Ana sayfa Yazılım Adobe Photoshop CS6

Adobe Photoshop CS6

0

Yaratıcılığınızın ufku genişliyor

Büyük bekleyiş sona erdi ve geçtiğimiz ay, Adobe Creative Suite paketinin CS6 sürümünü tüm kullanıcılarına müjdeledi. CS5.5″ten beri dedikoduları bitmeyen yeni sürüm henüz dünya çapında yeterli kullanım düzeyine ulaşıp tutarlı son kullanıcı geri bildirimleri almasa da hemen hemen tüm meraklılar tarafından ilgiyle karşılandı.
 

Bu ay, derginiz MacLine”ın kapağına da taşıdığımız üzere, Creative Suite paketinin belki de amiral gemisi sayılabilecek Photoshop CS6 sürümüne mercek tutacağız ancak dilerseniz öncelikle benzer profesyonel kullanım alanlarına sahip Creative Suite 6″nın getirdiği yenilikler hakkında Adobe yetkililerine kulak verelim. Creative Suite 6, tasarım, web ve video profesyonelleri için çok önemli değişiklikler sunuyor. 14 CS6 uygulaması ve dört Creative Suite (Adobe Creative Suite 6 Design & Web Premium, Adobe Creative Suite 6 Design Standard, Adobe Creative Suite 6 Production Premium ve Adobe Creative Suite 6 Master Collection) için güçlü yeni sürümler, Adobe”nin yaratıcı pazarlarda devam eden yenilikçiliğinin teyidi olarak da önemli.
 

Adobe Photoshop CS6

Ayrıca belirtmeden geçmemekte fayda var; tasarımcıların kod yazmadan HTML5 web siteleri oluşturmasını sağlayan yepyeni bir uygulama olan Adobe Muse aracı da CS6 ile duyurulan bu yenilikler arasında.
 

Konu ile ilgili Adobe Dijital Ortam Kıdemli Başkan Yardımcısı David Wadhwani yaptığı açıklamada “”Tasarımcılar, en iyi ürünlerimizin dönüm noktası olan CS6 ile birçok yeniliğe kavuştu” dedi ve ekledi; “CS6 tasarım, web ve video profesyonellerinin yüksek düzeyde etkili içerikler ve uygulamalar sunması için gereken her şeye sahip. Yeni ürünlerle, yeni mobil iş akışları ve gelişmiş yayınlama özellikleri getiriyoruz” sözlerini sarf ederken, Adobe Akdeniz ülkeleri Bölge Müdürü Tolunay Tomruk, “Adobe olarak amacımız, dijital deneyimlerle dünyayı değiştirmek. Creative Suite 6 ile birlikte tüm tasarımcıların işlerini kolaylaştırıyoruz, onları birbirlerine yakınlaştırıyor ve tasarlamanın sihrini herkese taşıyoruz.

 

özellikle tabletlerin tasarımcılar için çok önemli bir fırsat olduğuna inanıyoruz. Tasarımcılar artık tabletleri, sadece bilgi tüketmek için değil içerik yaratmak için de kullanıyor. Müşterilerimizden aldığımız geri bildirimlere dayanarak, her 4 tasarımcıdan 3″ünün tabletlerini içerik yaratmak için de kullanmak istediklerini ortaya çıkardık ve bu ihtiyaca yanıt vermek istedik. İşte bu süreçleri kolaylaştıracak özellikleri, Creative Suite 6″da bir araya getirdik. Ayrıca Adobe, HTML araçları sağlama konusunda dünya lideri ve tasarımcıların iOS, Android, Windows Mobile veya Symbian gibi farklı cihazlar ve platformlarda etkili ve verimli çalışmasını sağlıyor” diyor.
 

Photoshop CS6
Peki Creative Suite”in haricinde Photoshop CS 6 sürümünde ne gibi yenilikler bizleri bekliyor? Girişte de belirttiğimiz üzere ilk bakışta oldukça çekici gelen yeniliklere biraz daha yakından bakalım.
 

Kullanıcı arabirimi
İlk bakışta, Photoshop CS6 onun CS5/5.5 öncülünden oldukça farklı görünüyor. Bu farklılık çoğunlukla, gümüş çalışma alanı yerine koyu renk çalışma alanı ve araç çubuklarından kaynaklanıyor. Merak etmeyin, bu değişiklikten hoşlanmazsanız, daima onu tanıdık görünüme geri döndürebilirsiniz. Aslında bu değişikliğin eski simgelerdeki ince bazı ayrıntıları kaçırmamak adına ve bilhassa yüksek çözünürlüklü ekranlar üzerinde yararlı olduğu görülüyor. Bazı filtreler ve düzeltmeler uygulamak için kullanılan ara yüzlerin de yeniden tasarlandığını görüyoruz.
 

 

Kullanıcı ara yüzünde yapılan değişikliklerin hiçbiri, önceki sürümlere aşina deneyimli kullanıcılar için alışılmadık yapmıyor Photoshop”u. Ancak yine de genel görünümdeki modernleşme ve değişimi hissetmemek olanaksız.
 

Content Aware
İlk olarak CS5 sürümünde tanıtılan Content Aware özelliği CS6 ile birlikte Content Aware Move and Patch yetisine de sahip oluyor. Açılan bir resmin içinde yapılan herhangi bir seçim işleminin otomatik olarak dolgu bölmesine atılmasına yarayan bu özellik CS6″da daha derinlikli ve yetenekli bir hale dönüşmüş durumda.

 

Artık fırçaların da ötesine geçmenin zamanı geldi
Fotoğraf düzenleme, boyama ve benzeri uygulamalarda Photoshop her zaman farklı bir yer edinmiştir kullanıcıların gözünde. Gerçekten de, Creative Suite içerisinde yer alan kardeş uygulama Adobe Illustrator vektör grafikleri işlemek için programlanmış bir yazılım olmasına rağmen, CS6 sürümü ile beraber, Photoshop”un vektör yeteneklerinin de genişletilmiş ve geliştirilmiş olması oldukça etkileyici.
 

 

Vektör katmanlar karmaşık düzenlemeler yapmak ve bu düzenleme ve değişiklikleri diğer katmanlara üzerinde de uygulamak adına “Shape Layers” komutu ile değiştirilmiş olarak karşımıza çıkıyor. Bu hareketler ve kabiliyetler Photoshop önceki hiçbir sürümünde yer almıyor. Bu oldukça karmaşık ve mesai isteyen vektör-sanat görevlerinin, Illustrator”a geçmek zorunda kalmadan, Photoshop CS6 bünyesinde de kolaylıkla yapılabilir hale gelmiş olması profesyoneller için oldukça cezbedici.
 

Video
Bilindiği üzere video düzenleme Photoshop CS5 Extended ve Photoshop CS6 beta sürümlerinin avantajlarından biriydi.
 

Tabi ki video düzenleme konusunda Photoshop CS6″nın sunduğu özellikler Adobe Premiere veya benzer muadil ürünlerin gelişmiş düzenleme özellikleri yerine geçmez. Ancak yine de Photoshop penceresinden ayrılmadan videoları kesip biçmek, birleştirmek, metin ve kaplama elemanları eklemek gibi temel bazı video düzenleme aktivitelerini yapmak keyifli.

Photoshop içerisinde tıpkı görsel imajlarda olduğu gibi her bir video klip de ayrı bir (layer) katman olarak görünür ve otomatik olarak bu katmanların her biri için basit bir zaman çizelgesi belirlenir. Photoshop artık sadece durağan görüntülerin efendisi değil.
 

 

MacBook Air ve MacBook Pro”ya Multi-Touch desteği
Mac kullanıcılarını yakinen ilgilendiren bir yenilik daha içeriyor Photoshop CS6. Artık MacBook Pro ve MacBook Air dizüstü bilgisayarlarındaki Multi-Touch izleme desteği ile görüntüleri tutturabilir, kaydırabilir veya döndürebilirsiniz. İstenildiği takdirde kolayca kapatılabilen Multi-Tokuç desteği Apple ile Adobe arasındaki bir dirsek temasını daha su yüzüne çıkarıyor. Apple”ın Mac OS X 10.6″dan itibaren her geçen sürümde biraz daha geliştirdiği çoklu dokunmatik sistem mimiklerine Adobe de Photoshop CS6 ile kayıtsız kalmadığı mesajını veriyor.
 
Sonuç
Photoshop CS6, bir önceki ana sürüm olan CS5″e nazaran radikal bir değişiklik temsil etmese de çok önemli bazı iyileştirme, genişleme ve ilerlemeyi temsil ediyor gibi görünmekte. Güncelleme daha ziyade kendi kullanıcı tabanının ihtiyaçlarına, 3D ve video gibi alanlara doğru genişlemeye ve bu alanlardaki yeteneklerini genişletmeye yönelik. Açılan bu yolda daha da ilerleneceği ve bu yeni eğilimlerin Photoshop içerisine daha da fazla yedirileceğini öngörmek zor değil.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here