Ana sayfa İnternet Adobe Dreamweaver CS4

Adobe Dreamweaver CS4

0

En yeni ve zaman kazandıran özellikleri

  Adobe Dreamweaver CS4 yazılımı web tasarımcılar, web geliştiriciler ve görsel tasarımcılar için ideal bir yazılım. Kodlama ve tasarım ara yüzleri sayesinde her iki tarafa da kolayca çalışmaya imkanı veriyor. Creative Suite 4 ile birlikte Web Premium Paketi”nin bir parçası olan Dreamweaver”da yeni ve çarpıcı özellikler var. Şimdi hem tasarımcılar hem de kod yazan geliştirimciler için işlerini kolaylaştıracak, zaman kazandıracak bu özelliklerin en yeni olanlarını kısaca inceleyelim.
 


Canlı görünüm

Dreamweaver CS4″ün en çarpıcı özelliklerinden birisi bence Canlı Görünüm (Live View) özelliği. Siteyi tasarlarken (ya da kodlarken) Design (Tasarım) görünümünde sitenin browser”da nasıl görüneceğini görebiliyordunuz. Ama örneğin sitede bir linkin üzerine geldiğinizde nasıl sonuç vereceğini göremiyordunuz.

CS4 ile birlikte gelen Live View özelliği size size browser”a gidip test etmeden birçok değişikliği görebilmenize imkan veriyor. Live View görünümünde tasarladığınız sayfanın üzerinde bir linke tıklayınca sonucunu canlı olarak görebiliyorsunuz. Bu hem büyük bir kolaylık hem de ciddi zaman kazandıran bir özellik.

Yeni ara yüz

Adobe kulllanıcıların ihtiyaçları ve kullanım kolaylıklarına göre yazılımların arayüzlerini sürekli geliştiriyor ve değiştiriyor. Dreamweaver son sürümü ile bundan payını aldı.

İlgili dosyalar ve web gezgini
Herhangi bir sayfayı düzenlemek üzere açtığınızda ilgili ve bağlantılı dosyalar da belgenin üzerinden tıklanarak ulaşılabilir durumda açılıyor. örnek olarak tasarım üzerinde bir metnin CSS koduna ulaşmak ve değiştirmek için o metnin üzerinde kısa bir süre bekleyince çıkan yardımcı işarete tıklıyorsunuz. Açılan menüde kullanılanlar listeleniyor ve Ctrl + Alt tuşlarını basılı tutarak tıkladığınızda Code görünümünde ilgili satıra hızlıca erişebiliyorsunuz. Artık kod satırları arasında aramalar yapmanıza gerek kalmıyor.

HTML veri kümeleri
Basit HTML tablolarını Spry veri kümeleri olarak yönetebilirsiniz. HTML içerisinde tasarlanan tablonuzu adım adım yükleyerek etkileşimli veri kaynağına dönüştürebiliyorsunuz. üstelik bunu yapmak için hiç kod bilmenize de gerek yok.

Photoshop akıllı nesneler

Dreamweaver”da çalışırken (.psd)  uzantılı orijinal Photoshop belgelerini HTML sayfaya çağırabiliyorsunuz. Dreaweaver (.psd) belgesini sayfaya alırken dönüştüreceğiniz formatı ve sıkıştırma oranını (optimizasyon seçeneklerini) soruyor. Fotoğrafı sayfaya örneğin (.jpg) olarak alıyorsunuz, ama Dreamweaver kaynak (.psd) dosyasını da biliyor. Herhangi bir an fotoğrafta değişiklik yapmak istediğinizde Properties paneline gidip Photoshop ikonuna tıkladığınızda orijinal (.psd) dosyasına ulaşarak Photoshop ile açıyor ve düzenleyebiliyorsunuz. Tabii ki kaydettiğinizde direkt olarak Dreamweaver”da da güncelleniyor. Yeni özelliklerin diğerlerini görmek için www.adobe.com veya www.adobe.com.tr adreslerine bakabilirsiniz. Ancak bu yazıda mutlaka yer alması gerektiğini düşündüğüm karşılaştırma istatistiğini paylaşmak istedim.

Dreamweaver ne kadar
zaman kazandırır?

Burada iki karşılaştırma görüyorsunuz:
Live View: CS4 ile gelen Live View özelliği ile bir sayfayı 8 saniyede test ederken, CS3″de browser”ı açarak kontrol etme süresi 15 saniye.
Live Code: CS4 ile birlikte gelen Live Code üzelliği ile kodlardaki değişiklikleri 23 sn.de incelerken CS3″de browser üzerinden incelemek 53 saniye sürüyor. Diyebiliriz ki sadece Live View ve Live Code özelliklerini kullanarak yaklaşık iki kat daha hızlı iş yapabilirsiniz.

CS4 bahar kampanyası
Yazının sounda Medyasoft”un Adobe Creative Suite 4 paketleri için bahar kampanyasnı duyurmak isterim. Lisanslı ürünlere geçmek için 10 taksit ve özel peşin fiyatları www.medyasoft.com.tr sitesinde bulabilirsiniz. 20 Nisan son gün. Herkese iyi çalışmalar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here