarla dolu yaşantısında pek çok önemli detayın atlandığını, onun yerine gereksiz ergen triplerini, bir ‘merhaba’ ile kızları tavlayabildiğini, kendi kızını bir türlü kabul etmeyişini vb. anlatmaya çalışmış, yaratıcılıktan uzak, sanki masraftan kaçınılmış gibi duran, neredeyse hiç olmayan müzikleri ile kendine verilen zamanı (122 dk) iyi kullanamayan bir film olduğunu düşünüyorum.
 

Tabi bu kadar olumsuz düşünceden sonra filme hala gidilmeli diye sorarsanız, ‘evet, herşeye rağmen gidilmeli’ derim. En azından evinizde, elinizde hergün kullandığınız bir Jobs ürünü varsa, film onun için bile izlenmeyi hak ediyor. En azından size ne zorluklarla ulaştığını görür ve Jobs’un deyimiyle nasıl önemli bir uzvunuz haline geldiğini fark edebilirsiniz… Hepinize iyi seyirler.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here