Ana sayfa Haber Adobe Lightroom yapay zekayla fotoğrafı otomatik düzenliyor

Adobe Lightroom yapay zekayla fotoğrafı otomatik düzenliyor

0

Adobe, popüler fotoğraf düzenleme yazılımı Lightroom CC’ye yapay zeka tabanlı özellikler kazandıracak bir güncelleme yayınlandı. Yazılım artık Adobe Sensei makine öğrenimi sayesinde fotoğraflara otomatik ayar verebiliyor. 

Yapay zeka (AI) destekli otomatik (Auto) mod özelliğiyle gelen Lightroom CC’nin yeni 3.1.0 sürümü, Sensei isimli makine öğrenme teknolojisini temel alan yeni akıllı otomatik ayarlara sahip. Adobe Sensei, fotoğrafı analiz ettikten sonra bulut veritabanında yer alan binlerce profesyonel görüntüyü referans alarak en doğru ayarları belirleyebiliyor. 

Otomatik mod, fotoğraftaki nesneleri inceleyerek renk, pozlama, kontrast ve siyah seviyesini analiz edip görüntüye uygun biçimde otomatik ince ayar yapıyor. Gelişmiş Auto modu Windows, Mac OS, iOS ve Android gibi tüm önemli platformlarda kullanılabiliyor.

 

Windows ve Mac sürümünde artık kontrastı ayarlamak için ton eğrisi ve çekim zamanını ayarlama gibi ek özellikler mevcut. Android uygulaması yeni güncellemeyle birlikte uygulama kısayollarını desteklemeye başlarken, depolama yönetimi üzerine daha fazla denetim imkânı sağlıyor. iOS uygulamasını kullananlar artık resimlere metin tabanlı filigran ekleyebilecek.
 
Kısacası, yeni sürümle birlikte artık Lightroom kullanıcılarının fotoğraflarına profesyonel rötuşlar yapmak için uzun süre uğraşmalarına gerek kalmayacak. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here