Ana sayfa Yazılım Adobe Illustrator ve Layer”lar

Adobe Illustrator ve Layer”lar

0

Illustrator”de çalışmamızın yönetimi konusunda en önemli araç olan  Layer”larla ilgili çeşitli ipuçları…

FreeHand”in hala Adobe tarafından satıldığını biliyor musunuz? Türkiye”de oldukça iyi bir yeri olan ve “sevilen” bu program için hala hatırı sayılır bir fiyat isteniyor ve müşteri desteği de sürüyor. Bu, ilerleyen dönemlerde FreeHand ile ilgili talep ve isteklerin sürmesi halinde programın yeniden elden geçirileceği anlamına mı gelir? Programla ilgili beklentilerin sıcaklığının devam etmesi halinde, yeni versiyon ve/veya versiyonların piyasaya çıkması ihtimalinin açık tutulması mıdır? Bu durum, romantik bir şekilde veya sadece FreeHand kullanabildiği için programa olan bağlılığını koruyanların bekleyişlerinin sürmesini mi sağlar? Sadece gelişimi durdurulan bir programdan üretici firma hala para kazanmak mı istemektedir? Eğer sahiden üzerinde yatırım olmayacaksa bu program “sembolik bir fiyatla” satılamaz mı? Bütün yoğunluk Illustrator”e verilmişken ve FreeHand”de olup da Illustrator”de olmayan özellikler birer birer Illustrator”e eklenirken bu satışın sürmesi biz kullanıcılar açısından bakılınca çok mu mantıklıdır? Ticaretin doğası gereği üretici firmalar para kazanmalı, bunu anlayabiliriz ancak giderek birbirinin “dengi” haline gelen iki programın aynı şirketin çatısı altında yer alması çok akıllıca mıdır? FreeHand ile ilgili birçok başka soru üretebilir, durumu daha karmaşık hale getirebilir, birçok kullanıcının aklını karıştırabilirim. Fakat bu belirsiz durum hakkında yazı yazmaktan, düşüncelerimi aktarmaktan veya yorum yapmaktan ben ve benim gibi eminim bir sürü insan sıkılmıştır. üstelik bütün bu olup biten yaşanırken hala çok sayıda FreeHand kullanıcısı var ve önemli bir süre de olmaya devam edecek. 

Adobe firmasının CS4 paketini piyasaya çıkarma hazırlıkları için geri sayımda olduğu şu günlerde, FreeHand ile beklentiler içinde olmak bana artık anlamsız gibi geliyor. önümüzdeki günlerde piyasada olacak CS4 paketinde yer alan Illustrator”de, FreeHand kullanıcılarının en büyük beklentilerinden (ya da belki de şikayetlerinden) biri olan “çok sayfalı doküman” oluşturabilme özelliği de yer alacak. Bu durum az önce söz ettiğim birbirinin dengi haline gelme durumuna en iyi örnek. Elbette birkaç özellik ekleyerek iki programın eşitlenmesi söz konusu değil. Fakat FreeHand kullanıcıların Illustrator kullanmaya geçerken/başlarken oluşan şikayetlerinin birer birer Illustrator”de çözülmesi bana bunu düşündürüyor. Ancak CS4 paketi yaklaşırken, programların kısa aralıklarla yenileniyor olmasının biz kullanıcılar açısından yaratabileceği şu sıkıntıyı aktarmalıyım. üretici firma ve/veya firmalar böyle yaparak, sanki biz kullanıcıların çalışıp üretmekten çok, programları öğrenmekle vakit geçirmemizi istiyor. Verim alma, profesyonel düzeyde kullanma ve tam olarak sindirme sürelerimiz artık çok daha az. Diğer yandan da peş peşe gelen bu yeni versiyonlar, programlara karşı olan reflekslerimizin  gelişmiş olmasını zorunlu kılıyor ve uyum süreçlerimizi kısaltıyor. Daha önceki yazılarımda da belirtmiştim; programlarla ilgili olarak fanatik boyutlara varan sahiplenmeler tuhaf geliyor bana. Bize aynı ya da benzer hizmeti veren A ya da B programı çok fark etmemeli ve bizim için aynı değeri taşımalı. Elbette alışkanlıklara ve öğrenmek, kullanmak veya benzer durumlar için harcanmış zamana bağlı olarak bazı programlar diğerlerinden daha önemli ve öncelikli olacaktır.
 

 

 

İşimizin veya ihtiyaçlarımızın belirlediği değişkenlere göre birbirine benzer çözümler sunan programlar arasında bazılarını daha çok veya daha kolay benimsiyor olmamız da çok normal. çünkü çok sayıda program var ve sürekli yenileniyor, güncelleniyor ve eklentiler ile ilk üretildiklerinden başka hallere dönüşüyor. Zaman ve emek harcayıp her birini öğrenmek ustalaşmak imkânsız gibi görünüyor. CS4 paketinin bir süre sonra sunulacağını düşünürsek, bizler yani yoğun ve profesyonel kullanıcılar, kendi yaklaşımlarımız değiştirip işimizin, kendi özelliklerimizin ve önceliklerimizin belirleyeceği zaman aralıklarıyla kendimizi de “güncelleyerek” ayakta kalacağız. Bunu becerebilmenin en önemli yolu da teorik bilgilerden geçiyor. Ne kadar çok program bilirseniz bilin, teorik bilginiz yoksa bu sizi çok ileriye götürmeyecektir. Hevesli ve iştahlı yaklaşımlarla her gün program öğrenmeye zaman ayırmak yerine bence yaptığımız işlerle ilgili teorik bilgilerimize de, en az program öğrenmeye verdiğimiz değeri ve zamanı ayırmalıyız. Bunu beceremeyenlerin ise başka işlere kayması ve meslekten elenmeleri kaçınılmaz olacak. Tasarımcı kimliği ile mesleki başarılar hedefliyorsak bize hizmet eden veya araçlarımız olan bu programlara var oldukları sürece para ödeyeceğimizi bilmemiz gerekiyor. 

Bu kadar kafa karıştıran yorum ve görüşten sonra gelelim bu yazının asıl içeriğine, yani Illustrator”de Layer”larla çalışırken kullanabileceğimiz kısa yollara, püflere ve ipuçlarına. Layer”lar, bu mantığı kullanan başta Photoshop olmak üzere birçok programda olduğu gibi Illustrator için de oldukça önemli bir konu. üstelik Layer”lar, Illustrator”de çalışırken çalışmamızın belki de “yol haritasını veya eksenini” oluşturuyor.  Dokümanımız içinde yer alan obje veya objleri katmanlara bölmek/yaymak, çalışma ilerledikçe ve yönetilmesi karmaşıklaştıkça bize oldukça esnek ve pratik çözümler sunabiliyor. Ilustrator”de de birçok uygulama Photoshop”la benzerlik gösteriyor ve bu durum üretici şirketin programlar arası uyum konusunda gösterdiği tavrın önemli bir avantajı olarak biz kullanıcıların lehine gelişiyor. Photoshop ile çalışmanın getirdiği yatkınlık, çalışma ilerledikçe oluşan hiyerarşiyi yönetmek için devreye girdiğinde aslında zor gibi görünen birçok durum da kendiliğinden çözülmüş oluyor.  

Layer”lar söz konusu olduğunda yararlanabileceğimiz bu kısa yollar, ipuçları ve püflerden bazılarını aşağıda bir araya getirdim. Yine göreceğiniz gibi bir işlem için bazı farklarla birbirinden ayrılan, ancak yine de bizi aynı sonuca götürebilen işlemlerin de olduğunu göreceksiniz.

 

 

Yeni bir Layer oluştururken
kullanabileceğimiz yollar;
Elma+L; sorgu kutusu gelmeden,
Elma+Alt+L; sorgu kutusu gelerek,
Layer Palet> Create New Layer ikonuna tıklayarak sorgu kutusu gelmeden,
Layer Palet> Alt+Create New Layer ikonuna tıklayarak sorgu kutusu gelerek,
Layer Palet> New Layer sorgu kutusu gelerek,
Layer Palet> Alt+New Layer seçili Layer”ın üstünde,
Layer Palet> Elma+New Layer en üstte, Layer Palet> Elma+Alt+New Layer seçili Layer”ın altında yeni bir Layer oluşturabiliriz.
 
 

 

 

Yeni bir Sublayer oluştururken kullanabileceğimiz yollar;
Layer Palet> Create New Sublayer ikonuna tıklayarak sorgu kutusu gelmeden, Layer Palet> Create New Sublayer ikonuna tıklayarak sorgu kutusu gelerek, Layer Palet> New Sublayer sorgu kutusu gelerek,
Layer Palet> Alt+New Sublayer sorgu kutusu gelerek yeni bir Sublayer oluşturabiliriz.
 
 

 

Bir Layer”ı kopyalamak için;
Layer paletindeki New Layer ikonuna sürükleyerek,
Layer Palet> Duplicate Layer yaparak, kopyalamak istediğimiz Layer”ı sürüklerken Alt tuşunu devreye sokarsak işlemimizi gerçekleştirebiliriz.
 

 

 

Birden fazla Layer”ı kopyalarken;
Kopyalamak istediğimiz Layer”ları sürüklerken yine Alt tuşunu devreye soktuğumuzda kopyalamayı yapabiliriz.
 

Bir Layer”daki objeyi veya objeleri başka bir Layer”a kopyalarken;

Layer paletinde Layer”ın isminin sağında yer olan renkli kareyi Elma+Alt ile diğer Layer”a sürükleyerek (Bu işlem sırasında küçük bir kılavuz karenin bizi yönlendirdiğini göreceksiniz) kopyalayabiliriz.
 Bir Layer”ı silerken;
Seçili Layer”ı Layer paletinde çöp kutusu ikonuna sürükleyerek,
Seçili Layer”ı çöp Kutusu ikonuna tıklayarak sorgu kutusu gelmeden,
Seçili Layer”ı çöp Kutusu ikonuna+Elma ile tıklayarak sorgu kutusu gelerek,
Layer Palet> Delete Layer; sorgu kutusu gelmeden Layer Palet> Alt+Delete Layer; sorgu kutusu gelerek 

Bir Layer”a isim verirken;
Alt+Layer”ın ismine tıklayarak Layer”ın ismini oluşturabilir, Layer Palet> Layer Options sekmesinden de bunu yapabiliriz.
Diğer Layer”ları gizlemek için; Photoshop”tan alışkın olduğumuz bu işlemi Alt tuşu ile birlikte istediğimiz Layer”ın göz ikonuna tıklayarak yapabiliriz. Böylece o Layer görünürken, diğer Layer”ların gözü kapanacaktır. 
 

 

 

Bir Layer”ın görünümünü Outline View yapmak için;
Sadece bir Layer”ı Outline View (Elma+Y ya da View Menu> Outline View), yani çizgisel modda göstermek istersek; Elma tuşuyla birlikte o Layer”ın göz ikonuna tıklayarak yapabiliriz. Res out 

 

Diğer Layer”larının görünümünü Outline View yapmak için;
Belirlediğimiz Layer değil de diğer Layer”ların görünümünü Outline yapmak istediğimizde ise; Elma+Alt tuşlarıyla birlikte o Layer”ın göz ikonuna tıklamamız yeterli olacaktır.  

Bir Layer”daki objeleri seçmek için;
O Layer”da yer alan objeleri seçerken Layer penceresinin en sağında yer alan küçük kare ikonuna tıklayarak seçimi gerçekleştirebiliriz. 
Birden fazla Layer”da yer alan objeleri seçmek için;
Bir seçim işlemi gerçekleştirdikten sonra Shift tuşunu kullanarak yeni seçim ve/veya seçimleri önceki seçime ekleyebilir ya da seçimden çıkartabiliriz.  Seçtiğiniz Layer dışındaki Layer”ları kilitli hale getirirken; O Layer”da yer alan kilit ikonuna Alt tuşu ile tıklayınca diğer Layer”lar kilitli kalacak, seçtiğimiz Layer”ın ise kilidi açılacaktır.
 


Layer Paletinde yer alan pencere boyutunu ayarlamak için;

Layer Palet> Layer Palet Options sekmesinden ulaşabileceğimiz seçenekler ile pencere boyutunu ayarlayabiliriz. 

Sadece Layer”ların görüntülenmesini istediğimiz durumlarda;

Layer Palet> Layer Palet Options sekmesinde yer alan Show Only Layers seçeneğini işaretlediğimizde Sublayer”ların kimi zaman oluşturabileceği karmaşanın oluşmasını önleyebiliriz. 

Bütün alt Layer”ları bir kerede tıklayarak görmek istediğimizde;
Alt tuşu ile Layer paletinde yer alan üçgen ikonuna tıkladığımızda, Layer”da yer alan bütün Sublayer”lar görüntülenecektir. 

Target Layer;
Bir Layer’da yer alan obje veya objelere; Appearance paletinde, Effect menüden bir işlem yapıldığında ya da bir Graphic Style uygulandığında Layer penceresinin sağında kalan daire ikonunun şeklinin değiştiğini, bir kabartma etkisi ile Layer”daki işlemin vurgulandığını görebilirsiniz. Layer”daki uygulamayı sürükle-bırak yaparak başka bir Layer”a taşıyabilir, Alt tuşuyla da kopyalayabiliriz.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here