Ana sayfa Ürün İnceleme Adobe Photoshop CC 2019: 5/4,5 yıldız!

Adobe Photoshop CC 2019: 5/4,5 yıldız!

Merakla beklediğimiz yeni Adobe Photoshop CC 2019’u tüm detayları ile inceledik. Şunu baştan belirtelim; bu yazılım gerçekten çok iyi!

0

Photoshop yıllardır profesyonel fotoğrafçılığın vazgeçilmez programlarından biri. Her yeni sürümüyle beraber eski versiyonlarına göre daha da güçlenen ve yeni özellikler sunan Photoshop, günümüzde sanatla uğraşan birçok kişi tarafından kullanılmakta. Bu yazımızda programın en son sürümü olan Photoshop CC 2019’u inceleyeceğiz. Bakalım yeni versiyon kullanıcılara nasıl bir deneyim sunuyor?

Kullanım kolaylığı ve kullanıcı arayüzü

Bu kadar güçlü ve yetenekli bir program için Photoshop CC gerçekten oldukça basit ve kullanımı kolay bir arayüze sahip. Piyasada bulabileceğiniz birçok fotoğraf düzenleme programının Photoshop’a göre çok daha karmaşık olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

Programın dikkat çeken yönlerinden bir tanesi, kullanabileceğiniz tüm araçların elinizin altında ve kolaylıkla ulaşılacak bir biçimde yerleştirilmiş olması. Bununla beraber arka planda oldukça geniş bir çalışma alanı kalıyor ki bu da çalışma rahatlığı açısından epey önemli bir konu.

Ekranın sol alt köşesinde dar bir araç kutusu bulunuyor. Bu kutunun içinde bazı klonlama araçlarını ve değişik fırça çeşitlerini bulmanız mümkün. Ekranın tam üst kısmında ise ince bir seçenekler kutusu var. Buradan da seçili olan aracın ayarlarını görüntüleme şansınız oluyor. Ekranın üstünde sağ kısımda ise layer’ları (katmanları), ayarları ve benzer öğeleri içeren paletler mevcut. Photoshop’u daha çok fotoğrafları iyileştirmek için kullanıyorsanız, işinizin çoğunu katmanlar (layer) paletinden gerçekleştirmeniz mümkün.

Photoshop CC 2019’un kullanıcı arayüzü gayet sade ve başarılı bir şekilde tasarlanmış. Ayrıca bu arayüzle beraber çalışmakta oldukça zevkli. Programın kullanıcı arayüzü genel anlamda oldukça basit bir şekilde kullanılıyor ve programla çalışan kişiye gayet yüksek bir çalışma esnekliği sunuyor.

Performans

Biz Photoshop’un son sürümünü 16 GB RAM barındıran 2017 iMac üzerinde kullandık ve programın gerçekten oldukça hızlı bir şekilde çalıştığını belirtmemiz gerek. Tabii ki bazı yoğun işlemlerde ufak çaplı yavaşlamalar söz konusu olabiliyor ama genel gündelik çalışmalar için kullanıldığında programın hızı oldukça tatmin edici bir düzeyde. 50 megapiksellik fotoğraflar üzerinde işlem yaparken bile Photoshop CC, hız açısından bir sorun çıkarmıyor.

Programı tam anlamıyla kullanmadan önce her bir aracın ve öğenin yeri hakkında mutlaka bir ön bilginizin bulunması gerekiyor. Photoshop ile yapacağınız detaylı çalışmalarınızı ancak bu sayede kolayca halledebilirsiniz. İstediğiniz birkaç basit araç ve normal bir kullanımsa, hali hazırda göz önünde bulunan bir çok öğeden de yardım almanız mümkün.

Özellikler

Photoshop’un tüm özelliklerini anlatabilmek için belki de konu hakkında upuzun bir kitap yazmamız lazım. Fakat programın nasıl çalıştığını ve bünyesinde bulunan belli başlı araçları bu yazımızda kısa bir şekilde derleyebiliriz.

Photoshop CC, direkt olarak resimlerinizdeki piksellerle çalışan bir program. Bu sayede her bir işleminizi dilediğiniz an geri alabilir ve eski orijinal görüntünüze geri dönebilirsiniz. Katmanlar (layers) malum Photoshop’un en önemli unsurlarından biri. Ana görüntüye dokunmadan adjustment layers’ı (ayarlama katmanlarını) kullanarak fotoğrafın görüntüsünü modifiye edebilirsiniz. Bu işlemde orijinal resminizin piksellerinde herhangi bir deformasyon meydana gelmeyecektir. Görüntü katmanlarını bir araya getirerekte, iki ya da üç resimden sofistike montajlar ortaya çıkarmanız mümkün. Dilerseniz çalıştığınız resmin üzerine metin katmanları da ekleyebilir ve bu metinleri daha sonra da düzenleyebilirsiniz. Bu bahsettiğimiz kullanım şekilleri fotoğrafçılardan ziyade daha çok tasarımcıların işine yarayacaktır.

Tasarımcılar açısından da çok yönlü ve kullanışlı bir program olan Photoshop CC 2019, aynı zamanda sanatçılar ve illüstrasyon ile uğraşanlar tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Belirtmemiz gerekiyor ki Photoshop’un seçme ve maskeleme araçları kesinlikle türünün en iyi örneklerinden. Fakat gerçekten kaliteli ve iyi işler ortaya çıkarmak için onların tam olarak hangi öğeler ya da  özneler üzerinde nasıl kullanılması gerektiğini çok iyi bir şekilde bilmeniz gerekiyor. Photoshop CC ayrıca, piyasada bulabileceğiniz en iyi retouching, klonlama ve istenmeyen objeleri silme araçlarına da sahiptir.

Program genel olarak bir yıl içinde birkaç kez güncelleme alıyor. Her yeni güncellemeyle de program içinde bazı kayda değer değişiklikler görmek mümkün. Örneğin en son yayınlanan 15 Ekim 2018 güncellemesinde, kullanıcılara yeniden tasarlanmış bir ana sayfa düzeni sunuldu. Bu ana sayfa üzerinde de; en çok kullanılan dosyalara ya da Lightroom CC profillerine erişim gibi özellikler mümkün hale geldi.

Photoshop’u daha da iyi bir hale getirmek için artık ekstra olarak ne gibi öğelerin, özelliklerin ya da yeni araçların eklenmesi gerektiğini kestirmek zor. Her açıdan gayet başarılı ve yetenekli olan programın bize kalırsa pek bir fazla eksik yönü bulunmuyor. Fakat Photoshop’un ilerleyen yıllarda geliştiriciler tarafından daha da gelişmiş bir versiyonu elbette yine tanıtılacaktır.

Photoshop CC 2019 genel anlamda yaptığı işi kesinlikle oldukça iyi yapan bir program. Fakat bazı yapamadığı şeylerde mevcut. Bu gibi durumlarda kullanıcılar ilk iş olarak hemen Lightroom programına geçiş yapıyorlar. Photoshop, ancak fikirlerinizi ya da ilhamınızı özgün bir biçimde ortaya koyabilirseniz size yardımcı olabilecek bir program. Bu fikrinizi işlemek için de programın güçlü araçlarına tam anlamıyla hakim olmanız gerekiyor.

Sonuç

Photoshop malum dünyanın en güçlü fotoğraf düzenleme programı. Fakat fotoğraf organizasyonu ya da efekt işlemleri için bazı başka programlar kullanmanız yararlı olabilir. Photoshop özellikle profesyonel fotoğrafçılar ve sanatçılar için olmazsa olmaz programlardan biri. Photoshop CC yalnızca Creative Cloud üyeliği ile beraber erişilebilir bir durumda.

Photoshop’la beraber Lightroom programını da içeren paketler aylık 9.99 dolardan başlayan fiyatlarla kullanıcılara sunuluyor. Piyasada üyelik istemeyen bazı Photoshop alternatifleri de mevcut. Fakat eğer profesyonel bir fotoğrafçıysanız, yukarıda da belirttiğimiz gibi photoshop sizin için gerçekten elzem bir program.

Hem geniş kullanım yönü itibarıyla hem de verimlilik açısından Photoshop, uzmanlar için kesinlikle piyasanın en iyisi.

Artılar

-Başarılı tasarım ve kullanıcı arayüzü

-Gelişmiş ve yeni eklenmiş bir çok araç

-Hızlı kullanım

-Sık güncelleme desteği

Eksiler

-Kullanım için üyelik oluşturmak gerekiyor

-Bazı durumlarda Lightroom’a geçiş yapmak gerekiyor

Fiyatlar

Photoshop CC 2019 için kullanıcılara Adobe tarafından farklı içeriklerle dolu üç adet paket sunuluyor.

Lightroom CC paketi: Lightroom CC paketi içerisinde Lightroom CC’yi ve 1 TB’lık bulut depolama alanını barındırıyor. Paketi yıllık olarak satın aldığınızda aylık 9.99 dolar gibi bir tutar ödemeniz gerekiyor.

Photography: Fotoğraf paketi içerisinde Photoshop CC, Lightroom CC, Lightroom Classic CC programlarını ve ayrıca 20 GB’lık bir bulut depolama alanı barındırıyor. Bu pakette aylık olarak sadece 9.99 dolar olarak ücretlendiriliyor ki bu fiyat bizce çok uygun.

Fotoğraf paketinin bir de 1 TB bulut alanı sunan versiyonu mevcut. Paketin içeriği hemen yukarıda yazdıklarımızla tamamen aynı olmakla beraber kullanıcılara yalnızca 20 GB yerine 1 TB’lık bir bulut depolama alanı sunuyor. Bu pakete de aylık 19.99 dolar ödeyerek sahip olabiliyorsunuz.

MacLine Öneriyor

Photoshop, uzmanlar için kesinlikle piyasanın en iyisi.

İnceleme: Can Genca


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here