Ana sayfa Yazılım Adobe Photoshop Lightroom 3

Adobe Photoshop Lightroom 3

0

Fotoğrafçılar için yeni özellikler

 

Adobe Windows ve Mac platformunda çalışan Dijital Fotoğrafçıların görsellerini çabucak organize etme, geliştirme ve sunabilmesine olanak tanıyan, Adobe Photoshop Lightroom 3″ün son versiyonunu duyurdu. Ekim 2009″da ilk kez beta olarak duyurulan Lightroom 3’ün son versiyonu, tamamen yeniden tasarlanmış performans mimarisi ile kullanıcılara daha iyi ve gelişmiş bir resim kütüphanesi sunuyor. Yeni versiyon ayrıca, raw işlemci motoru ve görüntü kirliliğini düşüren  netleştirme araçlarıyla fotoğrafçıların en yüksek resim kalitesine ulaşabilme çabalarına da destek veriyor. 64 bit kapasiteli Lightroom 3, fotoğrafçıları video konusunda da yalnız bırakmayarak, DSLR video dosyalarını da destekliyor.

Lightroom 3, yeni yapısı ile fotoğrafçılara akıcı olarak anında görüntü yükleme, daha sezgisel olarak yeniden tasarlanan import özelliği, yeni ilave edilen ve kullanıcılara görüntülerin önizleme ve varsayılan versiyonlarına göz atma ve kolayca ulaşma imkanı sunarak profesyonellerin iş akışını da önemli ölçüde hızlandırıyor. Yeni versiyonda dikkat çeken özelliklerden bir diğeri ise Nikon ve Canon gibi markaların fotoğraf makinelerinden bağlantılı çekim olanağı.

 

Lightroom 3″ün yenilikleri arasında  fotoğraf düzeltme özellikleri de var. Unrivaled Luminance (Emsalsiz Parlaklık) ve Color Noise Reduction (Renk Parazit Giderici) özellikleri detayları koruyarak, yüksek ISO ve düşük ışıkla çekilmiş  görüntülerden daha temiz resimler elde etmeye yardımcı oluyor. Oldukça talep gören Otomatik Lens Düzeltme özelliği, birçok lensin sebep olduğu, istenmeyen geometrik bozukluklar, renk sapmaları ve mercekten kaynaklanan gölge etkilerini gidererek, herhangi bir lensle elde edilebilecek görüntüyü en üst kaliteye çıkarabilme kabiliyetine sahip. Tabii ki tüm yeni nesil yazılımlarda olduğu gibi, Lightroom 3″te de internette paylaşım özellikleri unutulmamış. Lightroom 3 kullanıcıları tek bir tıklama ile internet üzerinden Flickr “a ve daha birçok online fotoğraf paylaşım servisine bağlanabiliyor. www.adobe.com/products/photoshoplightroom
 

Yeni sürümün getirdiği öne çıkan özellikler:

Lightroom 3″deki performans geliştirmeleri en öne çıkan özellik. Dev boyuttaki fotoğrafları bile toplu halde izlemek ve bir arada işleme almak konusunda oldukça hızlı.

• Lightroom 3″ün ikinci öne çıkan başarısı Import yeteneklerinde. Sürükle-bırak gibi esnek yöntemlerin yanı sıra hızlı import etme ve anında organize edebilme yeteneği zaman kazandırıyor.

 

• Fotoğraf stüdyolarının çok işine yarayacak Tethered Smoothing özelliği sayesinde çekilen fotoğrafı anında Lightroom 3″e almak (sabit diske fotoğraf çekmek) mümkün. Bu sayede fotoğraf makinesi ile uyumlu olan hafıza kartlarının sınırlarını aşabilirsiniz.

• Lightroom 3″ün çok ses getiren asıl özelliği Noise Reuction konusunda. özellikle yetersiz ışıkta yüksek ISO değerinden kaynaklanan gren”leri azaltmada üstüne yok. Lightroom 3, bu konuda Photoshop CS5 ile aynı motoru kullanıyor.

• Diğer Lightroom sürümlerinde olduğu gibi Lightroom 3 de Before/After görüntü verebiliyor. Slide show oluşturabiliyor ve bunu PDF veya video olarak kaydedebiliyor. Lightroom 3 videoyu HD kalitesinde verebildiği için fotoğrafların büyük ekranlarda izlenirken kayba uğramasını da engellemiş oluyor.

• Lr3 watermark eklemek konusunda da büyük kolaylık sağlıyor. Resimlerin istenen köşesine veya ortasına sabitlenebilen watermark, resim boyutlarıyla büyüyüp küçülebiliyor. Hatta çok kullandığınız watermark”lar için preset belirleyerek tekrar tekrar aynı ayarları yapmaktan sizi kurtarıyor.

• Lightroom 3″de yazdırma şablonları daha fazla çeşitlendi.

• Etkileşimde bulunulabilecek platform sadece Flicker değil (Plug-in Manager > Plungin Exchange) kullanarak Picasa ve Facebook”un da dahil olduğu birçok Lr3 plug-in”ini Adobe EXCHANGE”den indirmek mümkün.

 

Bilkom Adobe ürün Müdürü Mert Saka ile Adobe Lightroom 3 üzerine

Fotoğrafçılara yepyeni olanaklar sunan Adobe Lightroom 3 üzerine, Adobe Türkiye distribütörlerinden Mert Saka gerçekleştirdiğimiz kısa söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

Lightroom 3 ile gelen yenilikler ve programın kullanım alanı hakkında bizleri biraz bilgilendirebilir misiniz?

Lightroom önceki sürümlerinde belki daha yüzeysel düzenlemeler yapabiliyordu. Yeni versiyon ile gelen değişiklikler oldukça fazla. Bu yeni özelliklere rağmen gayet kolay bir arayüzü var. Yeni versiyonda ek olarak gelen güzel bir diğer özellik  fotoğraflarda yüksek ISO değerlerinde çalışıldığında oluşan grenleri temizleyebilmesi. Bu özellik Photoshop programında da var ama az önce bahsettiğimiz gibi artık iki program bir arada daha uyumlu çalışabilmek için düzenleniyor.

 

Lightroom 3 için pratik ve daha hızlı düzenlemeler için oldukça uygun diyebilir miyiz?

Evet, bu doğru bir tanımlama olur. Sonuçta fotoğrafçılar bazen binlerce fotoğraf çekip evlerine öyle dönebiliyorlar. Böyle çekimler sonrasında bütün fotoğraflarıyla ayrı ayrı Photoshop programında düzenleme yapma gereği duymadıkları anlar oluyor. Böyle durumlarda Lightroom programı ile örneğin 100 tane fotoğrafı seçtikten sonra hepsi üzerinde topluca düzenleme yapmak mümkün oluyor. Böylelikle fotoğrafçıyı hız vakitten tasarruf edebilmesi ve daha az zahmete girerek ufak problemleri çözebilmesi için program sayesinde büyük bir kolaylık sağlanmış oluyor. Lightroom bu pratik özellikleri dışında RAW formatında yüklenen fotoğrafları kullanılan lensleri otomatik olarak algılayarak lens özelliğine göre düzeltme yapabiliyor. Bütün bu özelliklerini dikkate aldığımızda günlük hayata eskisine göre daha uygun diyebiliriz.

Günümüzde bir fotoğraf çekildiğinde neredeyse hemen hemen herkes dijital bir ortamda fotoğrafını düzenliyor. Lightroom bu sırada devreye girip insanlara yardımcı oluyor diyebilir miyiz?

Kesinlikle evet.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here