Ana sayfa Yazılım Adobe InDesign CS4 için edinilmesi farz 10 ücretsiz plug-in

Adobe InDesign CS4 için edinilmesi farz 10 ücretsiz plug-in

0

Plug-in”lerle InDesign”ı, hem daha rahat, hem daha eğlenceli hale getirin

Dünyada, Adobe”nin CS5 serisinin neler getireceği gündemi meşgul ededursun, biz daha bir önceki sürümün bile tam anlamıyla hakkını verebilmiş değiliz desek yeridir. ‹çinde bulunduğumuz Nisan ayının son haftası çıkması beklenen CS5 serisi yine büyük çığır açabilir. Gelin biz bu ay, CS5″in büyüsüne kendimizi kaptırmayalım. Ne de olsa bu şartlarda öyle apar topar yeni seriye geçmek gözü karalık sayılır. Şimdilik yine elimizdekileri maksimize edip en iyi verimi almaya çalışalım. Bu sefer bize yardıma koşan ekipman, ücretsiz plug-in”ler olacak. Macintosh HD > Applications > Adobe InDesign CS4 > Plug-in klasörünün içinde, göreceğinizi gibi veya zaten bildiğiniz üzere alt klasörlerde, birçok üçüncü parti eklenti bulunmakta. Bu eklentiler sayesinde de InDesign birçok işlemi pratik yollarla gerçekleştirmekte. Mesela “JPG Export” burada tanımlanmış eklentisi vesilesiyle yapılmakta. Benzer daha fazla örnek de verilebilir. Tüm bu önceden tanımlanmış plug-in”lere ek olarak, bir kısım ücretsiz eklenti de yine çeşitli platformlardan temin edilebilmekte. Ayrıca satılmakta olan ticari plug-in”lerin sayısı da oldukça fazla. Bunları da yukarda bahsi geçen klasör altına yerleştirmek şart pek tabii. Plug-in yükleme dediğimiz işlem bundan ibaret. Yüklemeyi, yani kopyalamayı yaparken, Plug-in klasörünün içine, bir diğer alt klasör oluşturup yenileri oraya atmakta fayda var. Daha düzenli olur. Adobe”nini resmi internet sitesinden bunlara göz atmak, satın almak veya indirmek mümkün: “http://www.adobe.com/products/plugins/indesign/”. Peki şu bahsi geçen “edinilmesi farz 10 ücretsiz plug-in” hangileri? Sıralamaya başlayalım.

 

 

1- MultiDo
MultiDo, InDesign”da çok eksikliğini hissettiğimiz “History” panelinin yerine kullanılabilecek bir alternatif olarak düşünülebilir. “http://65bit.com/products/multido/multido.shtm” adresinden temin edilebilmekte. Normal şartlarda, yaptığımız bütün işlemi geri almak için cmd + z komutunu kullanabiliyoruz. Ancak MultiDo sayesinde yaptığımız işlemlerin listesini de görüyor ve içinden geri dönmek istediğimiz komutu seçebiliyoruz. Geri döndükten sonra ileri gitmek için de aynı yöntem izleniyor. Bu oldukça işlevsel eklenti, aslen InDesign (ID) için ayrıca satılan çeşitli History panellerinin ücretsiz alternatifi olarak düşünülebilir. Şüphesiz çok daha basit ama oldukça kullanışlı. Edit > Undo Multiple ve Edit > Redo Multiple (bkz. Resim 1).

2- PatternMaker
Normalde ücretli olan bu plug-in, demo olarak indirilebiliyor ve ücretsiz birkaç pattern”iyle kullanmaya değer sonuçlar ortaya koyabiliyor. “http://teacupsoftware.com/products/patternmaker1_0.html”. Doğrusu kullanmaya başladıktan sonra tüm özellikleri sınırsız süreyle aktif kılabilmek için satın almayı bile düşünebilirsiniz. PatternMaker daha çok FreeHand”deki pattern özelliğini hatırlatıyor. çok fazla seçenek sunmayan dönemin FreeHand”lerindeki pattern”leri hatırlayanlar ve özleyenler, bu sayede özlemlerini ID”de de giderebilirler. Aslen barkodlar da dahil oldukça uzun ve çeşitli bir pattern listesi mevcut. ücretsiz versiyonda ancak kısıtlı kullanım mümkün. Yükleme paketi olarak iniyor. Yükleme sırasında alt klasörünüzü tanımlayabilirsiniz. Window > PatternMaker (bkz. Resim 2-3).

 

 

3- AutoFit
Eksikliğini çektiğimiz bir diğer eklenti de bu. AutoFit sayesinde metin alanlarını veya grafikleri hatta ikisini bir arada daha kolay yönetmek mümkün. En temel özelliğiyse metin kutularını metinlerin uzunluğuna göre otomatik olarak küçültmesi, büyütmesi yani görünmeyecek metin kalmayacak şekilde yeniden boyutlandırıyor olması. üstelik bunu ister aşağıya ister yukarıya doğru hizalayarak yapmak da mümkün. Bir diğer özelliği, birden fazla metin kutusu veya grafiğin belirlenen noktalardan kenetlenmesini ve birini değiştirmeniz halinde, diğerlerini de aynı anda başka bir işlem yapmadan değiştirebilmeyi sağlıyor olması. Bunu yaparken soldaki Tools paneline konumlanan yeni ikonu kullanıyoruz. Doğrusu bu denli işlevsel ve ihtiyaç duyulan bir eklentinin fiyata tabii olmaması kaçırılmaz fırsat: “http://www.typefi.com/index.php/typefi-autofit”. Bu da yükleme paketi olarak geliyor. Yükleme esnasında kendi alt klasörünüzü belirleyebilirsiniz. Window >Typefi > AutoFit
(bkz. Resim 4-5).

 

 

4- TextExporter
ID”de birbirine bağlı sayfalarda akan bir metnin dışa aktarılması hiç de zor bir iş değil. Peki ya dışa aktarmak zorunda olduğunuz metinler sadece birbirine bağlı sayfa alanlarıyla sınırlı değilse. Ya yüzlerce sayfada ve farklı yapılarda metin alanlarıyla çalıştıysanız ne olacak? TextExporter plug-in yardıma hazır: “http://www.rorohiko.com/wordpress/indesign-downloads/text-exporter/”. Bu eklenti sayesinde sadece görmezden gelmeyi istediğiniz ve dışa aktarmak istemediğiniz metinleri tanımlayarak, kalan tüm hikayeyi metin olarak kaydetmeniz mümkün. Mesela Master Page”de bulunan metinleri, sayfa alanı dışında konumlanmış çöp veya kopya niteliğindeki metinleri, gizli metinleri, veya karakter sayısı sizin tanımlayacağınızdan az olan metinleri görmezden gelmek isteyebilirsiniz. Bunlar da düşünülmüş. Eklentiyi yüklerken aynı adreste bulunan “APID ToolAssistant for InDesign CS4 for Macintosh”u da indiriyoruz. Diğer eklentileri de barındırdığımız kendi alt klasörümüzde APID”in içinde olacak şekilde konumlandırıyoruz. Daha sonra programda, Window menüsünün sağında API menüsü oluştuğunu göreceğiz TextExporter bunun altında bulunuyor. API > Text Exporter. Rorohiko.com”dan indireceğimiz diğer eklentilerde de aynı mantığı uygulayacağız (bkz. Resim 6-7).

 

 

5- LikeFindsLike
Basit bir eklenti olmasına rağmen, karmaşık dosyalarda hayat kurtarıcı nitelik taşımakta. LikeFindsLike, dosyadaki aynı veya benzer objeleri, tanımlayacağınız parametreleri de dikkate alarak seçili hale getiriyor. örneğin siz bir metin alanını seçip, bu eklentiyi uyguladığınızda diğer tüm benzer veya aynı özellikteki metin alanları seçili hale geliyor (parametrelerde, mesela boyutu dikkate alıp almayacağına karar vererek daha spesifik seçimler yapmayı sağlamak da mümkün). “http://www.rorohiko.com/wordpress/indesign-downloads/likefindslike/”. Bu eklentiyi de API”nin altına yerleştireceğiz, bir öncekinde olduğu gibi. API > Like Finds Like (bkz. Resim 8).

 

 

6- Keyboard Shortcuts
Geçen ay klavye kısayollarının ID profesyoneli olmak için ne kadar önemli olduğunun altını çizmiştik. O halde kısayolları akılda tutmakta kolaylık sağlayacak ve onları daha kolay kontrol altında tutup düzenleyebileciğiniz bir eklentinin olduğunu da belirtelim. Bu sayede kısayollara daha çabuk alışıp ID”ye daha güçlü bir şekilde hükmetmek mümkün: “http://dtptools.com/product.asp?id=ksin”. Kurulum paketi olarak gelmekte. Yüklemenin ardından, ID”de, Window > Keyboard Shortcuts diyeceksiniz (bkz. Resim 9).

 

 

7- Sudoku
Sudoku şu an için çok popüler olmasa da yakın geçmişte çoğunluğun ilgi odağı olmuştu. Sudokuyu çok ilgi çekici bulmasam da üzerinde durulması gereken nitelikte bir plug-in. Aslında ücretli olan bu eklenti “lite” versiyonuyla bir bakıma kendi gücünü tanıtmakta. Amacınız sudoku kitabı veya sayfalarca profesyonel bulmaca hazırlamak değilse bu ücretsiz versiyon eğlencesine işinizi görebilir. Bir kitap hazırlamak niyetindeyseniz de bu eklentinin ticari versiyonu sayesinde bu işi saatlar sürmeden halletmeniz mümkün. Kulağa şaka gibi gelse de gerçekten öyle: “http://www.rorohiko.com/wordpress/indesign-downloads/sudoku-generator-lite/”. Eklenti çalışma sayfasına, çözülmüş nihai sudoku ve üstüne maskelenmiş beyaz kutucuklar olarak gelebilir. Object > Ungroup diyerek bu iki objeyi birbirinden ayırıp, üstteki beyaz kutucukları kapsayan objeyi kaldırıp, altta gizlenmiş olan çözümü görmek mümkün. Eklenti, bu bulmaca türünün aşırı popüler olduğu dönemde bir biri ardına çıkan sudoku kitaplarının nasıl bu denli hızlı türediğini daha iyi kanıtlıyor. Rorohiko adresinden indirdiğimiz diğer plug-in”ler gibi API altında olabilir. Ancak template yani şablon olduğu için diğerlerinden farklı olarak bu sefer eklentinin üzerine çift tıklayarak açıyoruz. Karşımıza gelecek ekranda zorluk derecesini belirtiyor ve onaylıyoruz
(bkz. Resim 10-11).

 

 

8- ImageHorn
ImageHorn, ID”de görsellerin boyutlarını daha dinamik bir yöntemle yeniden tanımlamaya yarıyor: “http://www.rorohiko.com/wordpress/indesign-downloads/imagehorn/”. İlginçtir ID”de görsel ölçeğini veya ölçüsünü değiştirirken -özellikle de simetrik olarak- birden fazla klavye tuşuna basmak gerekebiliyor. Oysa bu eklentiden belirleyeceğiniz seçenekle bunu sadece fareyle yapmak da mümkün (Dynamic Fit Proportionally ve Dynamic Fill Proportionally). Bir diğer özellik, yeniden boyutlandırdığınız kutunun içindeki görseli, boyutu değişen kutucuğa ortalama şeklinde gelişiyor (Dynamic Center). Yine API”nin altında. API > ImageHorn (bkz. Resim 12).

 

 

9- ImageLibraryLoader
Görsel kütüphaneleri oluşturmak, özellikle de uzun soluklu işlerde oldukça pratik bir çözüm. Peki bu pratik çözümü daha dinamik ve hızlı yapmak nasıl fikir? Klasörlerce görseli tek hamlede kütüphane haline getiren basit ama çok kullanışlı eklentimiz bizi ihya etmekte: “http://www.rorohiko.com/wordpress/indesign-downloads/image-library-loader/”. Yine API > ImageLibraryLoader (bkz. Resim 13-14).
 

 

 

10- Tetris
“Tetris mi?” Dediğinizi duyar gibiyim. Evet tetris. Ne bu yani sürekli çalış babam çalış. Patronların sizi zengin edeceğini mi sanıyorsunuz? Plug-in belirtmek gerekir ki yine yükleme paketi yani package olarak inmekte: “http://dtptools.com/product.asp?id=ttin”. Yüklemenin ardından ID içine gömülen bu sevimli oyun IT departmanı sizi iş yapıyor sanarken oyun oynamanıza imkan sağlamakta. Space tuşu oyunu başlatırken; yukarı ok tuşu döndürme, sağ, sol ve aşağı tuşları da yönü tayin etmekte. Patrona yakalanma korkunuz da olmasın zira “return” yani “enter” tuşuna bastığınız gibi oyunu duraklatıp gizliyorsunuz. Sanki yaptığınız bir işe son hamleyi uygular gibi. Daha sonra yeniden kaldığınız yerden devam etmeniz mümkün. Window > Tetris. Yüklerken, Custom Install yaparak sürümünü seçip alt klasörü tanımlayın, aksi halde çalıştıramazsınız (bkz. Resim 15).
Yazı boyunca verilen internet adreslerinden, daha birçok ücretsiz plug-in”i temin etmek mümkün. Bu eklentilerin, son örnekte de olduğu gibi, en başta iş motivasyonunuza katkısı büyük olacaktır. Küçük kaçamaklar yapmanıza fırsat verirken, gerek iş akışı sırasında gerekse de bunaldığınız anlarda kafanızı toparlayacak vakti size sağlayacaktır. Eklentiler sayesinde ID profesyoneli olmanız daha kolay. İyi çalışmalar.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here