Ana sayfa Yazılım Adobe Photoshop CS5

Adobe Photoshop CS5

0

Görsel yaratıcılığın yeni gözdesi mercek altında

Adobe bunu hep yapıyor! Yeni ürünleri çıkarttıktan sonra, yaklaşık bir sene içerisinde veya biraz daha zaman geçirerek yine yeni ürünlerle karşımıza çıkıyor. Yine yapacağını yaptı ve CS5 ürünleri artık kapımızda.
Adobe Photoshop CS5
Bazılarımız “ne var ki, bazı yeni özellikler zaten şu programda vardı ondan alıp buna uygulamışlar” ya da “bunların hepsi pazarlama stratejileri”diyebilir. Beni ilgilendiren tasarımcı olarak yeni ürünlerin bana sağladığı faydalar ve entegrasyonları.

 


Photoshop CS5’i incelemeye başlayalım isterseniz:

Content Aware Fill
(İçeriği baz alan dolgu uygulaması): Content Aware Scalling”den sonra Photoshop yeni özelliği olan bu uygulama ile zemin üzerindeki görüntüyü arkasındaki görüntüyle değiştiriyor. Hatta arka zemin transparan olsa dahi zemin ile doldurmak mümkün. özellikle dekupe gibi uygulamalarda çok işe yarayan bir özellik. Ama harikalar beklemeyin, en azından bulanıklaştırmayı gidermek için birkaç kere geri alıp  uygulamanızı (Cmd+Z / Undo) tekrar yapmanızı öneririm. Bu arada temel piksel hesaplaması seçim (selection) bazlı olduğundan seçim araçlarını ya da marquee tool diyelim itinayla kullanmakta veya refine edge uygulamasını dahil etmekte yarar var. Kullanmak için: Edit/Fill/Content  Aware

Adobe Photoshop CS5
Adobe Photoshop CS5

 

 

Adobe Photoshop CS5
Adobe Photoshop CS5

Content Aware Spot Healing
(İçerik bazlı retuş ya da düzeltme):

Araç kutumuzdaki Spot Healing Brush”ımıza yeni eklenti Content Aware. Artık arka plan hesaplaması ile temizlik yapmanız mümkün. İşlemi yaparken bir not düşelim. Spot healing Brush tool box”tan seçtiniz.

üst menüden Content Aware radio butonu da işaretli (yuvarlak olan), Sample All Layers kutucuğunu da seçerseniz en azından temizleme işleminizi yeni katmanda yaparsınız. Bu arada süper sonuç vermese de (biraz bulanıklaştırma oluşumu var) üzerinde bir iki oynama ile sonuç güzel.

 

 

 

Adobe Photoshop CS5
 
Adobe Photoshop CS5

HDR Pro (High Dynamic

Range Processing): Bildiğiniz gibi tonal ayrıntıları daha fazla vermek istediğinizde çoklu fotoğraflardan yararlanıp bunları birleştiriyorduk. Şimdi bir de buna arayüz eklendi. Daha ayrıntılı müdahalelere izin veriyor. En önemli eklenti ise özellikle hareketli objelerde hayalet görüntüsü oluşumlarını Remove Ghosts ile yok etmeniz. Siz yine de çekimlerinizde tri pod’larınzı kullanın her ne kadar ayarlar ile oynayıp, tutarak yapılan çekimleri düzeltebiliyorsanız da, sağlıklı yoldan gitmekte fayda var. HDR işleme olayında Jpeg formatlar ile çalışabiliyorsunuz ama RAW format zenginliğini tercih etmek daha sağlıklı. RAW dosyalarınızdaki ilk işlemleri RAW arayüzünde yapmak isteyebilirsiniz. Daha sonra üst menüden File/Automate/Merge To HDR Pro… ya da Adobe Bridge ara yüzünü kullanıp, üst menüden Tools/Photoshop/Merge To HDR Pro… adımlarını uygulayabilirsiniz. Aman sakın HDR birleşimi için çektiğiniz tüm fotoğrafları seçmeyi unutmayın. Sonrası? Merge to HDR arayüzündeki sürükleme butonları ile oynamak. Hatta oynamadan panelin üst bölümünde yer alan preset denilen hazır oluşumlara bakmak isteyebilirsiniz. Burada fark edeceğiniz gibi üç temel Preset mantığı var, Monochromatic, Photorealistic ve Surrealistic. Tahmin edeceğiniz gibi Mono tarafı siyah beyaz uygulamalar için, Photorealistic, fotoğraflar üzerindeki görüntüleri daha ön palana çıkartmak için, surrealictis ise biraz daha uçuk kaçık işler için ideal.

Diğer bir güzellik ise preset dahilinde de sürükleme butonları ile oynamanız ve daha ayrıntılı ayarlar yapabilmeniz. Bana sorarsanız en güzel işi Curve özelliğini de ekleyerek yapmışlar. Kontrast düzenlemelerinde daha ayrıntılı düzenlemeler yapabiliyorsunuz. Oluşturduğunuz ayarları daha sonra kullanmak için Save Preset ile kaydetmeniz mümkün. çalışama akışınız ilk önce fotoğrafları Merge To HDR Pro… yapılandırdıktan sonra TIFF kaydedip, sonra Camera RAW arayüzünde açıp ufak oynamalar yapmak ve en son aşamada Photoshop içinde healing brush”lar gibi uygulamalara son rötuşları oluşturarak daha güzel sonuçlara ulaşmak mümkün. Son söz ise “kim diyor Merge to HDR Pro..özelliği sadece çoklu fotoğraflarda çalışıyor diye?”. Tek fotoğrafta da HDR toning özelliği ile çalışmalar yapmanız mümkün. Image/Adjustment/HDR Toning arayüz birbirine çok benziyor. Metot olarak iki panelde de Local Adaptation kullanılması gerekiyor.

 


Camera Raw 6.0 Noise Reduction:
Yüksek ISO değerlerinde özellikle karanlık mekan çekimlerinde çalıştığınızda noise denilen noktalaşma oluşumlarını görmek son derece doğal. Bunları yok etmeye ne dersiniz? Daha öncesi Photoshop bunları Color Noise (Renk gürültüsü) ve Luminance Noise (Işıma gürültüsü) ayarları ile azaltmaya çalışıyordu. Fakat sonuçlar biriyle oynarken diğerini bozma şeklinde gelişiyordu. Camare Raw 6 ile daha güçlendirilmiş noise (gürültü/noktalaşma) azaltım algoritması karşınızda. Camera Raw arayüzünde, Detail altındaki, Noise reduction sürükleme tuşlarının hepsine ulaşmak için, Camera Raw paneli üstündeki Camera Calibration tab durağından, Process ayarlarını Current 2010″a getirmeniz gerekmekte.

 

Adobe Photoshop CS5
Adobe Photoshop CS5

 

 

Adobe Photoshop CS5
Panelde yeni eklenen, Luminance Detail ve Luminance Contrast sürükleme ayarları Luminance sürgüsüyle oynadığınızdaki değerlerin kayıplarını geri getirmek için, Color Detail ise Color sürgüsüyle oynadığınızdaki renkli noise (nokta) oluşumlarındaki kayıpları geri getirmek ya da dengelemek için yerleştirilmiş. Ayrıca Adobe Camera Raw 6’daki keskinleştirme (sharpening) algoritması da daha iyi düzenlenmiş. Bu arada daha önceki versiyonlarda noise reduction yapmış iseniz bunları yeni Camera Raw 6 arayüzünde açtığınızda Camera Calibration tab”in in altındaki Method”u 2010’a getirdiğinizde yeni noise reduction algoritması uygulanacaktır. Eh artık ek plug in’lere gerek kalmadı mı acaba?

Camera Raw 6.0 Yeni effects tab ve grain ve post crop vignetting: Yeni effect tab”indeki gren (grain) oluşumu (kumlanma) eklemek için bu paneldeki özelliklerden yararlanabiliyoruz. Daha evvelki sürümlerde Photoshop”un içinde olan bu uygulama Raw arayüzüne de taşınmış. Amount sürgüsüyle oynadığınızda, altındakilerde hemen aktif duruma geçiyor. Oluşturduğunuz yapılandırmayı daha sonra açmak için kaydedebiliyorsunuz save settings ile. Ben deli miyim ki fotoğrafıma kumlanma (grain) efekti vereyim diyeniniz olursa efekt fotoğrafınızı bira daha eski ve yıpranmış gösterebilir.özellkle sapia görütüye dünüştürdüyseniz. Ya da grenli film görüntüsü oluşturmak isterseniz ideal. Ayrıca texture dediğimiz dokuları biraz daha öne çıkarmak istediğinizde bu uygulama güzel sonuç veriyor. Post Crop Vignetting bir önceki versiyonda Lens Correction (Lens Düzenleme) Teb”inin altındaydı. Kendileri taşındılar FX”teb (durağın) altına. Aman bunu Lens Vignetting ile karıştırmayın o yerli yerinde Lens Correction teb”in altında. Lens Vignetting çekimde oluşan bir olay. Post Crop Vignetting”i ise biz kasten oluşturuyoruz. özellikle dikkat noktasını fotoğraf”ın ortasına yönlendirmek için. Burada da Amount (miktar) değerlerini sıfır”ın sağına ya da soluna doğru sürüklediğimizde altındaki sürgüler aktif hale gelecektir. Stil (style) olarak karşımıza üç farkla çıkıyor; High Light Priority, Color Priority ve Paint Overlay.
High Light Priority, Vinyet oluşumunun koyu bölgelerinde düzenlemeler yapıyor, Color Priority ise renk anlamında düzenlemeler için ideal.Paint Overlay ise sanki kenarları gri ve siyah ile dokunulmuş hissi vermek için ideal.Yalnız görüntü burda biraz solgunlaşıyor. Burada en güzel görünüm anlamındaki özellik style”ın highlight priority özelliğine getirilmesi.

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here