Ana sayfa Yazılım Adobe InDesign CS5

Adobe InDesign CS5

0

Masaüstü yayıncılıkta maksimum verimlilik

Adobe, CS5 serisiyle yine büyük yankı uyandırmayı başardı. İşin masaüstü yayıncılık tarafında doğal olarak Photoshop”a ve InDesign”a getirilen yenilikler daha ön plana çıkıyor. Türkiye”de Quark”dan InDesign”a geçişin hızlandığı son dönemlerde, bu değişime hevesli olmayanların bile aklını çelecek yenilikler birbiri ardına geliyor. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan InDesign CS5″deki yeni özellikleri sıralamaya başlayalım.
 

 
Yeni seçim araçları ve biçim dönüştürme
İlk bakışta dikkati çeken nokta yeni seçim araçları oluyor. Objeler fare hareketlerine duyarlı hale gelmiş. Corner Options”daki yeni Live Corner özelliğiyle şekil köşelerinin her birini ayrı ayrı değiştirebiliyoruz. Ancak asıl önemli değişiklikler Layer panelinde ve Auto Fit özelliğinin nihayet getirilmiş olmasında. Yeni Layer paneli Illustrator”deki Layer panel yapısıyla hemen hemen aynı özellikleri taşıyor (bkz. Resim 1).
 

Resim 1
 
Resim 2
Tabii bu da, objeleri daha esnek şekilde seçme ve yönetme özgürlüğü tanıyor. üst kontrol panelinde bulunan Auto Fit”se; Macline”ı düzenli takip edenler hatırlayacaktır, InDesign CS4 için 10 ücretsiz plug-in”i tanıttığımız dönem üzerinde durduğumuz bir eklentiydi. Nihayet bu özelliği plug-in yüklemeden kullanabilmek mümkün hale geldi. Bunun sayesinde klayve tuşlarıyla boğuşmaya gerek kalmadan sadece fareyle şekillerin biçimlerini değiştirmek, onları orantılı bir biçimde dönüştürmek daha kolay (bkz. Resim 2).

 

Yeni düzenleme araçları ve teknikleri

Adobe Bridge programını kullanmadan edemeyenler için ID”nin içine gömülmüş olan Mini Bridge özelliği önemli bir yenilik olarak dikkat çekiyor (Window > Mini Bridge). Bu sayede ID Bridge programıyla daha uyumlu çalışırken aynı zamanda kullanıcıya bu uygulama için bir çeşit kısayol oluşturmuş oluyor (bkz. Resim 3).
 

Resim 3
 
Resim 4

Gridify denen tekniğin pratikliği sayesinde, sayfa içindeki çoklu görsel veya metin alanı düzenlemelerini yapmak daha kolay. CS5″de mevcut grid”lere hizalanmak üzere metin alanları veya resim kutuları yaratırken; yukarı, aşağı, sağ veya sol ok tuşlarını kullanarak

onları çoğaltmak ve fareyle büyüterek grid”lere hizalamak mümkün (bkz. Resim 4).

 

 

Diğer eşit aralıklı çoğaltma işlemleri için de bu özelliği kullanabiliyoruz. Tool paneline eklenmiş yeni araçlardan biri olan Gap Tool”laysa birden fazla metin kutusunun veya görselin aralıklarını düzenleme, boşluklara göre onları yeniden boyutlandırma şansımız var (bkz. Resim 5).
 

Resim 5
 
Resim 6
Shift, comand, alt, cntrl tuşlarının arasındaki kombinasyonları da kullanarak bu özelliği daha verimli kullanabiliyoruz. Bir diğer yeni düzenleme tekniği de klavyede Space tuşuna basılı tutup birden fazla çerçeveyi seçerek sürüklemek. Buna Live Distribute deniyor. Bu yöntemle çerçevelerin birbirine olan uzaklıklarıyla boyutlarını simetrik olarak yenilemek ve çerçeve içindeki görselleri yeniden boyutlandırmak mümkün (bkz. Resim 6).

 

Görsellere altyazı yaratmak için eklenmiş olan düzenleme aracıysa Live Caption. Object menüsündeki Captions bölümünden erişilebiliyor. Görsel üzerinde sağa tıklayarak da Captions bölümüne kolayca ulaşabiliyoruz. Bir veya birden fazla görseli seçip Captions > Generate Live Caption dediğimizde bu görseller için ID bize otomatik olarak altyazı oluşturuyor (bkz. Resim 7).
 

Resim 7
 
Resim 8

Ancak Live Caption özelliği sonradan düzenlenebilir bir yapıya sahip değil. Bu yüzden, ya onu sonradan Convert Static Caption yapmak durumundayız yani statik bir altyazı formatına dönüştürmeliyiz, ya da en baştan Caption Setup özelliğiyle nasıl olması gerektiğini tanımlamalıyız. Caption Setup”la altyazı olarak tanımlamak istediğimiz bölümün ne olduğunu, (bu dosya ismi olabilir, dosya açıklaması olabilir) belirleyebilir, belirlenen yazıya stil atayabiliriz. FreeHand”in en cazip özelliklerinden birini hatırlayacak olursak: Farklı boyutlarda sayfaları aynı dosya içinde kullanabiliyor olmaktı. Bu özelliğin artık InDesign”da da mevcut olması hem Quark hem de FreeHand kullanmaktan vazgeçmeyen kullanıcılar için son bir çağrı niteliğinde. Araç çubuğundaki yeni sayfa düzenleme aracı sayesinde sayfaları hızlıca farklı boyutlara dönüştürmek mümkün (bkz. Resim 8).

Bu araçla sayfa üzerine tıkladığımızda üst panelde sayfa düzenleme seçenekleri karşımıza çıkıyor ve boyutla beraber birçok şeyi yeniden düzenleyebiliyoruz. Bunların içinde Enable Layout Adjustment özelliği var ki, yeme de yanında yat. Onun sayesinde yeniden boyutlandırdığımız sayfanın içinde ne varsa, tanımladığımız yeni boyuta uygun şekilde sayfa içinde genişleyip daralmakta, tam şeklini ve yerini bulmakta.

 

Yeni prodüksiyon özellikleri

Sayfalara yeni bir bakış sağlayan Presentation mode bunlardan ilki. View > Screen Mode > Presentation”ı seçerek dosyaları birer sunum haline getirebiliyoruz (bkz. Resim 9).
 


Resim 9
 
Resim 10

ID CS5″in en göz alıcı özelliklerinde birisi de Document fonts özelliği. Type > Font > Document-only

bölümünden de izlenebilen bu özellik sayesinde paket olarak dışarı aktardığımız bir dosyayı, bir başkası başka bilgisayarda açarken fontlar otomatik olarak yüklenmekte, anında ve sorunsuz bir şekilde açılmakta. Bu özellik doğal olarak Mac OS – Windows farkı gözetmeksiniz kullanılabilmekte. Yani Mac”de hazırlanmış bir dosya Windows”ta hiçbir işlem yapmadan düzgün bir şekilde açılıyor. Fontlar kendiliğinden yükleniyor (bkz. Resim 10).

Burada önemli olan nokta dosyayı Package yapmış olmak. Zira bu sayede fontlar dosyanın paket klasörüne yerleşmiş oluyor. Bu özelliği kullanabilmek için de bu klasörün varolması şart.

 

PDF Export”a getirilmiş olan yeni bir özellik sayesinde artık PDF Export sırasında elimizin kolumuzun bağlanması önlenmiş. örneğin uzun ve ağır bir dosyayı export ederken aynı zamanda ID içinde çalışmak artık olası. Window > Utilities > Background Tasks panelinden arka planda neler olup bittiğini izleyebiliyor, gerekiyorsa işlemi iptal ediyor veya uyarıları kontrol edebiliyoruz (bkz. Resim 11).
 


Resim 11

 Microsoft Word veya Apple Pages gibi birçok metin düzenleme aracında

 
Resim 12
 mevcut olan Track Changes özelliği artık ID”de de var. Bu sayede değişiklikleri yönetmek daha kolay. İzlemeyi Window > Editorial > Track Changes ve Edit > Edit in Story Editor panellerinden yapabiliyoruz. Track Changes özelliğiyle ilgili ayarları (aktif veya pasif kılmak yada değişiklikleri kabul edip etmemek gibi) yine açılan panelinden veya Type > Track Changes bölümüne giderek uygulayabiliriz (bkz. Resim 12).

 

Yeni paragraf araçları

Yeni paragraf araçları sütunlara yönelik olarak tasarlanmış. Kontrol paneline eklenmiş olan Span Columns / Split Column özellikleriyle sütun içindeki paragrafları, başlıkları daha esnek şekilde düzenleyebiliyoruz. Sözgelimi tek sütuna sıkışan ve iki satır haline gelen başlığı tek satırda iki sütuna yaymak gibi (bkz. Resim 13 ve 14).
 


Resim 13

 

 
Resim 14

 


Resim 15
  Object > Text Frame Options”a eklenmiş olan Balance Columns özelliği sayesinde de sütunları artık elle değil otomatik olarak dengeleyebiliyoruz (bkz. Resim 15).  Aslında bu özellikler için yeni demekten ziyade InDesign”a konulmakta geç kalınmış özellikler demek daha doğru olur.

 

Geliştirilimiş prodüksiyon araçları ve Cross-Media

InDesign yaratmış olduğunuz sayfa tasarımlarını interaktif dosyalara dönüştürmek konusunda da rakiplerine ciddi üstünlük sağlayan bir uygulama. Bu bağlamda getirilmiş olan yeniliklere de şöyle bir bakmakta fayda var. Yeni geliştirilmiş Interactive ve Interactive PDF Workspace”ler interaktif dosyaları daha kolay hazırlamak için uygun panelleri karşımıza getirmekte. Bu panellerden Animation olanı ufak çaplı animasyonlar ve efektler yaratmaya imkan tanırken Preview paneli dosyalara uyguladığımız animasyonları ve her türlü değişikliği önizlememizi sağlıyor (bkz. Resim 16 ve 17).
 


Resim 16
 
Resim 17
Timing paneliyse animasyonları zamanlamaya yarayan bir araç olarak dikkat çekiyor (bkz. Resim 18).
 

Resim 18
 
Resim 19
Media panelinden dosyamıza yüklediğimiz .flv formatlı bir videoyu izlememiz; bu videoyu, dosya içinde görünmesini istediğimiz şekle getirmemiz mümkün (bkz. Resim 19).Mesela video içinden bir kareyi seçip ilk açılışta bu kareyle görünmesini sağlayabilir yani o kareyi afiş olarak tanımlayabiliriz.

 

Videoları bölümlere ayırabilir bu bölümleri butonlar yardımıyla geçişken kılabiliriz. Oynatıcı arayüzünü belirlemek de olası tabii. Ekleyeceğimiz ses veya müzikler için de bu paneli kullanıyoruz. Object States paneli sayesinde dosya içine sanki bir internet sitesine yükler gibi fotoğraf albümleri veya farklı dosyalar yerleştirmek mümkün (bkz. Resim 20).Bu dosyaları Button panelini kullanıp ileri-geri butonları ekleyerek biribiriyle geçişken hale getirmek, yani minik slideshow”lar ortaya çıkartmak çok kolay. Dosyayı Flash Export ederken de yeni dışa aktarım seçenekleri, örneğin Flash TLF Text çok pratik. Böylece .flv kaydettiğimiz dosyayı Flash”la açtığımızda seçilebilir metin alanlarıyla çalışabiliyoruz. Tabii dosyaları direkt olarak .swf formatında dışa aktarma şansımız da var.
 

Resim 20

Bir diğer dikkate değer dışa aktarma şekli olarak da Adobe PDF (Interactive) bulunuyor. Bu sayede interaktif PDF oluşturmak istediğimizde PDF Export paneliyle boğuşmak zorunda kalmıyor, bu yeni dışa aktarım seçeneğiyle daha kısa yoldan ve zahmetsizce hallediyoruz (bkz. Resim 21).

 
Resim 21
InDesign, bu sürümünde, bünyesinde olması gereken fakat başlangıçta mevcut olmayan elzem özellikleri kazanıyor. çizim araçlarının yanında çoklu sayfa boyutu özelliğiyle FreeHand ve Quark birleşimi bir program halini aldığı da söylenebilir. Document fonts özelliğiyse devrim niteliğinde. Yaratıcı ekip Adobe olunca gözler History paneli de arıyor tabii. Hiç yok değil gerçi, plug-in olarak satın alıp kullanmak mümkün. Gönül istiyor ki programla beraber ücretsiz gelsin. Kullanıcı dostu olduğu için, diğer sayfa tasarımı programlarından geçişin eskiye oranla daha hızlı yaşandığı bir uygulama InDesign.

 

Eskiler hatırlayacaktır, Design Studio”dan QuarkXpress”e geçiş hiç de bu kadar kolay olmamıştı. Quark da rakipsiz olduğundan olacak InDesign kadar cazip kılamamıştı kendisini. InDesign”ın piyasaya çıkmasının ardından ciddi bir toparlanma geçiren Quark, zirveyi ona kaptırmamak için elinden geleni yaptıysa da biraz geç hareket etti gibi görünüyor. CS5″le gelen CS Live özelliği kuşkusuz InDesign içinde de kullanılıyor. Ayrıca InDesign, CS5″le interaktif dosya yapımında büyük yenilikler ve kolaylıklar da getiriyor. Son bölümde buna değinmeye çalıştık. İnteraktif dosya yapımı başlı başına bir başka konu olduğundan bunu gelecek aylardaki Macline sayılarında daha detaylı inceleyeceğiz. Aynı şekilde yukarda kısaca bahsettiğimiz InDesign CS5″in diğer tüm özelliklerine de daha derinlemesine nüfus edeceğiz. Şimdilik hoşçakalın.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here