Ana sayfa Yazılım Adobe Photoshop CS5 incelemeleri – 2

Adobe Photoshop CS5 incelemeleri – 2

0

Photoshop’ta yepyeni fırça özellikleri

Geçen sayımızda belirtmiştim CS5 yeniliklerine devam edeceğim diye. Photoshop CS5 ile başladım. Devam ediyorum. Eğer Photoshop”ta çizim veya boyama işiyle uğraşıyorsanız, yeni Bristle Brush (Fırça ucu kılı) ve mixer brush (Fırça karıştırıcı) mantıkları çok hoşunuza gidecek. Neredeyse gerçek ortamda resim yapıyorsunuz (eh yani digital ortamda) ! Birde çizim tableti kullanıyorsanız değmeyin keyfinize. Bristle Brush uygulaması yalnızca Photoshop”a değil Illustrator”e da dahil edililmiş.
 

 
çizim ya da boyama işleri için tavsiyem arayüzü Painting (boyama) çalışma alanı konumuna getirmeniz. Bildiğiniz gibi belli başlı çalışma alanları başlıkları Photoshop içinde mevcut. Fırça aracına tıkladığınızda uygulama menüsünde, iki adet dahil edimiş ikonu görmektesiniz, bunlar;
Tablet Presurre Controls Opacity (Tablet basıncının opasite bazlı kontolü) diğeri ise Tablet pressure control sizes (Tablet basıncını ölçülendirme olarak kontrolü)

 

Aslında bunlar daha önce fırça panelindeydiler ama şimdi sanki daha bir fonksiyon kazanmış gibiler. Biri opasiteyi kontrol ederken diğeri tablette kullandığınız kalemin tablet yüzeyine basınıcına gore boyama yapacaktır. (Resim 1)
 


Resim1

 

 

Yeni fırça yapılarını görmek isterseniz, ister uygulama barından ister fırça panelinden görebilirsiniz. (Resim 2)
 

Resim 2

 

Brush Presets panelinde bir çok özellik, fırça yapılarını yapılandırmaktaydı. Yeni eklenenler ise  Bristle Quailities (yani fırça ucu kalitesini belirleyen) özellikler. Shape (şekil) olarak şablon halde hazır oluşturulanları bulmanız mümkün. özelliklerine de aşağıdaki sürgülerden müdahale edebiliyorsunuz.
Bristle, Fırça kıllarına
Length, uzunluğuna,
Thickness kıl kalınlıklarına
Stifness, kılların ne kadar iç içe geçtiğine
Angle, açısına müdahale ediyor. Şaka gibi değil mi? Sanki ressamız. Daha bitmedi. Bunlara ilaveten  daha önce de var olan  fırça panelindeki özellikleri de kullanarak, yeni fırça yapılandırmanız mümkün.
Peki fırçanızın neye benzediğini üç boyutlu görüp, hatta tabletteki kalem hareketlerinizi de denetlemeye ne dersiniz? Yok artık demeyin, artık hepsi var CS5″de.

Brush panelinin altındaki Toggle the Bristle Brush Preview (fırça ucu ön gösterimi geçişleri) butonuna tıkladığınızda, işte buyurun fırçanız neye benziyor görün. (Resim 3)


Resim 3

 

 

Ayrıca bu paneli mouse ile sürükleyip, konumunu değiştirebilirsiniz. Görüntüsünü beğenmediniz, shift tuşuna basıp tıkladığınızda üç boyutlu görünüm de veriyor, bitmedi küçültebiliyorsunuz oklardan. üstüne gelip tıkladığımızda farklı açılardan görüntüleyebiliyorsunuz. Gel bayan gel bay, daha bitmedi… Sanki vapurda pazarlama yapan satıcılar gibi oldum değil mi? Hah birde aklıma gelmişken, tablet kaleminizle çalışırken kalem fırça kıllarının yönlerini de bu panelden gözlemleyebiliyorsunuz. Hatta yüzeye ne kadar basınç uyguladığımızı da. Vallah başımıza taş yağacak… (Resim 4)
 

Resim 4

 

Ama öyle, Adobe abartmış özellikle boyama araçlarını. Peki HUD” ne demeli? (head up display) kafa üstü göstergesi. Aslında mouse üstü göstergesi daha anlamlı. Boyama yaparken foreground color (ön renk) gidip renk seçmenize gerek yok. Bas,  Ctrl+opt+cmnd  ve klik; buyurun size renk için gösterge. İki çeşit gösterge mantığı var. Bunları da tercihler (preferences) menüsünden değiştirebiliyorsunuz. Benim tercihim Wheel (çark) siz Strip (şerit) biçiminde de yapılandırabilirsiniz.(Resim 5)
 

Resim 5

 

Evet fırçanızı siz yapılandırabiliyorsunuz, peki ya harika oluşturulmuş şablon fırçalara ne dersiniz? Açın Brush Preset’inizi buyurun bakalım birçok önceden yapılandırılmış fırçalara. (Resim 6a Resim 6b)
 

Resim 6a
 
Resim 6b

 

Ayrıca tool Preset panelinden, yeni eklenen DP ve M Tool Presets “leri biraz kurcalamanınzı öneririm.çok güzel işler çıkartıyorlar.
Bir sonraki yazımız akla zarar Mixer Brushlar (karıştırıcı fırçalar) hakkında olacak, boyama ve çizimle uğraşanlar kaçırmayın derim. Haziran ortalarına doğru KodLab yayıncılıktan çıkacak Photoshop CS5 ve uygulamaları adlı kitabımda daha ayrıntılı bilgiler bulmanız mümkün.
Sevgiyle kalın…

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here