Ana sayfa Yazılım Adobe Flash CS5 ile yeni bir dönem başlıyor

Adobe Flash CS5 ile yeni bir dönem başlıyor

0
Adobe firması Nisan 2010 tarihinde piyasaya çıkaracağını duyurduğu CS5 serisinin içinde bulunan Adobe Flash CS5 PRO ile bir çok yeni özellik kullanıcıların daha yaratıcı çalışmalar için kolaylıklar sağlıyo.
 

 

Nisan ayının ortalarında Adobe daha önceden haberini verdiği CS5 serisini çıkarttı. Şu anda web sitesinden trial”ı download edilemiyor ve satın alınamıyor ancak yakın zamanda kullanmaya başlayabileceğiz. Ben sizlerle bu yazımda Beta halinin incelemesini paylaşacağım.Bazı kullancıların beğendiği bazılarının beğenmediği bir çok yeni ve farklı özelliklerle. Beni en çok ürküten CS4″de yaşadığımız minimum konfigurasyon sorununun CS5″de daha da arttırılarak bilgisayarımıza kurulmaması olurdu, ancak bu sefer insaflı davranmışlar. Install paketleri yine büyük olmasına alıştık zaten.
 

 


 
Yenilikler
• iPhone için yazılım geliştirilme imkanı,
• ActionScript için snippets paneli,
• Flash Builder ile kodlarınızı düzeltebilme imkanı,
• Yeni xfl formatı, FLA dosyası yerine projenizin özelliklerini XML formatında kaydebilme,
• Video player için yeni skinler,
• Text field için embedding paneli,
• Text field için yeni ileri özelikler.
olarak genelleyebiliriz.
Başlangıç ekranı değiştirilmiş, arayüz neredeyse eskisinin aynısı.
Yeni versiyon açılış penceresinde iPhone OS, Flash Lite 4 seçenekleri dikkatimizi çekiyor.

 

  Code Snippets
Benim CS5 Flash ile gelen ve en çok sevindiğim özellik bu. Eski kodlardan copy/paste veya internette kod aramak yerine belli başlı kodları buradan istediğiniz movieclip”e atayabiliyorsunuz. Ayrıca bu kodlar ActionScript bilmeyen kişiler içinde çok büyük bir rahatlık anlamına geliyor. İsterseniz kendiniz buraya kodlarınızı yazarak daha sonra başka bilgisayarlarda kullanılmak üzere export edebiyorsunuz.

ActionScript Paneli
Flash”ın bence en büyük eksikliklerinden biri hangi komutun hangi kütüphanede bulunduğunu kullanıcıya sorması, SWF yapılırken, program kendiliğinden bulsun eklesin noktasına gelecek ama şu anlık otomatik tamamlayıcı kullanmak gerekiyor.
 

iPhone
Gelelim Flash CS5″in en güzel özelliğine, iPhone için Flash derleyebiliyorsunuz. Sonuçları şu anda çok başarılı göküyor ancak iPhone”a yada iTouch”ınıza yükleme yapabilmek için Apple Developer ID”ınız olması gerekiyor. O”da ücretli ne yazıkki. Şu aralar Adobe ile Apple”ın arasında bir sorun olduğu biliniyor. İlerki zamanlarda ne olur bilinmez. Bildiğiniz gibi iPhone bir uygulama yada müzik yükleyebilmek ancak iTunes ile mümkün. Microsoft”ta kızardım böyle şeyler için ama Apple”da uygulama geliştirenlere sorun yaratacak gibi duruyor.

örnek uygulama için bu adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

TLF Text
Bu özelliği uzun zamandır Flash dev sitesinde görüyorduk ancak CS5 içersinde görmek özellikle benim gibi Arapça gibi dillerde yazılım geliştirenlere ve metinler ile sıklıkla çalışanlara büyük bir kolaylık olacak. InDesign programını kullananlar bilir, birden fazla text field”ını ilişkilendirerek metin ne kadar uzun olursa olsun ekrana sığmayan metinler otomatik olarak diğer pencerelere gider, böylelikle metnin fontunu veya boyutunu değiştirmek artık sorun olmayacak.
 

 
Elbette Classic Text özelliği ile eski alışık olduğunuz özellikleri kullanabilirsiniz.
Elbetteki yazılarını artık kolonlar şeklinde kullanabileceksiniz. Bu özellikte eklenmiş. Menüleri biraz daha ayrıntılı inceleyeme fırsatınız olursa, bir çok yenilik daha eklendiğini fark edeceksiniz.

 

Font Embed
Bir çok sitede farklı farklı teknikler ile Embed özelliği anlatılır, kodlar değişir, Türkçe karakterler gözükmek gibi sorunlar ortaya çıkıyordu. Bu yeni versiyonda nispeten font embed etmek daha kolay gözüküyor.
 

 

.xfl formatı
Flash ile gelen en radikal özellik ise FLA formatına alternatif olarak gelen XML formatındaki yeni xfl formatımız. Her hangibir XML editörü ile dosyalar üzerinde değişiklik yapabilr ve daha sonra xfl dosyasını tekrar Flash ile açabilirsiniz.
 
Video ve Arayüzleri
CS5 ile video arayüzleri biraz değişikliğe uğramış. Arayüzdeki renkleri renk paletinden rahatça değiştirebiliyorsunuz.
Cue Points özelliği ile videolarınıza istediğiniz saniyelerde işaretler koyabiliyorsunuz.
 

 

Bone için Spring
Daha gerçekci inverse kinematic efekti yaratabiliyorsunuz.

Performans
Yaklaşık 900 MB download edeceğiniz dosyayı bilgisayarınızda kurduğunuz zaman CS4″deki performansı yakalayabiliyorsunuz. Ne daha hızlı nede daha yavaş. Ancak görünen o ki, CS4″de başımıza gelen minimum konfigurasyon sorunu yaşamıyacağız.
 

 


 

 

  İkonlar
ikon deyip geçmeyin, 1 yıldır aynı ikonlara bakıyoruz, değişince gözün dosyaları bulması zorlanıyor yada başka bir programın ikonlarına benzemesi yada köklü bir değişiklik kullanıcıyı alışana kadar zor durumda bırakabiliyor. Sizinde görebileceğiniz gibi fazla bir değişiklik olmamış.
Kaynaklar
Şu anda sadece sayılı sitede örnek ve açıklamaları bulabiliyoruz. Amazon gibi satış sitelerinde kitapların satışına başlanmamış ve kitaplarda piyasaya sürülmemiş. Elbetteki yeni gelen özelliklerde fazla kod eklenmediği için fazla bir değişiklik beklemiyorum. Ancak Lynda ve Total Training gibi sitelerde yeni özelilkler anlatılmakta ve setlerinin satışına başlanmış durumda.

Aşağıdaki siteler şu anda en zengin kaynakları içeriyor
www.adobe.com
http://cs5.org/
www.totaltraining.com
www.lynda.com
http://labs.adobe.com
www.adobe.com/devnet
http://tv.adobe.com
“http://www.gotoandlearn.com” www.gotoandlearn.com

Sonuç
Pazardaki liderliğini devam ettiren internette en fazla yüklü olan plugin çok fazla radikal değişiklik ve yenilik yapmasada kullanıcılarını memnun etmeyi başardı. Code Snippets, TLF Text, iPhone heyecanımızın devam etmesini sağlayacak. Nisan ayının son günlerinde bile satışına ve Trial”ın download”una başlanmayan ürünün Mayıs ayı içersinde satışının olmasını bekliyoruz.
iPhone özelliği bir çok kullanıcı memnun etti ancak Apple ile Adobe”un ortak bir noktada buluşabilmesini bekliyoruz. (**Apple”ın mevcut gereksinimlerine ve onayına bağlıdır.)

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here