Ana sayfa Haber Ağırlık Tanımı Artık Tamamen Değişiyor

Ağırlık Tanımı Artık Tamamen Değişiyor

0

Ağırlığın yalnızca kilogram ile ölçüldüğünü düşünüyorsanız, tamamen yanılıyorsunuz. Neredeyse Fransız devriminden beri kullanılan ölçü birimi olarak bilinen kilogram tarihi, oldukça farklı bir çizgide ilerlemiş. Paris’te bir yer altında kurulan orijinal kilogram, dünyadaki bütün kilo birimlerinin atası olarak kabul ediliyor.

Uluslararası Ağırlık Tanımı Ne Olacak ?

Bütün ülkelerin kabul edebileceği ağırlık tanımlarını ortaya çıkarmak, ilk kilogramın kabul görmesini sağladı. Ancak ne yazık ki artık ağırlık teriminin de yetersiz kaldığı görülüyor. Dünyanın en özenli korunan materyallerinden bir tanesi olarak bilinen kilogramın saf hali, Fransa’daki bir mahsende cam kasenin içerisinde saklanıyor.

 

 

Havayla temas etmemesi sayesinde herhangi bir ölçü kaybı da yaşanmıyor. Dünya üzerindeki bütün kilogramlar, bu ağırlık birimine göre düzenlenir.

Tüm ülkelerden yalnızca Amerika, kilogram yerine ons dediğimiz birimleri kullanıyor. Kilogram için yepyeni bir birim üzerinden kilogram tanımlaması yapılacak.

Bunun için dünyanın farklı ülkelerinden 60 delege katılarak oy kullanacak. Önerilerden herhangi bir tanesi oy çokluğuyla kabul edilecek ve böylece dünyanın yeni ağırlık birimi tanımlanmış olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here